Czy suszyć bieliznę w suszarce? To pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Suszarka do ubrań ma swoje zalety i wady, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji. Aby Twoja bielizna jak najdłużej zachowała swoje właściwości wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Przyjrzymy się bliżej zasadom prawidłowego suszenia bielizny w zależności od jej rodzaju i składu materiału.
Zalety i wady suszenia bielizny w suszarce
Suszarki do ubrań stały się w ostatnich latach niezwykle popularnymi pomocnikami domowymi. Oprócz pozbycia się z naszych domów i mieszkań nieestetycznych suszarek, zawdzięczamy im także zmniejszenie wilgotności powietrza i potencjalnego zagrożenia pleśnią. Suszenie bielizny w suszarce jest szybkie, praktyczne i bardzo skuteczne, pozwala na szybsze wysuszenie prania niż suszenie na powietrzu. To może być ważne, gdy potrzebujemy mieć gotowe ubrania w krótkim czasie lub gdy mamy dużo prania do zrobienia. Po wyjęciu z bębna Twoje pranie będzie miękkie, pachnące, delikatne, pozbawione kurzu i włosów czy sierści naszych domowych pupili. Większość elementów będzie gotowa do złożenia i odłożenia do szafy.
Z drugiej strony suszenie bielizny w suszarce również niesie ze sobą pewne ryzyko. Największe z nich wiążą się ze złym wyborem temperatury i programu suszenia. Nie wszystkie materiały nadają się do suszenia w suszarce. Niektóre z nich mogą się skurczyć, zniszczyć lub zmechacić pod wpływem wysokiej temperatury i obrotów bębna. Zawsze należy sprawdzić metkę z instrukcją prania i suszenia ubrań, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Oprócz blaknięcia kolorów Twoje pranie jest narażone na uszkodzenie zamków błyskawicznych, koronek, elementów do naprasowania, a także samego włókna. Niektóre rodzaje bielizny zupełnie nie nadają się do suszenia, dla innych należy wybrać bardziej delikatny, krótszy program z niższą temperaturą.
Jak wybrać właściwy sposób suszenia bielizny
Aby mieć 100-procentową pewność, że Twoja bielizna zachowa swoje pierwotne właściwości przez naprawdę długi czas, najlepiej suszyć ją luźno rozwieszoną w dobrze wentylowanym miejscu. Ale bądźmy szczerzy, nie zawsze mamy idealne warunki do tego, nie mówiąc już o czasie i cierpliwości. Jak zatem postępować rozsądnie i praktycznie?
Zapoznaj się z zaleceniami producenta bielizny
Najłatwiej jest kierować się zaleceniami producentów, którzy na metkach podają symbole dotyczące zasad prania i suszenia danego ubrania. Jeżeli chodzi o suszenie to decydujący jest symbol przedstawiający kwadrat z okręgiem w środku. Jeżeli jest przekreślony, producent nie zaleca suszenia prania w suszarce. Symbol z jedną kropką informuje, że pranie można suszyć w suszarce w temperaturze maksymalnie 60 ˚C. Dwie kropki oznaczają zalecaną temperaturę medium - do 80 ˚C, a trzy kropki oznaczają możliwość suszenia prania na programach powyżej 80 ˚C.
Wielu użytkowników skłania się jednak do opinii, że zalecenia producenta są pod tym względem zbyt ostrożne i dlatego kierują się własnym zdaniem. W każdym razie te informacje podane na metce, w tym skład materiału, mogą przynajmniej służyć jako wskazówka, warto ich jednak przestrzegać aby nie zniszczyć ulubionej bielizny.
Wybierz delikatny program suszenia
Jeśli zdecydujesz się suszyć bieliznę w suszarce, wybierz delikatny program z niską temperaturą. Należy pamiętać, że zwykła suszarka może generować temperatury przekraczające 80 ˚C. Takie warunki powodują zmniejszenie elastyczności materiału, co skutkuje zwiotczeniem tkaniny i szybkim blaknięciem kolorów. Dlatego wybieraj programy do prania delikatnego i syntetycznego. Alternatywnie, jeśli Twoja suszarka ma możliwość ustawienia temperatury, ustaw ją na maksymalnie 60˚C. Jednocześnie nie przeciążaj suszarki, aby bielizna nie była zbyt stłoczona i pomarszczona w bębnie, lepiej dać jej mniej do bębna, efekty suszenia będą zdecydowanie lepsze.
W ten sposób należy suszyć wyłącznie bieliznę bawełnianą typu piżama lub mieszane tkaniny bawełniane z małą zawartością elastanu (np. bawełna stretch z zawartością 10% elastanu), bambus i inne materiały naturalne, w wyjątkowych sytuacjach nylon.
Która bielizna na pewno nie nadaje się do suszarki?
Podsumowując, przygotowaliśmy dla Ciebie przejrzystą listę bielizny, w przypadku której powinieneś wybrać cierpliwe podejście i priorytetowo potraktować suszenie na powietrzu. Wiele modeli znajdziesz na Astratex.pl:
- biustonosze z usztywnieniem i fiszbinami,
- bielizna wyszczuplająca,
- nylonowe rajstopy i pończochy,
- biustonosze koronkowe,
- bielizna wykonana z mikrofibry, wiskozy, jedwabiu,
- bielizna zapinana na plastikowy zamek,
- bieliznę z aplikacjami klejonymi lub prasowanymi, cekinami, koralikami i tym podobnymi,
- bielizna z elementami skórzanymi.