Wiadomości z Rudy Śląskiej

Święto Niepodległości w Rudzie Śląskiej. Plan obchodów w naszym mieście

  • Dodano: 2021-11-10 11:00

Msza św. w intencji Ojczyzny, wspólne śpiewanie hymnu, biegi oraz gala wręczenia Hanysów - tak rudzianie uczczą tegoroczne Święto Niepodległości.

- Odzyskanie przez Polskę po wielu latach zaborów wolności to wydarzenie, o którym pamięć musi zachować każdy z nas. W tym wyjątkowym dniu powinna przepełniać nas duma i radość z tego, że żyjemy w wolnej Polsce – mówi prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

Uroczystości rozpocznie msza św. w intencji Ojczyzny i mieszkańców, która zostanie odprawiona o godz. 9.00 w kościele pw. św. Pawła Apostoła w dzielnicy Nowy Bytom. Podczas nabożeństwa zaśpiewają członkowie dwóch rudzkich chórów (chóru parafialnego "Jutrzenka" z Nowego Bytomia oraz chóru mieszanego „Michael” z Orzegowa), całość uświetni akompaniament Orkiestry Dętej "Pokój" pod dyr. Jacka Kampy.

Biegi Niepodległości

W lasach halembskich będzie można świętować 11 listopada na sportowo. Zostaną tam zorganizowane XXVIII Biegi Niepodległości. Przed startem biegu głównego na 12 km o godz. 12:00, w ramach akcji „Niepodległa do hymnu!” odśpiewany zostanie "Mazurek Dąbrowskiego". O oprawę muzyczną wydarzenia zadba Orkiestra Dęta „Halemba” pod batutą Piotra Szczygioła.  

Opłata w biegu rekreacyjnym i Nordic Walking na dystansie 4 km wynosi 30 zł, z kolei w biegu głównym na dystansie 12 km - 40 zł. Osoby, które nie zdążyły zapisać się przez internet, mogą zrobić to w dniu zawodów. Uczestnicy biegu głównego podzieleni zostaną na siedem kategorii, w zależności od płci i wieku. Najmłodsi zawodnicy powinni mieć skończone 16 lat. Ograniczenia wiekowe i wpisowe nie dotyczą biegu rekreacyjnego, który wystartuje o godz. 11:00. O tej porze na trasę wyruszą też amatorzy Nordic Walking. Uczestnicy Biegów Niepodległości otrzymają pamiątkowe medale oraz wezmą udział w konkursie z nagrodami rzeczowymi.

Po raz pierwszy bieg z okazji Święta Niepodległości w Rudzie Śląskiej został zorganizowany w 1994 r., a jego inicjatorem był Henryk Kopeć, medalista Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce, zawodnik, a później trener i kierownik sekcji lekkiej atletyki w KS "Pogoń" Ruda Śląska.

Gala wręczenia nagród "Hanysy 2021"

W tym roku po raz 25. zostaną wręczone „Hanysy”. Ich pomysłodawcą jest Grzegorz Poloczek, popularny śląski kabareciarz, satyryk, autor tekstów i piosenkarz. Hanys to nagroda dla wybitnych Ślązaków za ich pracę na rzecz regionu oraz dla osób spoza Śląska, których działalność czyni tę ziemię dobrym miejscem do życia. Nagradzani są przedstawiciele świata sportu, dziennikarstwa, medycyny, kultury, nauki, sztuki, przemysłu i biznesu, a także instytucje takie jak teatry, opery, fundacje, centra kultury czy media.

- Wśród Ślązaków jest wiele osób słynących ze swej pasji, realizujących śmiałe pomysły i osiągających wybitne sukcesy. Cieszy mnie, że ta doniosła uroczystość, która promuje ich tryumfy, odbywa się właśnie w naszym mieście - uzupełnia Grażyna Dziedzic.

Wywieśmy flagi!

Jak co roku z okazji 11 listopada w całej Rudzie Śląskiej zostaną wywieszone biało-czerwone flagi. Władze miasta zachęcają, by również mieszkańcy w ten sposób uczcili to święto.

- W dniu tej wspaniałej rocznicy powinna przepełniać nas autentyczna duma, że żyjemy w suwerennym kraju. Swoją radość możemy okazać poprzez proste gesty, takie jak uczestnictwo w patriotycznych uroczystościach i imprezach, wywieszenie biało-czerwonej flagi lub przypięcie do piersi kokardy w barwach narodowych. Mam nadzieję, że 11 listopada każdy z nas zamanifestuje obywatelską wspólnotę i miłość do Ojczyzny – apeluje prezydent Grażyna Dziedzic.

Komentarze (10)    dodaj »

  • Krawczyk

    Ja jestem POLAKIEM, nie żadnym Ślązakiem. Moi pra pra dziadkowie walczyli o niepodległość w woj. wielkopolskim. Przyjechałem na Śląsk do pracy w kopalni. Ku ich czci zawsze wywieszam flagę.

  • Triofan

    Ślązacy żadnej niepodległości nie odzyskali bo nigdy pod zaborami nie byli, elementarna wiedza się kłania.

  • Jontek

    Źle się podpisałeś. Powinieneś się podpisać "Profan".

  • Dolas

    Jak Romowie

  • On

    Troszkę to nie tak, ale w części masz rację oni też mają swoją tożsamość, tak ja i my Ślązacy. Czego niestety nie można powiedzieć o wielu polaczkach.

  • boluś

    Fuuj' a Kaj i kiedy byli u siebie?

  • Fino

    A Ślązak to nie Polak...?

  • pioler

    Niy

  • On

    Ślonzok to Ślonzok niy Polok niy Niemiec, to dumny ze swojego języka, Heimatu, i tradycji człowiek. Gdy polska nie istniała na mapach my byliśmy tutaj, pracowaliśmy, kultywowalismy swoją tożsamość i byliśmy Europejczykami. Jak nie chcesz tego zrozumieć to jesteś bardzo ubogim umysłowo człowiekiem.

  • Ecik

    Polać temu panu

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również