Dzień przed Barbórką, 3 grudnia, w bielszowickim Domu Kultury odbyła się uroczysta akademia organizowana przez KWK „Ruda”. Nie zabrakło wzruszeń, podziękowań i wyróżnień dla górników pełniących długoletnią służbę!
Niech żyje nam Górniczych Stan!
Coroczna akademia KWK „Ruda” z okazji Barbórki odbyła się w Domu Kultury w Bielszowicach. Podczas tej wyjątkowej uroczystości podziękowano wszystkim górnikom za ich ciężką pracę, a tym pełniącym długoletnią służbę wręczono odznaczenia. Górnikom przekazano także honorowe szable górnicze. Program artystyczny „Bajkowa Barbórka” przygotowały przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola im. Bajkowej Krainy z grupy Tygrysków i Motylków, a o oprawę muzyczną zadbała Orkiestra Dęta KWK „Bielszowice”.
Na widowni, oprócz górników, nie zabrakło przedstawicieli rudzkich władz: prezydenta Michała Pierończyka i wiceprezydent Anny Krzysteczko, przewodniczącego Rady Miasta Arkadiusza Pilarza oraz posła Marka Wesołego. Wyjątkowym gościem podczas uroczystości był Lukas Podolski, piłkarz Górnika Zabrze.
- Wszystkim górnikom i ich rodzinom już dziś życzę nieustającej opieki świętej Barbary, zdrowia i wszelkiej pomyślności. Szczęść Boże! – przekazuje prezydent Michał Pierończyk.
Barbórkowe obchody będą dziś kontynuowane - górnicy rozpoczną świętowanie modlitwą w cechowni KWK Ruda, a później w pobliskim kościele w dzielnicy Bielszowice odbędzie się msza święta. Modlitwie towarzyszyć będzie Orkiestra Dęta KWK Bielszowice, która po mszy świętej przed kościołem zagra krótki koncert. Msza w intencji górników i ich rodzin odbędzie się również w kościele pw. św. Wawrzyńca i św. Antoniego w dzielnicy Wirek. Podczas uroczystej mszy oraz bezpośrednio po niej przy kościele będzie można posłuchać Orkiestry Dętej KWK „Pokój”. Zaś 14 grudnia w hali MOSiR w Halembie odbędzie się Centralna Akademia Barbórkowa Związku Zawodowego Górników w Polsce.
Wspomnienie świętej Barbary
Święta Barbara z Nikomedii jest patronką dobrej śmierci i ciężkiej pracy. Święta wywodziła się z pogańskiej rodziny z Heliopolis. Ojciec wysłał ją na naukę do Nikomedii, gdzie zetknęła się z chrześcijaństwem. Gdy dowiedział się, że Barbara została chrześcijanką, chciał ją zmusić do wyparcia się wiary. Gdy to nie poskutkowało, została uwięziona w wieży, gdzie przed śmiercią miał objawić się jej anioł. Ścięto ją mieczem około 305 roku. To właśnie święta Barbara czuwa nad górnikami i chroni ich przed niebezpieczeństwami czyhającymi na nich podczas szychty. Od 1996 roku jest również patronką Rudy Śląskiej – dwa lata później pojawiła się w nowym rudzkim herbie.