Szerszenia można rozpoznać z daleka – jest sporym owadem z rodziny osowatych. Oprócz tego, że go widać, z pewnością go słychać, przez głośnie, charakterystyczne bzyczenie! Jak zachowywać się w towarzystwie szerszeni, aby nie wzbudzić w nich agresji? Gdzie zgłosić ich gniazdo, aby zostało usunięte?
Jak wygląda szerszeń?
Szerszenie to szczególnie duże owady z rodziny osowatych. Mają żółte odwłoki w czarne paski, a w zależności od gatunku mogą osiągać od 2,1 cm do 5,5 cm! Ciężko pomylić go z jakimkolwiek innym owadem przez rozmiar i bardzo charakterystyczne brzęczenie wywoływane ruchem skrzydeł.
Jak zachowywać się przy szerszeniach?
Szerszenie potrafią być agresywne, a co najgorsze, często budują swoje gniazda w okolicach zamieszkiwanych przez ludzi. Przez to nierzadko wlatują do naszych mieszkań. Jak się zachować, aby owad nas nie zaatakował? Przede wszystkim nie należy wykonywać gwałtownych ruchów i krzyczeć. Najlepiej uciec do innego pomieszczenia i odseparować się od owada. Chcąc usunąć niechcianego gościa z domu, warto założyć na siebie grube ubranie, aby żądło szerszenia nie dosięgnęło skóry, unikając przy tym jaskrawych kolorów. Najlepiej szeroko otworzyć okno – istnieje duża szansa, że szerszeń sam opuści nasze mieszkanie. W celu zneutralizowania szerszenia można użyć specjalnego spray-u lub elektrycznej rakiety na owady.
Należy pamiętać, że sprowokowany szerszeń będzie się bronił, co może skutkować użądleniem!
Objawy użądlenia
Użądlenie szerszenia jest wyjątkowo bolesne i powoduje silny obrzęk. Osoby, które są uczulone na jad błonkoskrzydłych, powinny szczególnie mieć się na baczności, gdyż dla nich użądlenie może być nawet śmiertelne! Kilka użądleń szerszenia może zagrażać nawet osobie nieuczulonej. Po bliskim spotkaniu z owadem najlepiej udać się do lekarza.
Gniazdo szerszenia – co robić?
Szerszenie budują swoje gniazda na drzewach, w dziuplach, szczelinach i – na nieszczęście ludzi – również pod balkonami i na poddaszach. Jak pozbyć się gniazda? Kluczowym jest to, aby po zlokalizowaniu gniazda nie usuwać go na własną rękę – może być ono schronieniem dla nawet 700 robotnic, które będą gotowe bronić swego domu. Obecność gniazda najlepiej zgłosić do spółdzielni mieszkaniowej (w przypadku mieszkań) lub zwrócić się do profesjonalnej firmy, która zajmuje się usuwaniem gniazd.
W sytuacji zagrożenia życia lub gdy gniazdo znajduje się niedaleko budynków użyteczności publicznej, można zwrócić się o pomoc do straży pożarnej.