Wiadomości z Rudy Śląskiej

Szkody górnicze dominującym tematem rozmów władz z mieszkańcami Bielszowic

  • Dodano: 2022-04-27 08:45, aktualizacja: 2022-04-27 09:43

Szkody górnicze w ostatnich miesiącach poważnie dały się we znaki mieszkańcom Bielszowic. Obok uszkodzonych domów i mieszkań ucierpiała też miejska infrastruktura. Z tego też powodu wstrzymane zostały prace przy budowie nowego budynku Szkoły Podstawowej nr 17. Strona górnicza zapowiada odszkodowania za poniesione szkody na rzecz mieszkańców, a magistrat, po wypracowywanych właśnie nowych rozwiązaniach konstrukcyjnych, czeka na wznowienie prac przy budowie placówki. Te właśnie problemy, a także  kwestie związane z utwardzaniem dróg gruntowych, zdominowały wczorajsze spotkanie władz Rudy Śląskiej z mieszkańcami Bielszowic.

Wstrzymane prace na budowie nowej siedziby Szkoły Podstawowej nr 17 

Prace na budowie nowej siedziby Szkoły Podstawowej nr 17 w  Bielszowicach wstrzymane zostały w lutym br. Powodem były ujawnione skutki eksploatacji górniczej, prowadzonej bezpośrednio pod terenem budowy.

- Ustaliliśmy wówczas z wykonawcą oraz stroną górniczą, że w czasie kilkutygodniowej przerwy będą dokonywane dokładne obserwacje geodezyjne dotyczące tego, w jaki sposób prowadzone pod ziemią wydobycie oddziałuje na powierzchnię pod budowaną szkołą – tłumaczył wiceprezydent Michał Pierończyk.

Ponadto w tym czasie na zlecenie strony górniczej opracowana została ekspertyza dotycząca skutków eksploatacji na prowadzoną inwestycję. Na podstawie tych wszystkich materiałów wypracowane zostały środki zaradcze, które pozwolą na dalszą realizację inwestycji. Zaproponowane rozwiązania konstrukcyjne mają być zaś wprowadzone pod okiem niezależnego Instytutu Techniki Budowlanej.

– Mamy nadzieję, że wszystko to pozwoli na szybkie wznowienie robót – podkreślał wiceprezydent Pierończyk.

Pęknięcia w domach na ul. ks. Jana Hrubego

Niestety ze szkodami górniczymi borykają się także właściciele mieszkań i domów znajdujących się w  Bielszowicach. Jak wskazywali podczas wczorajszego spotkania mieszkańcy ul. ks. Jana Hrubego w ciągu kilku ostatnich miesięcy w ich domach pojawiły się pęknięcia, a także kilkucentymetrowe odchylenia ścian. Obecny na sali przedstawiciel kopalni "Ruda”, odpowiedzialnej za szkody uspokajał, że za każdą wyrządzoną szkodę zgodnie z prawem geologicznym i górniczym gwarantowane jest odszkodowanie.

– Tylko w 2021 r. zawarliśmy 550 umów z poszkodowanymi – wyliczał.

Przedstawiciele strony górniczej zapowiedzieli także, że kolejna ściana, na której będzie prowadzone wydobycie, zlokalizowana jest pomiędzy ul. PawłowskąJaworową.

Władze a plany górnictwa

Mieszkańcy dopytywali się także, czy władze miasta mają jakiś wpływ na plany górnictwa dotyczące wydobycia.

– My możemy jedynie opiniować takie plany i liczyć na to, że nasze uwagi będą uwzględnione. I to robimy. Niestety prawo jest tak skonstruowane, że nawet negatywna opinia prezydenta miasta nie ma wpływu na ostateczną decyzję Okręgowego Urzędu Górniczego – wyjaśniał wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Utwardzenie dróg gruntowych

Kolejne kwestie poruszane wczoraj przez mieszkańców Bielszowic były związane z utwardzeniem dróg gruntowych. Z problemem takim mierzą się m.in. mieszkańcy ul. Noblistów Śląskich oraz Jodłowej.

- Na przeszkodzie stoją oczywiście pieniądze, bo utwardzenie drogi to nie tylko wylanie asfaltu, czy położenie kostki betonowej - to też budowa kanalizacji sanitarnej i deszczówki, a to generuje dodatkowe koszty, na co obecnie, z powodu ograniczonych wpływów podatkowych do budżetu, szalejących cen usług i materiałów budowlanych i wysokiej inflacji, brakuje nam pieniędzy – wskazywał Krzysztof Mejer.

W przypadku ul. Jodłowej problemem jest także nieuregulowany stan własnościowy nieruchomości, przez które trzeba by poprowadzić kanalizację deszczową.

- Na chwilę obecną z tego powodu mamy w zasadzie „związane ręce”, bo nie możemy wykonywać inwestycji na nie swoim terenie – podkreślał Mejer.

Przekraczanie prędkości na ul. Jodłowej

Przez mieszkańców wspomnianej ulicy zgłoszona została także interwencja dotycząca przekraczania prędkości przez niektórych kierowców poruszających się ul. Jodłową. W odpowiedzi wiceprezydent Mejer zadeklarował, że w rejonie tej ulicy pojawi się więcej patroli Straży Miejskiej, które co prawda zgodnie z obowiązującym prawem nie będą mogły egzekwować przepisów związanych z tamtejszym ograniczeniem prędkości, ale przynajmniej swoją obecnością będą odstraszać potencjalnych piratów drogowych.


Przypomnijmy, że dzielnicowe spotkania z władzami miasta, odbywające się zawsze wiosną i jesienią, to inicjatywa prezydent Grażyny Dziedzic, która zapoczątkowana została w 2011 roku. Do tej pory wzięło w nich udział blisko 7,5 tys. osób. Kolejne spotkanie w ramach tegorocznej wiosennej edycji odbędzie się w poniedziałek, 9 maja o godz. 17:00 w Szkole Podstawowej nr 27 w Halembie.

Wiosenne spotkania z władzami miasta

Spotkania zaplanowano od 31 marca do 12 maja:

  • 31.03, godz. 17:00 - Kochłowice – III Liceum Ogólnokształcące przy ul. Oświęcimskiej 90,
  • 05.04, godz. 17:00 - Nowy BytomChebzieMiejskie Centrum Kultury przy ul. Niedurnego 69,
  • 07.04, godz. 17:00 - Ruda – Młodzieżowy Dom Kultury przy ul. Janasa 28,
  • 21.04, godz. 17:00 - Bykowina - Szkoła Podstawowa nr 23 przy ul. 11 Listopada 15,
  • 26.04, godz. 17:00 - Bielszowice – Dom Kultury przy ul. Kokota 170,
  • 09.05, godz. 17:00 - Halemba – Szkoła Podstawowa nr 27 przy ul. Zamenhofa 12,
  • 12.05, godz. 17:00 - WirekCzarny Las – Szkoła Podstawowa nr 8 przy ul. Głównej 1.

Komentarze (15)    dodaj »

  • boluś

    Inwestorem jest Miasto ! Wszystko w temacie! Prosty przykład jak działo i pod "świetlanym Zarządem"!

  • Urbanista

    Ci co kupują działki i budują tam domy na terenach górniczych powinni być traktowani tak samo jak ci co kupują i budują ba terenach zalewowych. Sami są sobie winni.

  • Alojzy Giemura

    Mam nowo wybudowany dom w Bielszowicach. Budując go, zwróciłem szczególną uwagę na fundamenty. Mam konkretne podpiwniczenie oraz dom wybudowany jest z cegły tak jak kiedyś się budowało. Żadne pustaki czy inne wynalazki. Zero problemów ze szkodami. Kosztował mnie 1.300.000zł ale będzie na wieki, nie to co popularne szeregowce które rozpadają się po 5 latach.

  • Wkurzony

    Czemu te ryle nie mogom robic sobie czegos w bez szkodzenia innym? Jak ich nie trza dotowac, to trza naprawiac szkody przez nich wyrzodzone, a jak chcesz kupic wyngiel z kopalni to sie nie do. na co to komu te gruby

  • Obserwator

    Ale z Warszawy nie widać jakie szkody powoduje górnictwo w budownictwie i infrastrukturze na Śląsku a zwłaszcza że zostały tylko pokłady węgla trudne do wydobycia !

  • boluś

    Komu jak komu ale Mejerowi i tyj Korytniczej bandzie piyniyndzy w kapsiach niy brakuje !

  • Jaruś

    Myślę, że ta banda od Wesołego ma więcej " piyniyndzy" szczególnie po ostatnich podwyżkach cen benzyny, którymi tak chwalili się w lutym.

  • n4u

    ja tym ludziom współczuję, płacisz grubą kasę za grunt, dom (albo na remont już istniejącego), a potem przyjdzie jakiś pociotek z kopalni i rzuci ci jakiś ochłap za który co najwyżej zamaskujesz to co się stało z twoją ścianą / stropem / fundamentem.

  • mM

    Najpierw kupują tanią ziemie, tanią ze względu na to, że pod nią trwa wydobycie, a później biadolą jaka to kopalnia zła. Chytry dwa razy traci...

  • KWK

    Kopalnia była znacznie wcześniej, wszyscy wiedzieli na co się piszą, więc teraz niech nie płaczą.

  • kwiatowe

    Na szkodach górniczych zwykle działki są sporo tańsze. Współczuję ale też nie rozumiem kto to kupuje za gruba kase

  • Niecierpliwy

    Wniosek jest z tego taki, że w tej dzielnicy nie ma co liczyc na jakiekolwiek inwestycje w tym roku. Skoro nawet sprawa budowy szkoły jest tutaj wątpliwa.

  • Mieszkaniec

    Wniosek taki że trzeba czekać. Zgodnie z z artykułem sprawa budowy szkoły nie jest wątpliwa, wymaga dokonania projektu zabezpieczającego przed wpływem eksploatacji szkód górniczych.

  • n4u

    przecież on nic o tej szkole nie pisał, jakbyś budował dla siebie to byś na taką ekspertyzę nie miał szans

  • Stefek

    Po rozpoczęciu budowy? zawsze myślałem, że najpierw robi się badania geologiczne, projekt, i dopiero się zaczyna budować, ale skoro na ul. Halembskiej drogowców zaskoczył przejazd kolejowy to może coś się zmieniło w prowadzeniu inwestycji i tzw dobrej praktyce.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również