Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Szkoła podniesiona o ponad metr!

 • Dodano: 2016-08-04 14:15, aktualizacja: 2016-08-05 09:40

To już koniec remontu w Szkole Podstawowej nr 20 w Kochłowicach. Przez szkody górnicze zabytkowy budynek trzeba było rektyfikować, czyli podnieść go do pionu. Dzięki tzw. "prostowaniu" jedna strona podniosła się o 17cm, a druga o 1,20m! Teraz do szkoły wchodzi się po schodach.

To może budzić zdziwienie tych, którzy pamiętają, jak wchodziło się do budynku przy ul. Wyzwolenia w Kochłowicach. Teraz do szkolnego wejścia od strony boiska prowadzi 7 schodów. Dotychczas drzwi znajdowały się niemalże na poziomie podwórka. 

Uczniowie zapewne będą zaskoczeni tym, co zobaczą we wrześniu. Starania o ten remont rozpoczęłam już 4 lata temu, jak tylko objęłam stanowisko dyrektora szkoły. Od początku 2015 roku przygotowywaliśmy się do tego przedsięwzięcia. Na czas remontu, który trwał cały miniony rok szkolny, placówka funkcjonowała w budynku zastępczym przy ul. Tunkla 147A wynajętym od MPGM TBS i częściowo w pomieszczeniach przedszkola Żaczek. Oddziały przedszkolne działały w Miejskim Przedszkolu nr 42. Jestem szczęśliwa, że współpraca pomiędzy wszystkimi organami tak dobrze funkcjonowała. - mówi nam dyrektor Szkoły Podstawowej nr 20, Katarzyna Szuba.

Przeprowadzka z tymczasowych pomieszczeń już dobiegła końca. Pracownicy szkoły sprawnie, bo w ciągu tygodnia, dokonali przeniesienia wszystkich rzeczy do macierzystej placówki. Teraz trwają ostatnie prace polegające na usuwaniu usterek, układaniu sprzętów, montowaniu mebli. Na dzieci czeka tam bowiem nie tylko nowy wygląd zewnętrznych części budynku, ale też wyremontowane wnętrza. 

Mamy nowe okna, wyremontowane drzwi zewnętrzne, wokół budynku nowa kamienna okładzina. W środku korytarze i sale są wymalowane na przyjazne kolory, położone są gładzie, wymieniono kafelki, jest także wyczekiwany nowy parkiet w sali gimnastycznej. Został przeprowadzony remont w łazienkach. W ramach prac prowadzonych ze względu na szkody górnicze z funduszy spółki górniczej, miasto wykonało nam dodatkowo instalację centralnego ogrzewania. - wymienia dyrektor Szuba.

Dyrekcja podkreśla, że cała operacja logistyczna związana z przeniesieniem szkoły w nowe miejsca, a później szybki powrót do placówki przy ul. Wyzwolenia nie byłby możliwy dzięki zaangażowaniu całego personelu i rodziców.

Mimo tej trudnej sytuacji, w jakiej szkoła musiała się odnaleźć przez ostatni rok szkolny, nie odbiło się to ani na jakości kształcenia, poziomie wychowania, ani zmniejszeniu aktywności naszych dzieci. Wręcz przeciwnie. Mieli oni duże sukcesy nawet na arenie wojewódzkiej. Popularność szkoły też nie maleje. Od września otwieramy klasę 1, w której uczyć się będzie ponad 20 dzieci. - mówi dyrektor szkoły.

Wszyscy mają nadzieję, że "wyprostowany" zabytkowy budynek będzie jeszcze długo służył mieszkańcom Kochłowic. 

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Zobacz także

Komentarze (15)    dodaj komentarz »

 • PRYMUS

  Jak Jo chodzil do szkoly uczyli mie RECHTORY ,piwo pić w karty grac i z dziolchami tancowac, ,a teraz niekierym ta szkola sie niepodobo ganba mie za wos najduchy.

 • hard core

  Ok. wszystko pięknie, ładnie...ale jak długo ten remont trwał? Tylko dzieci na tym ucierpiały bo były zmuszone daleko dojeżdżać busem do innej szkoły.

 • Kot

  Faktycznie. Lepiej by bylo ja zburzyc albo prostowac z dziecmi na pokladzie. Niektorzy lepiej by zrobii gdyby sie wcale nie odzywali

 • stary

  Zrobiono w takim tempie, w jakim było to technicznie uzasadnione.

 • KATARZYNA

  Witaj moja kochlowicko szkolo.Pamietam cie . Moja wychowawczynia byla p. Sorysowna a kierownikiem byl p. Tomecki.Po szesciu latach poszlam do Gimnazjum w Nowej Wsi. Potem byla wojna. I juz w lutym 1945 mlodzi wolontariusze {pomocnicza sila nauczycielska) zaczeli uczyc dzieci po polsku. Byla nas liczna grupa--- Ela, Wanda, Janka, Kasia ........ W roku 1910 w maju bylam na uroczystosci 100 - lecia w mojej szkole. Jest kronika, sa zdjecia,wspomnienia....Zycze owocnej pracy .....

 • Aaaa

  Przepraszam ile masz teraz lat? Na mój rachunek om 130

 • KATARZYNA

  Witaj moja kochlowicko szkolo.Pamietam cie . Moja wychowawczynia byla p. Sorysowna a kierownikiem byl p. Tomecki.Po szesciu latach poszlam do Gimnazjum w Nowej Wsi. Potem byla wojna. I juz w lutym 1945 mlodzi wolontariusze {pomocnicza sila nauczycielska) zaczeli uczyc dzieci po polsku. Byla nas liczna grupa--- Ela, Wanda, Janka, Kasia ........ W roku 1910 w maju bylam na uroczystosci 100 - lecia w mojej szkole. Jest kronika, sa zdjecia,wspomnienia....Zycze owocnej pracy .....

 • młoda mama

  a dlaczego na schodach nie ma szyn dla wózków

 • Jan W. Nowok

  Gratulacje dla Pani Direktor. Ja konczylem ta szkole w 1955 roku zas moja mama, chyba, w 1922 roku. Wszystko jest inne. Zycze wiele przyjemnych chwil dla nauczycieli I uczniow.

 • Mariusz

  Pamietam wejscie do szkoly z poziomu boiska 30 lat temp Pozdrawiam wszystkich

 • darek

  gdzie znajduję się podjazd do niepełnosprawnych osób?????? bo wydaje mi się że to podstawa w instytucjach państwowych

 • Zuza

  No, to się p. Dyrektor nachwaliła. Tylko, co ją obchodzi czy w innych placówkach będą pierwsze klasy. Akurat tak się złożyło, że w obwodzie tej szkoły były dzieci...no chyba nie przyszły do SP20 z tego powodu, ze szkołę podnieśli....?

 • Myślący

  Ale ta szkoła ma dobre wyniki, dlatego ma komplet.Jesli komuś zależy na odbembnieniu podstawówki, to zapraszam do szkoły na osiedle

 • Grażyna z osiedlowej szkoły

  Odbębnieniu chyba...zaraz widać, że tę lepszą szkołę Pan ukończył. Jak to łatwo wytykać komuś, a na siebie nie patrzeć.Może trzeba było skończyć szkołę na osiedlu, to by Pan pisał bez błędów. Pozdrawiam Panie Myślący :)

  • Grażyna z osiedlowej szkoły
   2016-08-30 22:33
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • gupek

  Mogli tę umywalkę wyprostować bo teraz wisi krzywo.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.