Wiadomości z Rudy Śląskiej

Tablica pamiątkowa w miejscu obozu "Polenlager 7" już jest!

  • Dodano: 2023-10-23 12:45

Dzięki zaangażowaniu radnego Rafała Wypiora i mieszkańców Kochłowic, przy ulicy Młodzieżowej 26 stanęła tabliczka informacyjna, że w tym miejscu znajdował się kiedyś obóz hitlerowski "Polenlager 7".

Tablica pamiątkowa w miejscu obozu "Polenlager 7"

Aby uczcić historię tego miejsca, w połowie lipca radny Rafał Wypior złożył interpelację w sprawie umieszczenia w miejscu budynku tabliczki upamiętniającej zarówno sam budynek, jak i obóz Polenlager nr 7. Ku uciesze samego radnego i mieszkańców, władze przystały na ten pomysł. Kilka dni temu tablica pamiątkowa w końcu zawisła.

- Jest! Mamy to! Tablica z opisem historycznym miejsca, gdzie kiedyś funkcjonowała Szkoła Podstawowa nr 19 oraz obóz hitlerowski "Polenlager 7" przy ulicy Młodzieżowej, w sprawie której pisałem jakiś czas temu interpelację, jest gotowa i na miejscu! Zachowanie pamięci o przeszłości jest istotne dla budowania tożsamości i rozwoju lokalnej społeczności - napisał radny Rafał Wypior.

Obóz hitlerowski "Polenlager 7" i Szkoła Podstawowa nr 19

Warto przypomnieć historię tego niezwykłego miejsca. Pierwotnie w budynku szkoły powszechnej przy ul. Młodzieżowej 26 Niemcy założyli obóz przesiedleńczy dla Volksdeutchów przesiedlanych z Bukowiny w ramach niemieckiej akcji kolonizacyjnej Heim ins Reich. 20 sierpnia 1942 Niemcy zmienili przeznaczenie obozu na Polenlager nr 7, do którego kierowali wysiedlane rodziny polskie w ramach akcji "Saybusch" z Zagłębia Dąbrowskiego oraz powiatu żywieckiego. Kochłowickim Polenlagrem, podobnie jak innymi obozami tego typu, administrowała agenda partii nazistowskiej Hauptamt Volksdeutsche Mittelstelle pod kierownictwem Obergruppenfąźhrera SS Wernera Lorenza. Do początku roku 1944 komendantem obozu był Wilhelm Kruppa.

W sumie przez obóz przeszło około 2 tysiące Polaków, jednorazowo w obozie znajdowało się około 200 osób. Polenlager nr 7 działał do stycznia 1945 roku.

Od zakończenia wojny do 1999 roku w budynku dawnego obozu funkcjonowała szkoła. W roku 2004 Rudolf Woźniczek, który uzyskał prawo wieczystej dzierżawy, starał się o to, żeby budynek szkoły zamienić na muzeum. Władze zakwalifikowały go jednak do rozbiórki. Rudolf Woźniczek zwrócił budynek, a w 2008 roku władze miasta zmieniły decyzje odnośnie do przeznaczenia budynku, wywołując kontrowersje wśród miejscowej ludności. Decyzją Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej budynek, w którym znajdował się obóz, przeznaczono na luksusowe lofty.

Budynek popadał w ruinę i ostatecznie zburzono go w 2014 roku.

Komentarze (2)    dodaj »

  • Autochton-Jo je stond

    rudi niy zesmol sie

  • Rudolf

    Dla miłośników historii II wojny światowej to nie lada gratka.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również