Wiadomości z Rudy Śląskiej

To już pewne! W Kochłowicach powstanie tablica upamiętniająca obóz „Polenlager nr 7”

  • Dodano: 2023-09-01 14:30

Dzięki zaangażowaniu radnego Rafała Wypiora i mieszkańców Kochłowic, przy ulicy Młodzieżowej 26 stanie tabliczka informacyjna opisująca budowę budynku dawnej Szkoły Podstawowej nr 19 oraz historię znajdującego się w nim podczas II wojny światowej hitlerowskiego obozu „Polenlager nr 7”. Mimo że budynku w tym miejscu już nie ma, jego historia pozostanie żywa!

Szkoła i obóz

Wielu mieszkańców Kochłowic wciąż pamięta dawny budynek Szkoły Podstawowej nr 19, który przywoływał wiele wspomnień. Mimo że budynek został wyburzony w 2014 roku, wiele osób zabiegało o to, aby nie został on zapomniany ze względu na wyjątkową historię. Od 1942 roku w budynku szkoły mieścił się Polenlager nr 7, obóz hitlerowski dla polskich przesiedleńczych rodzin, gdzie zmuszano więźniów do katorżniczej pracy. Przez cały okres działalności, do stycznia 1945 roku, przebywało w nim ok. 2 tys. Polaków. Od zakończenia wojny, do 1999 roku w budynku ponownie funkcjonowała szkoła. Później usiłowano stworzyć w budynku muzeum, finalnie jednak popadł w ruinę i oddano go do rozbiórki.

Aby historia była wiecznie żywa

Aby uczcić historię tego miejsca, w połowie lipca radny Rafał Wypior złożył interpelację w sprawie umieszczenia w miejscu budynku tabliczki upamiętniającej zarówno sam budynek, jak i obóz Polenlager nr 7. Ku uciesze samego radnego i mieszkańców, władze przystały na ten pomysł. Zaproponowały także treść, jaka miałaby znaleźć się na tabliczce:

W tym miejscu w 1896 roku wybudowano pierwszą szkołę w Kochłowicach (wówczas gmina Radoszowy). Był to dwukondygnacyjny budynek z użytkowym poddaszem, wzniesiony z cegły, przykryty dachem wyłożonym ceramiczną dachówką. Ceglane elewacje obiektu urozmaicały dekoracyjne gzymsy, a główną ozdobę stanowił trójkątny szczyt z ozdobnym wgłębieniem wieńczący frontową i tylną fasadę budynku.

W trakcie wojny Niemcy założyli tutaj obóz przesiedleńczy dla Volksdeutschów przenoszonych z Bukowiny, w ramach niemieckiej akcji kolonizacyjnej,,Heim ins Reich". 20 sierpnia 1942 r. nazistowski aparat represji zmienił przeznaczenie budynku i utworzył w tym miejscu Polenlager nr 7, obóz, do którego przesiedlano polskie rodziny głównie z Żywiecczyzny i z Zagłębia Dąbrowskiego. W latach 1942-1945 przez obóz przeszło łącznie ponad 2 tysiące Polaków przy jednoczesnym średnim składzie około 200 osób. Więźniów zmuszano do niewolniczej pracy w okolicznych zakładach przemysłowych i w rolnictwie. Polenlager nr 7 działał tutaj do stycznia 1945 roku. W czasie jego funkcjonowania zginęło 19 więźniów.

Po zakończeniu wojny budynek powrócił do swojej pierwotnej funkcji. Mieszcząca się z nim Szkoła Podstawowa nr 19 działała do 1999 r., będąc miejscem zasłużonym dla lokalnej społeczności.

Miasto osiągnęło porozumienie z właścicielem terenu, na którym kiedyś stała szkoła. Jak informuje radny, tabliczka zostanie wykonana i zamontowana do 30 października.

Komentarze (4)    dodaj »

  • Bruno

    Byłoby dobrze gdyby informacja na tablicy byla też w języku niemieckim aby nasi zachodni sąsiedzi mogli dowiedzieć się czegoś więcej o własnej historie...

  • Zaś Jo

    Wyburzenie budynku szkoły to skandal, który powinien m.in. przez Pana Radnego zostać wyjaśniony - kto w UM zadecydował o sprzedaży nieruchomości ? Kto zezwolił na rozbiórkę ? Jakie Miasto zyskało pożytki z całej sprawy ?Obiekt charakteryzował się wielką wartością estetyczną i funkcjonalną (oprócz historycznej), można było w nim zachować funkcję edukacyjną lub jakąkolwiek społecznie użyteczną - mieszkaniową, zdrowotną, kulturalną, administracyjną. Zamiast tego jakaś grupa dyletantów zadecydowała że jest w złym stanie technicznym, nie nadaje się do niczego i najlepiej go wyburzyć. Mimo upływu lat w tym miejscu nic nie powstało, za to w Kochłowicach dominuje chaos przestrzenny i patodeweloperka. Gdyby na świecie w ten sposób traktowano obiekty z przeszłości, nie byłoby historycznej Pragi, Hamburga czy Walencji. Co jeszcze zniszczycie w dzielnicy - wieżę ciśnień, dworzec, ratusz ?

  • Autochton-Jo je stond

    Rafale Wypior dlaczego nie piszesz prawdy dlaczego pomijasz prawdę! Szkoła została wybudowana przez władze niemieckie na terenie państwa niemieckiego która dopiero w 1922 roku przeszła pod panowanie polski po przegranym przez tychże plebiscycie i późniejszym zbrojnym napadzie Polski na Niemcy.

  • Karlus Jan Johhann

    Dla zainteresowanych ww. tematem polecam opracowanie Bernard KopiecRuda Śląska zarys dziejów cześć trzecia (Kochłowice, Gykowina, Halemba, Kłodnica, Stara Kuźnia, Nowa Wieś)Ruda 2009

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również