Wiadomości z Rudy Śląskiej

Tereny niezamieszkałe poza miejskim systemem gospodarki odpadami!

 • Dodano: 2020-05-06 11:30

Od 1 stycznia 2021 roku większość nieruchomości niezamieszkałych w Rudzie Śląskiej wyłączonych zostanie z miejskiego systemu gospodarki odpadami. Oznacza to, że poza pewnymi wyjątkami, firmy oraz m.in. Rodzinne Ogrody Działkowe będą musiały na własną rękę podpisać umowę z firmą, która odbierze od nich odpady komunalne.

- Rozwiązanie takie ma zabezpieczyć przed rezygnacją w dowolnym momencie właścicieli takich nieruchomości z odbioru odpadów przez miasto. Niestety, taką możliwość daje znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminie – tłumaczy wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Uchwałę w tej sprawie na ostatniej sesji Rady Miasta podjęli rudzcy radni

Przyjęta uchwała określa dokładnie, które nieruchomości niezamieszkałe zostają w systemie, a które nie. Te, z których po 1 stycznia 2021 r. nadal będą odbierane odpady komunalne przez firmę wyłonioną w przetargu przez miasto obejmują:

 • tereny miejskie;
 • cmentarze;
 • oraz te nieruchomości, na których znajdują się obiekty należące:

Na dotychczasowych zasadach odpady komunalne odbierane będą również z lokali użytkowych znajdujących się w budynkach mieszkalnych (tzw. nieruchomości mieszane). Nic się nie zmieni również w sytuacji właścicieli nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe lub inne nieruchomości wykorzystywane na cele rekreacyjno-wypoczynkowe. W tym przypadku odstępstwem będą Rodzinne Ogrody Działkowe.

Niekorzystne dla samorządu zapisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie

Jako powód wprowadzenia takiego rozwiązania władze Rudy Śląskiej wskazują niekorzystne dla samorządu zapisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie, umożliwiające właścicielowi nieruchomości niezamieszkałej wyjście z systemu gospodarki odpadami w dowolnym momencie.

- Pozostawienie wyboru właścicielom nieruchomości niezamieszkałych może kompletnie zdezorganizować system odbioru odpadów. Gdyby po kolei zaczęły z niego wychodzić firmy, stwierdzając, że warunki im nie odpowiadają, to przez cały pozostały czas trwania umowy z wykonawcą to miasto ponosiłoby koszty związane z "wyrwą" spowodowaną opuszczeniem przez nie systemu. Dlatego wyłączając już na tym etapie właścicieli nieruchomości niezamieszkałych z całego gminnego systemu, będziemy mogli bezpiecznie i rzetelnie oszacować wysokość opłaty śmieciowej – podkreśla wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Okazuje się, że na takim rozwiązaniu mogą skorzystać także właściciele nieruchomości, którzy znajdą się poza systemem, bowiem będą mogli samodzielnie wybrać firmę, która odbierze od nich śmieci, proponując przy tym własne stawki.

– Do tej grupy zaliczyć możemy działkowców zrzeszonych w Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Od nowego roku prezesi tych ogrodów będą mogli przy zawieraniu umów na odbiór odpadów komunalnych także decydować o częstotliwości wywozu odpadów i w ten sposób wybrać dla siebie najbardziej optymalne i elastyczne rozwiązanie – wskazuje Krzysztof Mejer.

Nowe zasady odbioru odpadów wejdą w życie w przyszłym roku

Nowe zasady odbioru odpadów komunalnych z nieruchomości niezamieszkałych w Rudzie Śląskiej wejdą w życie od 1 stycznia 2021 r.

– Oczywiście istnieje niebezpieczeństwo, że w pierwszym okresie właściciele nieruchomości niezamieszkałych, które znajdą się poza systemem, mogą podrzucać swoje śmieci innym. Dlatego te miejsca, które nie zostaną objęte odbiorem odpadów komunalnych przez miasto, będą kontrolowane przez straż miejską. Jeżeli właściciel takiej nieruchomości nie będzie miał ważnej umowy na odbiór odpadów komunalnych, będzie karany mandatem – zapowiada wiceprezydent.

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującym prawem to gmina decyduje, czy objąć nieruchomości niezamieszkałe swoim systemem odbioru odpadów. Musi w tym celu wydać stosowną uchwałę, a następnie wybrać w drodze przetargu przedsiębiorcę, który się tym zajmuje. Co istotne, objęcie takich nieruchomości systemem gminnym do tej pory zamykało ich właścicielom możliwość innego zorganizowania odbioru odpadów komunalnych.

Znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminie weszła w życie we wrześniu ubiegłego roku, a samorządy dostały rok na dostosowanie się do jej zapisów. Przyjęta na ostatniej sesji Rady Miasta uchwała jest pierwszą z pakietu dotyczących systemu gospodarki śmieciowej, które władze miasta chcą przygotować w związku z nowelizacją prawa krajowego. M.in. planowana jest aktualizacja Regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie.

W Rudzie Śląskiej gminnym systemem gospodarki odpadami objętych jest ok. 4 000 nieruchomości niezamieszkałych. Aktualna umowa z firmą, która zajmuje się odbiorem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych w mieście, obowiązuje do końca 2020 r.

Zobacz także

Komentarze (12)    dodaj komentarz »

 • n4u

  Skoro dadzą rod wybierać odbiorcę odpadów i częstotliwość odbioru to rozumiem, że publiczne śmietniki będą zamykane na klucz ? Z jakiej racji ja mam płacić za śmieci z ogródków skoro jedyne co z nich mam to smród palonych liści / śmieci, bo nawet przejścia nie ma bo brama wiecznie zamknięta.

 • Mieszkanka

  I bardzo dobrze. Ci co wybiorą sobie sami firmę wywożąca smieci wreszcie nie będą musieli się denerwować na firmę znajomych mejera. Takie przewaly jak mejer robi z ta firma to w głowie się nie miesci! Polecam sprawdzić sobie ile za smieci płaca inne miasta i to te wielkie! A pseudo wiceprezydent jeszcze straszy ludzi podwyżkami. Śmiech na sali. Może jak zacznie mu się palić pod nogami to zrozumie, ze nie każdy mieszkaniec rudy jest idiota. Ps. Gdzie te oszczędności? Środek dnia, a latarnie na tunkla się świecą, brawa!

 • enter

  to teraz RODziarze zrobią syf na osiedlach

 • Maria

  Syf na osiedlach już jest a robią to mieszkańcy Rudy Śląskiej

 • Pawel

  Już dawno tym powinni zajmować się fachowcy a nie UM.

 • Anonim

  I bardzo dobrze w szczególności ROD niech płaci brawo

 • podatnik.

  PŁACIMY....i na działkach i w domu i za domek poza R ŚL ....a śmieci więcej nie produkuję,,,

 • Zobk

  Przecież zawsze płacili normalne stawki jak wszyscy.Już wiem skąd w Polakach tyle nienawiści i zawiści. To po prostu z biedy materialnej i nędzy umysłowej.

 • Rudziol

  ROD płaci cały czas za wywóz śmieci gamoniu, jak nie doinformowany to proszę poczytać.

 • Cast

  Rudziol, a ile płacisz?? Ok. 45zł za pół roku!! A nie segregujecie w ogóle, wyrzucacie do pojemników wszystko jak leci, łącznie z fotelami, starymi basenami. Nie mówiąc już o gabararych!! Wiem, bo widzę! Wazne, że u siebie w ogródku macie pięknie, a resztę macie gdzieś. Wiem, wiem Ty płacisz:)

 • Działkowiec

  120 zeta za segregowane, nie jesteś na bieżąco.

 • Zenobiusz

  Na rok 120 zł?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.