Wiadomości z Rudy Śląskiej

Tour de Pologne 2019. Tragiczny koniec 3. etapu wyścigu

 • Dodano: 2019-08-05 19:15, aktualizacja: 2019-08-06 10:43

Dzisiaj przez Rudę Śląską przejechał jeden z największych światowych wyścigów kolarskich - Tour de Pologne. Nasze miasto znalazło się na trasie III etapu, wiodącego ze Stadionu Śląskiego do Zabrza. Mieszkańcy tłumnie kibicowali kolarzom. Niestety wyścig zakończył się tragicznie.


To już 76. edycja Tour de Pologne

W tym roku w wyścigu wystartowało 153 kolarzy z 32 państw, w tym 15 Polaków. W wyścigu biorą udział 22 ekipy: osiemnaście drużyn należących do UCI WorldTeams oraz cztery zespoły zaproszone przez organizatorów z tzw. "dziką kartą" (trzy należące do UCI Professional Continental Teams i reprezentacja Polski).

Łącznie podczas siedmiu etapów kolarze pokonają 1080,5 km. W związku z obchodami stulecia powstania Polskiego Komitetu Olimpijskiego wyścig nawiązuje do olimpijskich sukcesów kolarzy i odbywa się pod hasłem "Wyścig Pokoleń".

W ramach III etapu wyścigu kolarze wyruszyli sprzed Stadionu Śląskiego w Chorzowie, następnie wjechali do Rudy Śląskiej od strony Chorzowa - Batorego ulicą Radoszowską. W rejonie kochłowickiego rynku wjechali w ul. Oświęcimską, następnie w Kochłowicką. Jadąc dalej, poruszali się ul. Kłodnicką, na rondzie przy kościele wjechali w ul. 1 Maja, którą podążyli w stronę Mikołowa. Po opuszczeniu Rudy Śląskiej wyścig kierował się przez Orzesze, Żory, Jastrzębie-Zdrój, Rybnik i Knurów do Zabrza.


Tragiczny wypadek

Po około 30 km od startu nastąpiło załamanie pogody i zaczął padać rzęsisty deszcz. W Czerwionce-Leszczynach poważnemu wypadkowi uległ kolarz Lotto-Soudal Bjorg Lambrecht. Belg uderzył głową w betonowy przepust. Natychmiast udzielono mu pomocy. Lambrechtowi udało się przywrócić mu funkcje życiowe, ale jego stan był bardzo poważny. Został przekazany zespołowi reanimacyjnemu w szpitalu w Rybniku. Tam kolarz zmarł.

22-letni Bjorg Lambrecht to, obok Remco Evenepoela, jeden z najbardziej utalentowanych belgijskich kolarzy młodego pokolenia. W zeszłym roku podpisał profesjonalny kontrakt z Lotto Soudal, belgijską worldtourowa ekipą. Pochodzący z Gandawy kolarz został także wicemistrzem świata do lat 23.

W 2017 roku wygrywał Liège-Bastogne-Liège U23, zajmował także drugie miejsca w innych wyścigach U23, ttakich jak Tour de l'Avenir, Tour de Savoie Mont-Blanc czy Giro della Valle d'Aosta.

Komentarze (16)    dodaj »

 • Grazia

  a z Kochłowic żadnych zdjęć?

 • Czopik

  Zawsze znajdą się jacyś dyletanci i będą narzekać że tak a nie tak a dlaczego nie tam tylko tu.Szkoda młodego kolarza kondolencje dla rodziny.

 • egon

  Możesz napisać coś dotyczące mojego komentarza, nie mieszkasz w okolicy a zabierasz głos. Komentarz nie dotyczył śmierci kolarza tylko zabezpieczenia objazdów.

 • RSL

  Człowiek zginął a egon miał problem zjechać z autostrady niema co gadać.Cześć jego pamięci!!!

 • egon

  Komentarz nie dotyczył śmierci kolarza, jak nie miałeś problemów to nie zawracaj głowy głupimi komentarzami.

 • egon

  Fatalna organizacja objazdów, niepotrzebnie pozamykane drogi, makabryczne kierowanie ruchem przez Policję, po prostu żenada.Jadąc autostradą od Gliwic nie można było wjechać na Halembę ( mieszkam na I ), kazano nam jechać dalej do Chorzowa Batorego, pytam gdzie Rzym a gdzie Krym ?

 • studentka

  No niestety, taka prawda. Osoby mieszkające na Halembie bliżej pętli zostały uziemione na godzinę.

 • hajer

  Tragedia januszy bo im na jeden dzień drogę zamknęli... .Jednak obecni studenci to jest prowda, że w większości uczelni produkują bezrobotnych jak osoby o takim toku myślenia studiują.

 • studentka

  Hajerze drogi! Mam nadzieję, że będziesz kiedyś potrzebować mojej pomocy :)

 • antek

  Lepiej nie - ze względu na niski poziom empatii studentki.

 • mieszkanie dwójki

  Wystarczyłoby wybudowanie mostu nad rzeką Kłodnicą gabarytowo wystarczający na przejazd samochodów z Halemby II na ulicę Młyńską za rzeką. W chwili obecnej sytuacja na II'ce jest taka że wystarczy zablokować główną ulicę Solidarności i w skutkach jest natychmiastowe uziemienie mieszkanców.Kiedyś taki most był, jednak podczas remontowania koryta rzeki ten most zlikwidowano. Czemu władze miasta nie wybudują takiego nowego? W chwili obecnej z osiedla Halemby II jest tylko JEDNA droga którą można wydostać się na ulicę 1 Maja. Paraliż i korki notoryczne.

 • No można

  Można jeszcze przez Kłodnicę przejechać.

 • Ja

  Masz racje

 • Rudi

  Bez przesady. Raz do roku, w dodatku jeden dzień możesz wytrzymać.

 • Melania

  Raz w roku przez około 2 godziny ale lepiej narzekać. Jedni narzekają na półmaraton, drudzy na kolarzy... Jakoś też wracałam z pracy w Katowicach w poniedziałek i takiego cyrku nie było ze zjazdem z A4.

 • Edek

  Racja, a jakby nie było wyścigu, półmaratonu i innych imprez, to pewnie te same osoby narzekałyby, że w tym mieście nic się nie dzieje

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również