Wiadomości z Rudy Śląskiej

Trwa rewitalizacja ruin amfiteatru przy ul. Czarnoleśnej

 • Dodano: 2019-04-08 18:00, aktualizacja: 2019-04-09 00:22

Postępują pracę zagospodarowania ruin amfiteatru znajdującego się w rejonie ul. Czarnoleśnej i utworzenia tam strefy wypoczynku. Projekt ten jest jednym z elementów Traktu Rudzkiego. Zainstalowana zostanie tam mała architektura w postaci pergoli, ławek, leżaków, a także stołów piknikowych. Powstanie też mini plac zabaw.

Inwestycja swoim zasięgiem obejmuje blisko 0,5 ha obszaru, na którym znajdują się m.in. pozostałości amfiteatru. Sam teren porośnięty jest dziką roślinnością.

Rewitalizacja tego miejsca polegać będzie na nadaniu mu funkcji wypoczynkowej. Po części wyremontowane zostały już zniszczone betonowe stopnie amfiteatru. Dodatkowo pojawi się szereg elementów małej architektury, takiej jak: ławki, stoły piknikowe, stojaki rowerowe. Całość dopełni pergola oraz mały plac zabaw.

Główny nacisk przy rewitalizacji najnowszego odcinka Traktu Rudzkiego położony zostanie na zieleń, co zresztą jest głównym zamierzeniem całego projektu. U podnóża amfiteatru utworzona zostanie łąka kwietna, gdzie zasadzonych zostanie blisko 14 tys. cebul krokusów oraz 2 tys. cebul żonkili. Ponadto nasadzonych zostanie blisko 3 tys. bylin i krzewów, w tym blisko 2 tys. hortensji. Pojawi się także kilkadziesiąt nowych drzew.

Co ważne, cały rewitalizowany teren zostanie oświetlony oraz objęty monitoringiem. Cała inwestycja gotowa ma być w połowie roku, kosztować będzie ponad 1,2 mln zł i podobnie jak cały Trakt Rudzki objęta jest dofinansowaniem unijnym.

Przypomnijmy, że Trakt Rudzki to ścieżka pieszo - rowerowa, a miejscami także rolkarska, która ma połączyć obiekty sportowe, parki, skwery oraz miejsca związane z historią Nowego Bytomia i Wirku. W ramach projektu zrewitalizowanych zostanie łącznie 7 dużych obszarów zielonych, w tym kilka parków o łącznej powierzchni 35 ha Przebiegać ma od ul. Nowary przez podnóże hałdy do ul. Katowickiej. Dalej ma wieść ul. Tuwima, Kupiecką, Obrońców Westerplatte do hałdy przy ul. 1 Maja. Następnie poprowadzi przez tereny hałdy do ul. Czarnoleśnej. Dalej trasa przebiegać będzie przez park przy ul. Hallera, a następnie pobiegnie tą ulicą w kierunku parku Dworskiego. Miasto w planach finansowych zabezpieczyło na ten cel ok. 16 mln zł.

Wizualizacja


Źródło: Redakcja

Komentarze (7)    dodaj »

 • Darek

  Reagujmy a nie przechodźmy obok. Jest policja jest straż miejska - widzisz dzwon

 • Sylwia

  Widzę. Dzwonię. Nikt nie odbiera. Nr straży miejskiej, telefonowałam ok. 8 rano w dzień roboczy - informacja: "Jesteś pierwszy w kolejce". Cisza.

 • Zenobiusz

  Kamery, kamery i jeszcze raz kamery. Ale nie tak, jak na hałdzie, dwie sztuki na cały teren bo to nic nie da.

 • Monika

  To byłe korty tenisowe A nie ruiny amfiteatru...ps B dobra inicjatywa .

 • ...

  Szkoda, że nie będzie tam nowego kortu tenisowego.

 • Tadek

  Pomysł świetny, tylko banda kiboli malujących wszystko sprayami i druga grupa dewastatorów wszystkiego co nowe i fajne na to nie zasługuje. Trzeba tam postawić tabliczki "Teren dla zwykłych ludzi, kiboli tu nie chcemy"

 • jo

  Nie zawsze to musi być kibol. Wystarczy patola z 500+ która puszcza samopas dzieci od 7 do 20

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również