Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Trzeba dbać o to, co powołało się do życia - Jacek Morek, prezes rudzkiego Aquadromu

 • Dodano: 2015-02-11 09:00, aktualizacja: 2015-10-01 13:56

Rozmawiamy z Jackiem Morkiem, prezesem rudzkiego Aquadromu. 

Proszę podsumować kilka miesięcy zarządzania obiektem. 
Jestem prezesem od 17 marca 2014 roku i mogę powiedzieć, że o spółce wiem już dużo. Najważniejszym naszym celem jest poprawa przychodów spółki oraz obniżenie kosztów. Ważne też, by zamknąć kontrakt wiążący nas z firmą Polimex. Pojawiły się tu pewne nieścisłości. Zależy nam na rozpoczęciu negocjacji z zarządem Polimexu i ustaleniu warunków rozliczenia kontraktu. Chcemy uniknąć rozprawy sądowej, gdyż jest to przedsięwzięcie zarówno niepewne, czasochłonne i kosztotwórcze. 


Powiedzmy o głównych celach działalności spółki. 
Naszym głównym celem jest poprawienie przychodów tak, aby spółka mogła stanąć na własnych nogach. Można tego dokonać na kilka sposobów, miedzy innymi poprzez uruchomienie strefy fitness. To musi stać się w tym roku. Powinniśmy mieć na względzie fakt, że powstaje tyski aquapark. Ma nad nami taką przewagę, że ogrzewanie będą mieć z własnej instalacji. 
W ciągu najbliższych kilku miesięcy musimy podjąć rozsądne decyzje i wprowadzić w życie konkretne rozwiązania. 


Do tej pory tę przewagę miał Aquadrom. 
Cały czas tak jeszcze jest, ale ona z dnia na dzień się wyczerpuje. Minął czas na rozruch, działamy ponad dwa lata. 


Ile osób odwiedziło Aquadrom w ciągu 2014 roku? 
W zeszłym roku odwiedziło nas blisko 440 000 klientów. Niedługo będziemy mieć milionowego klienta, którego postaramy się wyróżnić. Zależy nam na pozyskaniu gości, którzy jeszcze o naszym obiekcie nie słyszeli, zachęcić ich do odwiedzenia. 


Czy w zakresie cennika, dziennych promocji przewiduje Pan wprowadzenie zmian? 
Nasze ceny są niskie, plasują nas absolutnie poza konkurencją. Przewiduję ewentualne korekty, mające na celu uproszczenie cennika. Prawdopodobnie stanie się to w momencie wprowadzenia do oferty strefy fitness. Chcemy, by była to atrakcyjna oferta, która zakłada wstęp do hali basenowej, do sauny oraz do strefy fitness. 


Na jakim etapie są rozmowy, mające na celu zagospodarowanie strefy suchej? 
Obecnie zapraszamy naszych potencjalnych klientów do uczestnictwa w dialogu publicznym. Liczę, że będzie to więcej niż jeden przedsiębiorca. Rozmowy będą trwać 2 tygodnie, jesteśmy do nich dobrze przygotowani – mamy zarówno koncepcję pierwotną, jak i pomysły kolejnych zarządów. Te pomysły trzeba dopasować do aktualnych potrzeb rynkowych. Chcemy wykorzystać dobrą koniunkturę w tym zakresie. Przestrzeń musi być zaadaptowana w sposób atrakcyjny i elastyczny, by odpowiadać obecnym tendencjom modowym.

 
Potem podjęte zostaną następne kroki? 
Tak, wówczas będziemy wiedzieć czy ogłaszamy zamówienie publiczne i budujemy tę przestrzeń jako spółka i ją wynajmujemy czy budujemy tę przestrzeń i jako spółka również nią zarządzamy. Innym rozwiązaniem jest partnerstwo publiczno-prywatne.  


Jakie środki finansowe są potrzebne, by móc tę część zagospodarować? 
Zgodnie z kosztorysem inwestorskim jest to kwota szacowana na około 5 milionów złotych – w wariancie zakładającym, że Aquadrom buduje i eksploatuje. 


Skąd będą pochodzić te środki: od prywatnego inwestora, z budżetu miasta, z kolejnego kredytu? 
Nie jestem optymistą w zakresie uzyskania kolejnego kredytu. Kiedy 29 października 2012 roku ówczesny zarząd wyszedł z inicjatywą, by zwiększyć kredyt bez poręczenia, zgody Rady Miasta na to nie było. Wówczas sytuacja była szczególna, spółka była na starcie swojej działalności, teraz ma już swoją historię. Wątpię, by bank takiego kredytu nam udzielił. 
Pozostają nam dwa rozwiązania: być może klient po dialogu technicznym zdecyduje o inwestycji własnych środków. Jeżeli nie, to w porozumieniu z właścicielem, za zgodą Rady Miasta, będziemy wnioskować o podniesienie kapitału. Ja osobiście nie mam wątpliwości co do faktu, że spółkę należy dokapitalizować. Działania co do strefy suchej sprowadzają się jedynie do zwiększenia przychodów. 


Strefa sucha nadal jest w stanie surowym? 
Tak, z nieznanych mi przyczyn kontrakt z wykonawcą nie zakładał jej całościowego wykończenia. 


Na kolejnych sesjach Rady Miasta słyszymy o dokapitalizowaniu spółki. Co to konkretnie oznacza?  
Spółka zaciągnęła kredyt, jest stroną umowy kredytowej i powinna go spłacać. Poręczycielem jest Miasto. Ponieważ spółce brakuje środków na spłatę raty kredytu i odsetek, to wykorzystywany jest mechanizm, który był przewidziany w uchwale Rady Miasta, czyli należność tę spłaca miasto. W zamian za to, poprzez mechanizm konwersji, obejmuje udziały w spółce. Mówiąc wprost, spółka bez konwersji nie jest sobie w stanie poradzić. Warto podkreślić, że spółka nie otrzymała gotówki. Konwersja dla spółki ma charakter bezgotówkowy. 


W przypadku gdyby miasto nie wyraziło zgody na dokapitalizowanie, spółce grozi upadłość? 
Tak, bo łatwo sobie wyobrazić sytuację, gdy spółka nie będzie wypłacalna wobec banku. Bank ma zabezpieczenie w formie poręczenia i na pewno po nie sięgnie. Dziś mam nadzieję, że nie będziemy brać pod uwagę takiego scenariusza. Musimy mówić o przytomnej reakcji na to, co nas otacza. Jako organizacja działamy przez okres 2 lat i dajemy sobie radę. Jednak potrzebne są działania oraz jasno sprecyzowana perspektywa na przyszłość. Nie jestem zwolennikiem dryfowania i odkładania trudnych decyzji. Jesteśmy spółką komunalną i zawsze wszystkie decyzje i rozwiązania muszą być podejmowane za zgodą Rady Miasta. Życzyłbym sobie, by te uwagi i dyskusje były zawsze bardzo merytoryczne. 
Dyskusja na temat Aquadromu na sesjach Rady Miasta była bardzo często wywoływana, jednak nigdy się nie odbyła. 
Dokładnie tak. Temat został ostatnio wywołany na styczniowej sesji, mam nadzieję, że doprowadzi do merytorycznej debaty i ustaleń, mówiących o losach spółki. Musimy pamiętać, że musimy dbać o to, co zostało powołane do życia.
 
 
Dziękuję za rozmowę. 
 

Komentarze (19)    dodaj komentarz »

 • częsty uczestnik AUADROMU

  rzucił VICE Prezydenta Miasta dla kasyyy --doszło kolejne 100 procent uf.

  • częsty uczestnik AUADROMU
   2015-03-01 23:35
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Magi

  Spokojnie jeszcze ze dwóch Wice-prezesów i firma stanie na nogi.

 • xxxx

  A może tak jakieś promocje poprzez Groupona reklama na cały Śląsk i nie tylko...

 • Anonymous

  No tak, zawsze sie znajdzie taki typ, co narzeka. To fakt, na wizyte w takim miejscu nie stać rodziny 2+2 z dochodami rzedu najnizsza krajowa lub nawet dwie najnizsze. No ale tak naprawde to na nic nie stać taką rodzinę poza biedowaniem i liczeniem kazdego grosza przy kasie w biedronce lub lidlu. Dopóki nie dacie ludziom zarobić tak jak za nasza zachodnią granicą, to ludzie nie wydają kasy na take "luksusy". Dlaczego tak jest, ze zeby żyć normalnie to trzeba wyjechać do DE,UK,IRL? I tu nie chodzi tylko o kase, ale o podejście do człowieka jak do człowieka, a nie jak do gnoja(szczególnie w intytucjach państwowych). Jestem emigrantem z rudy sl i odwiedzilem aquadrom kilka miesiecy temu. Nie mam nic do zarzucenia w sprawie standardów, a jesli chodzi o uczulenia, ja mam na chlor i detergenty i jakos nic mi sie nie stalo. Gdyby w tym miejscu nic nie powstalo też byście narzekali, ot taka polska specjalność, czyli zazdrość i zawiść

 • AAAAAA

  MI SIĘ TAK WYDAJE ŻE DOBRA REKLAMA TEGO MIEJSCA I TROSZKĘ BYŁOBY LEPIEJ TO BY BYŁ DOBRY POCZĄTEK DO ODRABIANIA STRAT

 • ernest_vitczok

  jako mieszkaniec miasta Ruda Śląska chciałem załatwić pewną sprawę, jak sie okazało by załatwić tą sprawę muszę porozmawiąć z zastępcą Prezydenta Miasta Jackiem Morkiem. TYlko gdzie mam z nim rozmawiać w aquadromie??? Chore rozwiązanie jeden czlowiek dwa stanowiska i pewnie dwie pensje!!! Z tego nie wyniknie nic dobrego!!

 • MIESZKANIEC

  zastępcą Prezydenta Miasta jest pan MICHAŁ PIEROŃCZYK !!!!!!!!!!!!!!!

 • ernest_vitczok

  To mało wiesz bo w Rudzie Śląskiej mamy trzech zastępców Prezydenta Miasta Ruda Śląska: owszem Pan Pierończyk, Pani Krzysteczko oraz Pan Morek, zachęcam do lektury BIP miasta

 • alonow

  Cudze chwalicie swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie !!!!

 • pp

  Ceny niskie ty patałachu chyba w media markecie coś ci sie prezesie w główce popier....ło sprawdz sobie ceny nowych obiektów i nie za taki syf i zimną wode i mało atrakcji sie płaci mniej.Za ten BASEN TO KTOŚ POWINNIEN BEKNĄĆ BO JEST ZIMNY I JAK NA NOWY TO ZAMAŁO ATRAKCJI .A ceny światowe.

 • diana

  Rudki basen nie jest drogi, w porównaniu do innych basenów jest nawet stosunkowo tani. Problemem jest: brak reklamy ( niewiarygodne ), brudna woda ( trzeba ją wymieniać a nie tylko uzdatniać ). Ponadto często bywa tam po prostu zimno.

 • frank

  Pan prezes oderwany od rzeczywistości?!Przeliczałem sobie kiedyś te ceny "absolutnie poza konkurencją".Wyszło mi, że taniej miałbym dojechać z całą rodziną do Tarnowskich Gór i z powrotem niż iść do aquadromu, który mam "za płotem".Może zamiast dokładać co roku do interesu po kilka milionów, sprzedać to w cholerę i zarobić. Ktoś zaleje betonem te dziury i zrobi tam przestrzeń dla salonu samochodowego. One jakoś nie plajtują pomimo osławionego kryzysu.

 • pracownik lutowy

  To musiałeś liczyć na ruskim kalkulatorze. Proste porównanie cennika Aquadrom vs TG; Cena biletu normalnego od pn do pt to 10 zł w Aquadromie a w TG 16 zł. Tak samo z biletem rodzinnym 2+1, 1+2, w Rudzie zapłacisz za godzinę pn-pt 27 zł, a w TG 42 zł. Musisz być niezłym ekonomistą czyżby kredo we frankach?

 • ernest_vitczok

  dzis wywiad z prezesem a kiedy wywiad z wiceprezydentem Jackiem Morkiem???a co do wywiadu człowieku Ty poważnie wierzysz w to co mówisz???

 • gość

  Sprawa jest prosta,zlikwidować te kasy w zamian postawić kasy samo obsługowe tak jest na całym świecie,zagospodarować ten hol, jakimś dilerem,oszczędność do piętnastu tysięcy miesięcznie. Co do cen biletów przy następnej godzinie bilet tanieje o dwa zł,itd.

 • AntyzMorek

  Panie Prezesie, a kiedy będzie w Aquadromie strefa czysta? Jak na razie to w basenach jest brudna woda. Po skorzystaniu z waszych "usług" regularnie dostaję uczulenia. Nie dzieje się tak po pływaniu w innych okolicznych basenach np. w Paniówkach. Jak przypuszczam przyczyną podrażnienia jest chloramina - związek chemiczny, który powstaje wskutek reakcji chloru z mocznikiem obecnym w wodzie. Zamiast chlorować brudną wodę - po prostu ją wymieniajcie od czasu do czasu.

 • noelka

  Panie Prezesie,poprawić przychody można też przez odpowiednie zareklamowanie tego miejsca.Prawidłowa reklama nie ma nic wspólnego z obecnym stanem rzeczy.Te małe,białe tabliczki maja zachęcać od odwiedzenia aguadromu?Gdzie są kolorowe banery przy drogach,A4 czy trasie średnicowej?Wiem,że taka reklama kosztuje,ale te pieniądze się zwrócą,bo pojawią się chętni do skorzystania z tego obiektu.

 • rudzianka

  Niskie ceny śmiechu warte! Łatwo obliczyć koszt wizyty na basen 4 osobowej rodziny!!! I dlatego że mamy takich debili w Polsce jesteśmy 100 wt za drużynami

 • Magi

  Dla Pana Prezesa niski tam ponoć wypłata szefa to nawet 30 tysięcy tak ludzie mówią czy to prawda ?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.