Wiadomości z Rudy Śląskiej

Tylko do 20 marca trwa rekrutacja do przedszkoli!

 • Dodano: 2018-03-16 13:15

Na poczatku marca w Rudzie Śląskiej ruszyła rekrutacja do przedszkoli. Na złożenie wniosku o przyjęcie dziecka do placówki rodzice mają czas jedynie do 20 marca! Zostało już tylko pare dni. 

- W Rudzie Śląskiej mamy miejsca dla wszystkich zgłoszonych przedszkolaków. Rodzice, którzy potrzebują miejsca w przedszkolu dla swojej pociechy z pewnością to miejsce znajdą – zapewnia wiceprezydent Anna Krzysteczko. -  Może jednak nie być to przedszkole położone najbliżej miejsca zamieszkania, bowiem w przypadku przedszkoli nie obowiązuje rejonizacja – dodaje.

Podobnie jak w latach poprzednich nabór do miejskich przedszkoli będzie on prowadzony z wykorzystaniem systemu elektronicznego.

- W naborze elektronicznym będą brały udział tylko dzieci zapisywane do przedszkola po raz pierwszy. Jeśli natomiast rodzice zamierzają przepisać dziecko do innego przedszkola miejskiego, muszą wypełnić deklarację o rezygnacji z kontynuowania wychowania przedszkolnego w dotychczasowym przedszkolu, a ich dziecko będzie uczestniczyło w rekrutacji na takich samych zasadach jak dziecko zapisywane do przedszkola po raz pierwszy. Co ważne, w przypadku nieprzyjęcia dziecka do innej placówki, miejsce w dotychczasowym przedszkolu nie jest dla niego zarezerwowane – wyjaśnia Aleksandra Piecko, naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta.

Rodzice zapisując dziecko do przedszkola po raz pierwszy wypełniają w formie elektronicznej wniosek o przyjęcie do publicznego przedszkola, znajdujący się na stronie internetowej pod adresem: www.rudaslaska.przedszkola.vnabor.pl

Osoby niemające dostępu do Internetu wypełniają go odręcznie. Wnioski w formie papierowej można pobrać w każdym przedszkolu lub wydrukować ze strony internetowej elektronicznego systemu. Rodzice mogą ubiegać się o miejsce maksymalnie w trzech przedszkolach.

- We wniosku wymieniają odpowiednio 1, 2 lub 3 przedszkole (wg preferencji) i składają wypełniony wniosek tylko w przedszkolu umieszczonym na pierwszej pozycji (tzw. przedszkolu pierwszego wyboru) – tłumaczy Aleksandra Piecko. - O przyjęciu dziecka do przedszkola nie będzie decydować kolejność zgłoszeń – podkreśla.

13 kwietnia, po weryfikacji wniosków i dokumentów potwierdzających spełnienie kryteriów, komisja rekrutacyjna opublikuje listę dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do danej placówki. Jeżeli dziecko zostanie zakwalifikowane rodzic będzie musiał złożyć w przedszkolu, do którego dziecko zostało zakwalifikowane, dokument (Potwierdzenie woli uczęszczania do przedszkola). Ma na to czas do 19  kwietnia. Niezłożenie dokumentu w określonym terminie jest jednoznaczne z rezygnacją z miejsca w tym przedszkolu, tym samym  dziecko nie zostanie ujęte na liście dzieci przyjętych. Następnie 24 kwietnia zostanie podana do wiadomości publicznej lista dzieci przyjętych i nieprzyjętych do danego przedszkola. Jeżeli w przedszkolach będą jeszcze wolne miejsca, zostanie ogłoszone postępowanie uzupełniające, które rozpocznie się 9 maja.

W roku szkolnym 2018/2019 dzieci w wieku 3 - 5 lat (urodzone w latach 2013 - 2015) mają prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego. Natomiast dzieci w wieku 6 lat (urodzone w 2012 r.) są obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne. Co za tym idzie, rekrutacją objęte są dzieci w wieku od 3 do 6 lat, czyli urodzone w latach 2012 – 2015 zamieszkałe w Rudzie Śląskiej.

Komentarze (12)    dodaj komentarz »

 • Hanka

  Polecam przedszkole Wesołe Siódemki w Katowicach jeżeli dalej macie problem jakie wybrać. To przedszkole idealne dla dzieci - świetna kadra, ładne, czyste, dużo miejsca, po prostu same superlatywy - polecam!

 • ja

  a ja dziecko do przedszkola do kolejki zapisalem jak miala pol roku... tetaz ma 5 lat i czekam ... moze jak bedzie miala 10 lub 12 sie dostanie :pprzeciez pierwszenstwo maja biedne samotne baby co z lujami mieszkaja na kocia lape

 • Nieprawdopodobne...

  Co za bzdura! W ten sposób zapisuje się dzieci ewentualnie do żłobka, ale nie ma czegoś takiego, jak kolejka do przedszkola! Tu obowiązuje wyłącznie rejestracja internetowa , która rusza w marcu każdego roku! Bez rejestracji internetowej może sobie Pani czekać aż do osiemnastki córki i, proszę mi wierzyć, nikt do Pani nie zadzwoni i nie powie "serdecznie zapraszamy Pani córkę do przedszkola". Naprawdę Pani o tym nie wie? Naprawdę są wśród nas tak bezradni i niedoinformowani rodzice???

 • nie dobrze

  Niestety ma pani rację.

 • Bareja wiecznie żywy

  Rekrutacja elektroniczna w praktyce polega na tym że druk drukujemy i zanosimy fizycznie do przedszkola. Bareja 2.0!!!!Konkretne pytanie: Dlaczego nie mogę złożyć wniosku za pośrednictwem ePUAP lub SEKAP?! Przecież Miasto na te systemy wydało równowartość kilku lat utrzymania Naszych Urzędników!!!

  • Bareja wiecznie żywy
   2018-03-16 18:14
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Hynio

  To już teraz nie ma przedszkolaków tylko rekruci

 • Yyym

  Powinna byc rejonizacja !

 • spoko

  A kiedy będzie dzień otwarty w wybranym przedszkolu?

 • kiki

  Na koniec czerwca. Tak żeby pierwsze 2 tygodnie wakacji dziecko mogło spędzić w łóżku chore.

 • Sylwia

  Noo... Mój synek od września chodzi do przedszkola (pierwszy rok, ma 4 latka) i po tygodniu chodzenia chory, potem 2-3 tygodnie trzymam go w domu, żeby doszedł do siebie. I potem znowu, w kółko to samo. Dzieci puszczane przez rodziców chore i potem tak to jest... Może w przyszłym roku będzie nieco lepiej...

 • ona

  Moja córka chodzi 3 rok i nadal tak samo choruje !! Dzieci chodzą chore do przedszkola i nikt na to nie reaguje. Wiadomo rodzice muszą pracować

 • Katolicki mąż

  Pracujący weźmie L4 lub urlop w ostateczności Ale weźmie. Samotna mama niepracujaca no cóż przy dziecku się nie nastawi swemu konkubentowi !!!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.