Wiadomości z Rudy Śląskiej

Uchodźcy z Ukrainy a opłata za śmieci. Czy trzeba korygować deklarację?

 • Dodano: 2022-05-06 12:45

Osoby, które przyjęły uciekających przed wojną obywateli Ukrainy pod swój dach, muszą złożyć nową deklarację śmieciową. Więcej osób w gospodarstwie sprawi, że konieczne będzie uiszczenie wyższej opłaty za wywóz śmieci. 

Ruda Śląska: Opłata śmieciowa za uchodźców z Ukrainy

Zgodnie z przepisami mieszkańcy, którzy przyjęli pod swój dach uchodźców, są zobowiązani zwiększyć wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi o ilość osób dodatkowo zamieszkujących nieruchomość.

- W odpowiedzi na zapytanie w sprawie „opłaty śmieciowej” dotyczącej osób goszczących uchodźców wojennych z Ukrainy informuję, że opłata ta jest należna za każdy pełny miesiąc, w którym na terenie nieruchomości zamieszkują dodatkowi lokatorzy - mówi Krzysztof Piecha - naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta.

W przypadku, kiedy uchodźcy zaczęli zamieszkiwać nieruchomość w marcu (niepełny miesiąc), wówczas wyższa opłata powinna być zgłoszona od kwietnia, jeżeli zamieszkują od kwietnia, opłata winna być zwiększona od maja.

Kiedy trzeba ponownie złożyć deklarację?

W celu zwiększenia wysokości opłaty za śmieci, właściciele nieruchomości są zobowiązani złożyć nową deklarację w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła zmiana.

- Co za tym idzie, właściciele nieruchomości jednorodzinnych, którzy przyjęli pod swój dach uchodźców w marcu, powinni złożyć deklarację zwiększającą należność za kwiecień w terminie do 10 maja. W sytuacji, kiedy przyjęcie nastąpiło w kwietniu, deklaracja zwiększająca należność za maj powinna zostać złożona do 10 czerwca - mówi Krzysztof Piecha

Właściciele mieszkań oraz mieszkańcy zamieszkujący w zabudowie wielorodzinnej, zmiany ilości osób zamieszkujących w danym lokalu powinni zgłaszać zarządcy budynku, np. spółdzielni, wspólnocie mieszkaniowej.

- Zgłaszanie wyprowadzki osób w celu zmniejszenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi następuje w analogiczny sposób - dodaje naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta.

Opłata za osobę

Ile dodatkowo będą musiały zapłacić osoby, które przyjęły uchodźców pod swój dach? Rudzianie płacą 30 zł za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli są one zbierane i odbierane w sposób selektywny z nieruchomości, z kolei stawka dla osób niesegregujących śmieci wynosiła 60 zł miesięcznie za mieszkańca. 

Komentarze (13)    dodaj »

 • boluś

  No i Mejer w swoim stylu podziękował zaangażowanym w pomoc Mieszkańcom Miasta i sprzątającym za NIEGO Miasto Ukraińcom !

 • Stefek

  Zachęcam do informowania Straży Miejskiej gdzie przebywają uchodźcy. Donos jest najwyższą formą dojrzałości obywatelskiej i społecznym obowiązkiem. Zadbajmy razem o budżet miasta.

 • Stefek

  Masz moralność jak ... nie właściwie nie masz moralności, tacy jak ty nie są w stanie niczego zrobić oprócz plucia.Zmieniam "nicka" będziesz musiał wysilić swój brak rozumu. Właściwie powinienem się cieszyć że moje pisanie zmusiło kogoś do tak prostackiej reakcji jak podszywanie się pod czyjś pseudonim uważaj tylko żebyś się nie zatracił w tej łamigłówce. Przypuszczam że moje słowa o nacjonalistach kogoś ubodły. Ja niestety jestem tylko śląskim polskim patriotą .

 • boluś

  Sztefan sie zesmolył

 • boluś

  CiynkoSraj z ciebie PODRÓBO! Brak ci odwagi ? Umiesz tylko podpuszczać i to NIYUDOLNIE !

 • Stefek

  już zapomniałeś o swoim sobowtórze i co wtedy pisałeś?

 • boluś

  NIYDOROZWÓJ wkrynco nos obu ! Poszoł by do Tatusia coby go "dorobioł" to niy Musioł by sie podszywać !

 • boluś

  Cip' cip Kapustko

 • Ziga z Wirku

  To takie podziękowanie od władz dla ludzi dobrych serc że otwarli swoje domy i ponoszą koszty żywienia uchodźców.

 • Karl

  Sporo muszą szamać skoro trzeba im doplacać do żarcia dostając na to 1200 zeta

 • Tarantula

  To twoja decyzja była, zdaje mi się, jeśli przyjąłeś uchodźców. Ktoś cię zmusił? Wypominanie bliźniemu też nie jest w dobrym smaku

 • n4u

  na ogródkach też chodzą grupami a nie płacą od ilości osób - więc czemu mamy płacić za gości ?

 • Działkowicz

  Kup sobie ogródek to zobaczysz ile płaci się za śmieci na ogródkach.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również