RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ulica Górnośląska na całej długości ma już oświetlenie LED

 • Dodano: 2020-08-11 11:45

Ulica Górnośląska na całej długości ma już oświetlenie LED. Zakończyła się inwestycja obejmująca jego montaż między skrzyżowaniami z ul. Katowicką i Gwarecką. 

- Przypomnę, że na drugiej części, od ul. Gwareckiej do Tunkla, LED-y funkcjonują już od czasu remontu tego odcinka w 2017 roku - napisała prezydent Grażyna Dziedzic. - Ul. Górnośląska to jedno z 8 zadań w rozstrzygniętym już przetargu, obejmującym w sumie 694 oprawy, a prowadzimy właśnie dwa kolejne postępowania dotyczące 943 i 644 opraw - dodała.

Zakończona inwestycja została zrealizowana w ramach czwartego etapu modernizacji oświetlenia ulic i miejsc publicznych w naszym mieście. W sumie w ramach tego etapu prawie 700 opraw oświetleniowych LED zostanie zamontowanych tego lata na rudzkich ulicach. Miasto rozstrzygnęło przetarg na 8 zadań, które łącznie kosztować będą ponad 1,1 mln zł, w ramach czwartego etapu modernizacji oświetlenia ulicznego i miejsc publicznych w Rudzie Śląskiej. 

W sumie etap ten, zaplanowany na lata 2020-2021, ma objąć wymianę 3751 punktów świetlnych. Wart prawie 16 mln zł projekt został dofinansowany przez Unię Europejską oraz Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię.

- Kompleksową modernizację oświetlenia ulicznego realizujemy od kilku lat. Dzięki temu zmniejsza się emisja zanieczyszczeń do atmosfery, obniża zapotrzebowanie na energię i koszty utrzymania, poprawia się też estetyka i bezpieczeństwo mieszkańców – mówi prezydent Grażyna Dziedzic. – Zawsze szukamy zewnętrznego finansowania inwestycji, w przypadku obecnego etapu pozyskaliśmy środki z dwóch źródeł – podkreśla.

Rozstrzygnięty przetarg dotyczy 8 zadań w dzielnicach:

 • Halemba (172 oprawy LED przy ul. Kłodnickiej i Solidarności), 
 • Nowy Bytom (108 opraw przy ul. Szarotek, Chorzowskiej, Pokoju, Ratowników, Jana Szymały i Spółdzielczej), 
 • Wirek (101 opraw przy ul. Osiedlowej, Jarzębinowej i Fryderyka Joliot-Curie), 
 • Kochłowice (81 opraw przy ul. Kamiennej, Wschodniej, Brzozowej i Opolskiej), 
 • Godula (76 opraw przy ul. Joanny i w Parku Mickiewicza),
 • Bykowina (72 oprawy przy ul. Górnośląskiej), 
 • Orzegów (64 oprawy przy ul. Bytomskiej i Grunwaldzkiej)
 • oraz Ruda (20 opraw przy ul. Bankowej i Stanisława).

Cały czwarty etap modernizacji oświetlenia ulicznego, zaplanowany na lata 2020-2021, ma objąć wymianę 3751 opraw i 667 słupów oświetleniowych. 

– Wartość projektu to prawie 16 mln zł. Na jego realizację pozyskaliśmy ponad 12 mln zł ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Wsparcie przyznała nam też Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, która przeznaczyła na ten cel ponad 1,6 mln zł w ramach Programu działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji w roku 2020 – zaznacza wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Zobacz także

Komentarze (16)    dodaj »

 • Marek

  za to że miasto zaraża cała polske wyłaczyc im swiatło, internet i Tv, jak sie naucza kultury, higieny to załączyć spowrotem

 • Ja

  Wszędzie na świecie wiedzą, że montowanie białych ledów ma negatywny wpływ na człowieka i życie zwierząt. Do poprzedniego komentarz dodam jeszcze cytat z opracowania naukowego. Nie będę tłumaczył, mam nadzieję, że duża część osób sobie poradzi: "Despite the energy efficiency and lower carbon emissions, people including Public Health England are decrying the long-term negative impacts of LED lamps o npeople's eyesight and leaving them with disuption of the circadian system (sleep cycle) that eventually have adverse impacts on people's wellbeing and safety. For example, after the replacement of around 185,000 yellow HPS street lights with LED lamps in Rome on March 2017, residents of the city described the new whiter lights as harsh and dazzling and argued that LED lamps lessened the ambience of the city". Źródło: M. Pagden, K. Ngahane,M. Amin, Changing the colour of night on urban streets-LED vs. part-night lighting system, "Socio-EconomicPlanningSciences" 2020, Vol. 69, s. 5. Czemu nie uczymy się na błędach innych?

 • Ja

  Dla tych co minusują. Nie chodzi o to, by było ciemno, tylko aby dostosować natężenie światła i jego temperaturę barwową. Do pracy dobre jest światło około 4000 K (nie żółte, ale też nie niebieskie. Po prostu neutralne). Ludzie w domach często mają LED-Y Warm White (około 2700 K, lekko żółte). A tu nagle na ulicach montują powyżej 5000 K, czasami nawet 6500 K. Dlaczego? Bo to nieco tańsze, ale wcale nie zdrowsze. Nadmiar światła niebieskiego zakłóca rytm zwierząt nocnych. Jeżeli to ciebie nie interesuje, to pamiętaj że ma zły wpływ na siatkówkę oka (dlatego monitory mają teraz filtry światła niebieskiego niektóre). Ponadto białe światło zaburza rytm dobowy u człowieka, ponieważ nasz mózg dostoswuje się do światła i jego natężenia. Dlatego jak ktoś nie potrafi spać, to zaleca się odstawić laptopy/monitory/komórki przed snem (lub wykluczyć światło niebieskie z wyświetlania - obecnie wbudowana funkcja Windowsa 10). Więc naprawdę, powinny patrzeć nie tylko na cenę (białe ledy są po prostu tańsze odrobinę), lecz także na środowisko i zdrowie ludzi.

 • Rudolf

  skoro bedzie jaśniej to szybciej można bedzie wyłapac ta patologia co bez maceczek łazi w nocy

 • Pałlus

  Ciekawe kiedy zrobicie oświetlenie na ulicy Starej?Pewnie będziecie obiecywać przed wyborami!

 • moschee

  Super,z Spalarni będzie tańszy prąnd ,,i tańszy smród,,,

 • Marelina

  A mi ruda wylonczyla światło na ulicy można mozna

 • Ja

  Od lat standardem jest montowanie świateł lekko żółtych lub pomarańczowych (zależnie od techniki wykonania). Dlaczego? Szybsza akomodacja oka po wyjeździe ze strefy oświetlonej, mniej zanieczyszczenia światłem, większa neutralność dla środowiska i życia zwierząt. Tutaj widze światło białe. Rozumiem, że na ledy starczyło, na dobre ledy już nie.

 • Ja

  Dlaczego światło neutralne lub lekko żółte (niższa temperatura barwowa) jest lepsze niż to co na zdjęciach. M.in. dlatego, że Problem związany z zagrożeniem światłem niebieskim, możnazredukować przez stosowanie źródeł światła LED o niższej temperaturzebarwowej. Pracodawcy którzy w swoich zakładach pracy instalują oświetlenieLED o temperaturze barwowej wyższej niż 5000 K, powinni zdawać sobiesprawę, że narażają pracowników, a szczególnie kobiety, na oddziaływanieświatła niebieskiego, które może doprowadzić do ciężkich schorzeń. Kolejnyproblem, z którym zmagają się LED-y wynika z interpretacji koloruczerwonego, który jest główną barwą stosowaną w oznakowaniu drógewakuacyjnych i znakach bezpieczeństwa. Diody LED są alternatywą dlakonwencjonalnych źródeł światła, mimo iż mogą stwarzać dodatkowezagrożenie dla człowieka. Dają również możliwość zredukowania skutkówubocznych. Niestety, nie wszystkie diody elektroluminescencyjne powinnybyć wykorzystywane do oświetlenia ogólnego" Źródło: http://repozytorium.p.lodz.pl/bitstream/handle/11652/1753/LED_wplyw_na_jakosc_Swierczynska_Kosmalski_2017.pdf?sequence=1&isAllowed=y

 • Kazik

  Szanowna Pani prezydent jako audytor oswietlenia prosze sprawdzic srednie natezenie na sciezce rowerowej z chodnikiem po stronie Wirku gdyz jest ewidentnie zbyt ciemno. Mowiac fachowo nie ma spelnionej rownomiernosci.

 • Polo market

  Szkoda tylko że " kocie oczka" na niektórych przejściach nie działają już od paru miesięcy...

 • Sceptyczny

  Czy to najbardziej niebezpieczna ulica w Rudzie Sl? Raczej nie ale wiadomo ...

 • Noelka

  Jest to bardzo ruchliwa ulica.Te lampy bardzo dobrze oświetlają i jest to trafiona inwestycja.

 • Mieszkaniec

  Że tak powiem cienkie te oświetlenie, szczególnie dla pieszych. Kąty padania światła są tak słabe, że co 2 krok człowiek zapada w ciemności. Czy tego nie da się regulować?

 • Ruda

  Czasem nie świecą!!Wracając z pracy aż strach nie wiesz czy zaraz nie dostaniesz od kogoś w łeb

 • Rudziol

  Ale jak masz dostać w łeb to światło Ci nie pomoże.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.