Wiadomości z Rudy Śląskiej

Prawie 700 opraw oświetleniowych LED zostanie zamontowanych na 21 rudzkich ulicach

 • Dodano: 2020-07-09 08:15, aktualizacja: 2020-07-09 06:26

Prawie 700 opraw oświetleniowych LED zostanie zamontowanych tego lata na rudzkich ulicach. Miasto rozstrzygnęło przetarg na 8 zadań, które łącznie kosztować będą ponad 1,1 mln zł, w ramach czwartego etapu modernizacji oświetlenia ulicznego i miejsc publicznych w Rudzie Śląskiej.

W sumie etap ten, zaplanowany na lata 2020-2021, ma objąć wymianę 3751 punktów świetlnych

Wart prawie 16 mln zł projekt został dofinansowany przez Unię Europejską oraz Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię.

Kompleksową modernizację oświetlenia ulicznego realizujemy od kilku lat. Dzięki temu zmniejsza się emisja zanieczyszczeń do atmosfery, obniża zapotrzebowanie na energię i koszty utrzymania, poprawia się też estetyka i bezpieczeństwo mieszkańców – mówi prezydent Grażyna Dziedzic. – Zawsze szukamy zewnętrznego finansowania inwestycji, w przypadku obecnego etapu pozyskaliśmy środki z dwóch źródeł – podkreśla.

Rozstrzygnięty przetarg dotyczy 8 zadań w dzielnicach: Halemba (172 oprawy LED przy ul. Kłodnickiej i Solidarności), Nowy Bytom (108 opraw przy ul. Szarotek, Chorzowskiej, Pokoju, Ratowników, Jana Szymały i Spółdzielczej), Wirek (101 opraw przy ul. Osiedlowej, Jarzębinowej i Fryderyka Joliot-Curie), Kochłowice (81 opraw przy ul. Kamiennej, Wschodniej, Brzozowej i Opolskiej), Godula (76 opraw przy ul. Joanny i w Parku Mickiewicza), Bykowina (72 oprawy przy ul. Górnośląskiej), Orzegów (64 oprawy przy ul. Bytomskiej i Grunwaldzkiej) oraz Ruda (20 opraw przy ul. Bankowej i Stanisława).

W sumie daje to 694 oprawy, do tego w niektórych lokalizacjach dochodzi montaż słupów aluminiowych, których razem będzie 77. W tym tygodniu podpiszemy umowę z wyłonionym w przetargu wykonawcą, a do końca miesiąca chcemy przekazać plac budowy. Od tego momentu wykonawca będzie miał 40 dni na realizację inwestycji – informuje Marcin Lis z Wydziału Gospodarki Komunalnej UM.

Cały czwarty etap modernizacji oświetlenia ulicznego, zaplanowany na lata 2020-2021, ma objąć wymianę 3751 opraw i 667 słupów oświetleniowych.

Wartość projektu to prawie 16 mln zł. Na jego realizację pozyskaliśmy ponad 12 mln zł ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Wsparcie przyznała nam też Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, która przeznaczyła na ten cel ponad 1,6 mln zł w ramach Programu działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji w roku 2020 – zaznacza wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Przypomnijmy, że poprzednie etapy zostały zrealizowane w latach 2016-2019, a ich łączna wartość to ponad 3,6 mln zł. Na każdy z nich miasto również pozyskało unijne dofinansowanie, którego suma wynosi prawie 1,6 mln zł. W sumie zamontowano ponad 460 opraw LED i ponad 220 słupów aluminiowych.

Komentarze (17)    dodaj komentarz »

 • Rudzianin

  Super będą ledy a kto będzie je wymieniał co parę miesięcy?Jaki koszt ? Bo stare lampy świecą lata a nawet dziesięciolecia.

 • sarkazm

  Taka główna ulica jak Tunkla w Kochłowicach będzie nadal mieć PRL-lowe latarnie, brawo! Brak słów.

 • boluś

  W Ruda niy warto inwestować bo to sami PISowcy w ocenie Peppy i spółki. Jak ciemnota to niech majom ciemno.

 • Bkw

  Co z ulica katowicka Bykowina ? To samo trakcja tramwajowa od początku słupy te same jak [...]nie to ino roz. Droga główna a śmierdzi PRLem. Durs fryna i fryna.. Katastrofa. J e b nijcie podwyżki jak za śmieci ogródkowe itp. A na katowickiej takie kontenery ze jak dmuchnie wiatr to wszędzie są Urzędasy.. Brać i brać podatki płacić itp. trawa na katowickiej 1 raz koszona dzisiaj od początku roku. Wszystko w okol fryny i urzędu. Pozdro.

 • Bob budowniczy

  Kanalizacja deszczowa na ul. Katowickiej od osiedla królów w stronę Świętochłowic to jedna porażka. Kilka studzienek na dodatek zatkanych od lat.

 • Karl

  Ciekawe czy wladzuchna stawia teraz aluminiowe słupy zamiast betonowych ze strachu że suweren kiedyś może zapragnąć ich na nich powiesić...

 • xXx

  A wyloniony wykonawca to napewno budomont 7

 • Firma kogucik

  Ci co nawet po sobie drogi przy garażach na Bykowinie nie naprawili. Asfalt usunąć a później żwirem zasypać.

 • miastem rządzi m

  A na ul.Starej jak była cima tak dali bydzie...brak słów...

 • Pałlus

  Bo o ulicy Starej Pan Mejer pamiętał tylko przed wyborami

 • Pałlus

  Bo o ulicy Starej Pan Mejer pamiętał tylko przed wyborami

 • Oświecony

  Ciekawe czy unia europejska wie, że po instalacji co trzecia będzie wyłączona?

 • bobo

  Jaki to ma sens,skoro miasto wyłączyło latarnie z powodu oszczędności.Czym się tu chwalić.

 • mieszkanka

  a kiedy w mieście wyłączono latarnie

 • Latarnik

  Poważnie !? Od trzech ponad miesięcy co 3 latarnia jest wyłączona. Oszczędzanie.

 • Alert

  Na ul. Tunkla tyż czasem jest ciemno jak w z... nojczynścij jak jest burza ale ny ino...

 • Edek

  Brawo Ruda1 20opraw gratulacje

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.