RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy przyjęta przez Sejm. Jakie zapisy zawiera?

 • Dodano: 2022-03-15 13:30

W zeszłą środę Sejm uchwalił ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną. Treść ustawy reguluje m.in. pobyt Ukraińców na terenie Polski, a także formy wsparcia dla tych, którzy oferują uchodźcom swoją pomoc. Wspomina również o możliwości otrzymania przez obywatela Ukrainy numeru PESEL.

Większość była za

9 marca Sejm procedował ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy, którzy od rozpoczęcia wojny masowo przybywają do naszego kraju. Ostatecznie poddano ustawę głosowaniu. Za przyjęciem ustawy opowiedziało się aż 439 posłów, 12 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu. Treść ustawy reguluje przede wszystkim legalność pobytu uchodźców z Ukrainy w Polsce, edukacji oraz podejmowania pracy. Pojawił się także zapis o tym, że obywatele Ukrainy będą mogli starać się o wydanie numeru PESEL. Ponadto pobyt uchodźców z Ukrainy w Polsce będzie uznawany za legalny przez 18 miesięcy. 

Ułatwienia dla obywateli Ukrainy

W ramach ustawy uregulowano wiele kwestii dotyczących codziennego życia obywateli Ukrainy w Polsce. Mowa tutaj przede wszystkim o edukacji, zatrudnieniu oraz opiece socjalnej.

Wedle ustawy:

 • dzieci urodzone przez Ukrainki w Polsce będą legalnie przebywały na terenie kraju,
 • Ukraińcy będą mogli bez problemów podejmować pracę w Polsce,
 • obywatele Ukrainy zyskają dostęp do opieki zdrowotnej,
 • uczniowie i studenci będą mogli kontynuować naukę w polskich szkołach i uczelniach.

Proces rekrutacji dzieci i młodzieży ukraińskiej do szkół już się rozpoczął.

Pomoc finansowa dla uchodźców

W ustawie wspomniano również o świadczeniach pieniężnych, które będą przyznawane zarówno obywatelom Ukrainy, jak i pomagającym im Polakom. Osoby i podmioty, które zapewnią Ukraińcom uciekającym przed wojną wyżywienie i zakwaterowanie, będą otrzymywały 40 zł dziennie za każdą przyjętą osobę, czyli około 1200 złotych miesięcznie. To świadczenie będzie wypłacane przez maksymalnie 60 dni. Na pomoc finansową mogą liczyć także obywatele Ukrainy - zgodnie z ustawą, otrzymają oni jednorazową zapomogę w wysokości 300 złotych na osobę. Na ten moment niewiele wiadomo na temat starania się o świadczenia – kolejne informacje na ten temat z pewnością pojawią się już wkrótce!

Zobacz także

Komentarze (8)    dodaj »

 • POLAK

  Dlaczego nie blokujecie tych napastliwych beznadziejnych komentarzy , które choć nieliczne to rzutują jednak jakoś na nasz stosunek do Ukraińców .Każdy rozumny człowiek wie w jakiej sytuacji są ci biedni ludzie i że trzeba im ze wszech miar pomagać i pomagamy .Kilku oszołomów chce tu błysnąć ,a wy im to ułatwiacie .To pożałowania godni ludzie , powinni się wstydzić za to co piszą .

 • boluś

  Trocha prowdy i niewygodnych pytań i stwierdzyń i odzywo sie zasraniec pijarowy ale POLAK pewnie i KATOLIK wyznania Mojżeszowego ! Sralom

 • Stefek

  jak zwykle chamstwo najwyższej próby, gdybyś nic nie pisał nikt by nie wiedział, że jesteś zakompleksionym idiotą ale piszesz, przy tobie chyba nawet kwiatki więdną. Muszę ci powiedzieć, że czuję się nieswojo mieszkając w Rudzie wiedząc, że może stoisz za mną w kolejce do kasy brrrr.

 • Kolo

  Polacy muszą robić zbiórki na leczenie a ukry mają wszystko za darmo!

 • stachu

  Napisałeś "Polacy, ukry" i co lepiej się czujesz bo należysz do innego narodu. Dla ciebie ważny jest Naród a dla mnie Człowiek. Obyś kiedyś nie usłyszał, że jesteś polaczkiem.

 • Polka

  A skąd raptem mają pieniądze dla obcych jak dla własnego narodu nie ma np. na leczenia niektórych chorób

 • Polak

  wole leczyc ich niz naszych nierobów, leni którzy żyją z 500+, im bardziej potrzebna pomoc niz naszym

 • stachu

  chcesz powiedzieć, że uciekinierzy są leczeni za darmo z takimi chorobami gdzie Polacy chorujący muszą żebrać.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.