Wiadomości z Rudy Śląskiej

Usuwanie starej farby przed malowaniem - czy to konieczne?

  • Dodano: 2017-09-26 15:45

Komfort malowania czegoś po raz pierwszy zdarza się rzadko. O wiele częściej w czasie remontu stajemy przed wyzwaniem pomalowania powierzchni po raz kolejny. Bez względu na to, czy dotyczy to ściany, drzwi, czy płotu, zwykle trzeba wcześniej usunąć starą farbę. Ale czy zawsze?

Odpowiednie przygotowanie malowanej powierzchni jest bardzo ważne, ponieważ od tego zależy nie tylko to, jak farba będzie wyglądała po wyschnięciu, ale też jak będzie trwała. Na nierównej, źle zabezpieczonej powierzchni, nowa farba będzie się po prostu słabo trzymała.

Mycie zamiast skrobania

Zdzieranie starej warstwy farby to proces wyjątkowo pracochłonny i żmudny. Czasami jednak jest zbędny. Ściany, które zostały pomalowane farbami akrylowymi czy lateksowymi, można jedynie umyć ciepłą wodą wymieszaną z mydłem malarskim. Metalowy płot, na którym nie ma dużych nalotów z rdzy, a farba dobrze się trzyma, powinno się po umyciu zmatowić papierem ściernym i od razu pomalować, zwłaszcza, że są dostępne specjalne preparaty do malowania bezpośrednio po rdzy np. Nobiles Stalochron. Ogólna zasada, którą zawsze warto stosować przy remoncie powierzchni wcześniej malowanych to najpierw oceniamy stan tych powłok – jeśli są dobrej jakości, bez śladów uszkodzeń, to po oczyszczeniu, umyciu i zmatowieniu ich (w zależności od przeznaczenia) możemy je zacząć malować.

Przygotuj się na ciężką pracę

Usunięcie starej farby przed malowaniem będzie konieczne wtedy, kiedy poprzednie powłoki się łuszczą. Jeśli dotyczy to tylko niewielkiego fragmentu powierzchni, można skupić się na tym jednym miejscu. W przypadku ściany warto je pokryć warstwą masy szpachlowej. Po wyschnięciu trzeba ją doszlifować, a przed malowaniem zagruntować odpowiednim gruntem. Skrobanie będzie konieczne wtedy, kiedy ściana jest pomalowana farbą klejową, zbyt błyszczącą farbą np. olejną lub kiedy farba odchodzi od podłoża, co zdarza się w przypadku farb emulsyjnych, które były nieodpowiednio użyte.

Usuwanie krok po kroku

Istnieje kilka metod na pozbycie się starej warstwy farby. Na niewielkich powierzchniach można posłużyć się papierem ściernym, ale jeśli powierzchnia do odmalowania jest duża, lepiej zrobić to z pomocą szlifierki. Farb kredowych i klejowych pozbywa się z pomocą wody, która naturalnie je rozpuszcza. Po zmoczeniu farby wystarczy usunąć ją szpachelką, delikatnie, aby nie uszkodzić tynku lub gładzi. W pozbyciu się starej farby z powierzchni drewnianych i metalowych pomoże opalarka. Pod wpływem wysokiej temperatury farba mięknie i się marszczy, dzięki czemu można ją łatwo zdjąć szpachelką. Czasami warto sobie pomóc specjalnymi preparatami, które są dostępne w sklepach z akcesoriami malarskimi. Naniesione na starą warstwę farby zmiękczają ją i sprawiają, że staje się o wiele łatwiejsza do usunięcia.

Jeśli usunięcie farby będzie konieczne, nie zniechęcaj się. To praca, która zaprocentuje. Dzięki temu efekt malowania będzie nie tylko piękniejszy, ale też o wiele trwalszy!

Artykuł powstał we współpracy z marką Nobiles.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.