Wiadomości z Rudy Śląskiej

UWAGA silny wiatr! Na tę chwilę strażacy w woj. śląskim interweniowali ponad 200 razy

  • Dodano: 2022-01-30 11:30, aktualizacja: 2022-02-07 09:49

W Polsce wieje silny wiatr. Na tę chwilę strażacy w województwie śląskim interweniowali ponad 200 razy.

Skutki wichury w woj. śląskim i Polsce

Jak informuje Komenda Wojewódzka PSP w Katowicach, na tę chwilę strażacy w woj. śląskim interweniowali ponad 200 razy przy usuwaniu skutków silnego wiatru. Tylko w sobotę, 29 stycznia, straż pożarna odnotowała 102 interwencje. Głównie związane były z połamanymi konarami drzew i powalonymi drzewami. Najwięcej interwencji odnotowano w:

  • pow. gliwickim,
  • pow. częstochowskim,
  • Katowicach. 

Jak poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, wichury spowodowały w woj. śląskim nocne przerwy w dostawach prądu do niespełna 9,2 tys. odbiorców. W szczytowym momencie w regionie bez zasilania było 151 stacji energetycznych - najwięcej w Sosnowcu (22 stacje, blisko 2 tysiące gospodarstw bez prądu), gminie Rudziniec (19 stacji, 1 tysiąc odbiorców), Lędzinach (16 stacji, 875 odbiorców) i Tychach (15 stacji, niespełna 1,5 tysiąca odbiorców).

W całym kraju tylko w samą niedzielę strażacy otrzymali blisko sześć tysięcy zgłoszeń związanych z silnym wiatrem. Jak podało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, ponad 680 tysięcy odbiorców jest pozbawionych prądu. 

Gwałtowne zjawiska pogodowe w Rudzie Śląskiej

Jak informują mieszkańcy Rudy Śląskiej, gwałtowne podmuchy wiatru, spowodowało także wiele zniszczeń w naszym mieście. Połamane drzewa, zniszczone sprzęty i wiele innych. 

O ewentualnych utrudnieniach związanych z pogodą należy informować Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Centrum Zarządzania Kryzysowego

ul. Gen. Hallera 61
41-709 Ruda Śląska
tel./fax 32 248 63 58, 32 248 63 59
infolinia: 800 158 800
e-mail: wzk@ruda-sl.pl

Ostrzeżenie przed silnym wiatrem

To jednak nie koniec gwałtownych zjawisk pogodowych. IMGW wydało ostrzeżenia przed silnym wiatrem obowiązujące na terenie całej Polski. 

- W Rudzie Śląskiej prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 100 km/h, z zachodu i północnego zachodu. Lokalnie możliwe burze - czytamy na stronie IMGW. 

Ostrzeżenie obowiązuje do 30 stycznia do godziny 21:00. Jak informuje Instytut w związku z dynamicznymi warunkami pogodowymi, ostrzeżenie może być aktualizowane.

Prognozuje się wystąpienie wichur 

Na profilu "Prognoza pogody - Damian Dąbrowski" na Facebooku, który obserwuje prawie 170 tys. osób, pojawiła się najnowsza prognoza pogody. Świętochłowicki synoptyk również ostrzega przed nadchodzącą wichurą. 

- W sobotę po południu do woj. śląskiego dotarł front związany z głębokim niżem NADIA. Przyniósł on kolejne opady śniegu. Za tym frontem w nocy z soboty na niedzielę temperatura, zamiast spadać, będzie rosnąć, lokalnie nawet do +4/+5°C. Miejscami wystąpią przelotne opady, które z powodu ocieplenia będą mieć postać głównie deszczu i deszczu ze śniegiem. Wiatr umiarkowany i dość silny z południowego zachodu, a następnie z zachodu. W niedzielę w ciągu dnia zachmurzenie duże i całkowite. Miejscami pojawią się opady deszczu lub śniegu. UWAGA: wystąpi silny, a w porywach bardzo silny wiatr z zachodu i północnego zachodu. W aglomeracji katowickiej najsilniejsze porywy wystąpią w godz. 9-14 - czytamy na stronie pogodadlaslaska.pl.

Komentarze (2)    dodaj »

  • !!

    Trzeba być idio** żeby przy ostrzeżeniach o takim wietrze mieć trampolinę na placu.. przecież każdy głupi wie, że ja zdmuchnie jak żagiel.. dobrze, że nikomu nie stała się krzywda. Taka trampolina mogła nawet zabić..

  • kwiatowe

    Dobre kotwy do betonu i nic tego nie ruszy

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również