Wiadomości z Rudy Śląskiej

Uważajmy na upały! Policja radzi jak postępować w trakcie ich trwania

 • Dodano: 2023-06-22 09:30

Ze względu na słoneczną pogodę i wysokie temperatury, które dają się we znaki każdemu, apelujemy o zachowanie ostrożności. Pamiętajcie o wymagających waszej opieki dzieciach, osobach starszych i niepełnosprawnych. Nie pozostawiajcie ich pod żadnym pretekstem w samochodach bądź na otwartym terenie, gdzie grozi im przegrzanie, albo porażenie słoneczne. Nie zapominajmy też o zwierzętach, które również cierpią z powodu upałów.

Fala upałów nie odpuszcza

Temperatury przekroczają 30 stopni Celsjusza. Tak wysoka temperatura daje się we znaki każdemu z nas. Pamiętajmy jednak, że w połączeniu z brakiem wyobraźni i zdrowego rozsądku może być śmiertelnie niebezpieczna. Nawet jeśli wydaje się, że załatwienie jakiejś sprawy zajmie niewiele czasu, podczas upałów nie pozostawiajmy w zamkniętych samochodach nawet na chwilę dzieci ani zwierząt. Narażone są one na przegrzanie organizmu, które może zakończyć się śmiercią. Przy upałach we wnętrzu pojazdu tworzy się swego rodzaju szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej panującej na zewnątrz. Wystarczy kilka minut, aby w pozostawionym na słońcu pojeździe temperatura wzrosła do poziomu zagrażającemu życiu!

Pamiętajmy również o naszych bliskich i sąsiadach szczególnie seniorów. Osoby te, ze względu na swój sędziwy wiek są w grupie wysokiego ryzyka i upały są dla nich szczególnie dotkliwe.

Jak postępować w czasie upałów?

 • Rozsądnie korzystaj z urządzeń klimatyzacyjnych. Sprawdź przewody urządzeń, czy są właściwie izolowane i szczelne.
 • Utrzymuj chłodne powietrze wewnątrz pomieszczeń, na przykłąd stosując żaluzje w drzwiach i oknach.
 • Oszczędzaj energię elektryczną. W okresie dużych upałów znacznie zwiększa się zużycie energii elektrycznej na potrzeby urządzeń klimatyzacyjnych, co prowadzi do niedoboru mocy lub przerw w dopływie prądu.
 • Przebywaj wewnątrz pomieszczeń tak długo, jak to możliwe. Jeśli nie masz klimatyzacji, przebywaj na najniższym poziomie budynku, poza zasięgiem światła słonecznego.
 • Posiłki spożywaj lekkie i zbilansowane.
 • Regularnie pij duże ilości wody mineralnej. Osoby cierpiące na epilepsję oraz schorzenia serca, nerek lub wątroby, będące na niskowodnej diecie oraz mające problemy z utrzymaniem płynów, powinny skontaktować się z lekarzem przed zwiększonym przyjmowaniem płynów.
 • Nie spożywaj napojów alkoholowych. Mimo że piwo i napoje alkoholowe zdają się zaspakajać pragnienie, to zazwyczaj powodują dalsze odwodnienie organizmu.
 • Ubieraj się w luźno dopasowane rzeczy, zakrywające możliwie największą powierzchnię skóry. Lekka, o jasnych kolorach odzież, odbija ciepło i promieniowanie słońca oraz pomaga utrzymać normalną temperaturę ciała.
 • Noś okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV oraz nakrycia głowy, które skutecznie będą chronić twarz i głowę przed nadmiernym nagrzaniem.
 • Na słońcu przebywaj jak najkrócej, opalaj się z rozsądkiem. Opalenizna spowalnia zdolność do samoczynnego chłodzenia się.
 • Przed opalaniem użyj środków ochrony przed promieniami słonecznymi o wysokim współczynniku skuteczności.
 • Unikaj skrajnych zmian temperatury. Zwolnij tryb życia. Osoby z grupy wysokiego ryzyka powinny przebywać w chłodnych miejscach. Stosuj tabletki solne, ale tylko wtedy, jeśli zostały zalecone przez lekarza.
 • Pamiętaj, że podczas upałów występuje zwiększone zagrożenie przeciwpożarowe - przebywając w lesie, na podsuszonych łąkach, ścierniskach, zachowaj szczególną ostrożność i staraj się nie zaprószyć ognia.

Nie bądźmy obojętny, gdy zauważysz, że jakaś osoba czy zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu. Poinformuj o wszystkim policję dzwoniąc pod numer telefonu alarmowego 112. Policjanci zwracają szczególną uwagę na takie sytuacje. Pamiętajmy też o tym, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie psa w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie psa z pojazdu – włącznie z wybiciem szyby.


Źródło: KMP Świętochłowice

Komentarze (1)    dodaj »

 • Rudolf

  Na upały najlepsze są zimne napoje alkoholowe. Potwierdzone info.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również