Psychiatra dzieci i młodzieży, jak i lekarz psychiatra zajmujący się problemami osób dorosłych to osoby, których specjalistyczna praktyka lekarska skupia się na diagnostyce, badaniu oraz leczeniu zaburzeń psychicznych różnego typu. Pierwsza wizyta u psychiatry, ale też konsultacja psychiatryczna kolejna nie wymagają skierowania. Sprawdź, w jakich sytuacjach warto skorzystać z pomocy lekarza psychiatry i na czym polega leczenie stosowane przez takiego specjalistę.
Kim jest psychiatra?
Psychiatra osób dorosłych i psychiatra dziecięcy to lekarze medycyny, którzy diagnozują pacjentów w oparciu o takie klasyfikacje jak ICD (Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych) oraz DSM utworzoną przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne. Pierwsza, jak i kolejna wizyta polega na przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z pacjentem i rozmowie. Lekarz może też poprosić o wykonanie różnego rodzaju testów i zadań.
Psychiatrzy przyjmują w takich placówkach jak centrum zdrowia psychicznego, indywidualna specjalistyczna praktyka lekarska, centrum terapii uzależnień czy szpitale. W zależności od rodzaju placówki najbliższy termin wizyty może być dość odległy. Najszybciej można uzyskać pomoc w takich miejscach jak prywatne centrum medyczne.
Czy psychiatra i psychiatra dziecięcy zajmują się tylko zaburzeniami psychicznymi?
Gabinet psychiatryczny to miejsce, w którym można uzyskać pomoc zarówno w tymczasowych problemach, jak długotrwałych dolegliwościach związanych z chorobą. W ramach leczenia psychiatra dziecięcy, jak i specjalista osób dorosłych diagnozują m.in.:
- zaburzenia zachowania,
- zaburzenia psychotyczne,
- zaburzenia odżywiania,
- zaburzenia lękowe,
- zaburzenia nastroju,
- zaburzenia osobowości,
- uzależnienia,
- depresję,
- urojenia,
- schizofrenię,
- chorobę afektywną dwubiegunową.
Psychiatra dziecięcy i psychiatra osób dorosłych pomaga uporać się też z takimi objawami jak tiki nerwowe, lęki czy ataki paniki. Lekarz z zakresu psychiatrii pomaga zdiagnozować też takie przypadki jak np. zespół Aspergera, ale też ponadprzeciętną inteligencję.
Konsultacja psychiatryczna - kiedy warto z niej skorzystać?
Konsultacja online, jak i tradycyjna konsultacja psychiatryczna może okazać się niezwykle przydatna i pomocna w sytuacji, gdy dana osoba odczuwa wahania nastroju, lęk, niepokój, stała się drażliwa i wybuchowa. Sygnałem do skorzystania z pomocy psychiatry jest też nadmierna senność i bezsenność, występowanie natrętnych myśli, zaburzenia pamięci, omamy, poczucie bezsensu czy samookaleczenia.
Na stronie placówki medycznej Ceglana Cardio jest sporo wartościowych informacji na temat m.in. chorób psychicznych i tam też można wybrać się na konsultację.
Do psychiatry dziecięcego warto udać się również w przypadku problemów w szkole czy kłopotów z nawiązywaniem przez dzieci i młodzież kontaktu z rówieśnikami. Dziecięcy psychiatra bywa niezwykle pomocny również w poradzeniu sobie z trudnymi przeżyciami, takimi jak np. żałoba.
Jakie formy leczenia stosuje lekarz psychiatra?
Lekarz psychiatra dzieci i młodzieży, jak i zajmujący się problemami osób dorosłych może zastosować różne formy leczenia oraz terapii. Najczęściej stosowane jest leczenie farmakologiczne w postaci leków przeciwdepresyjnych oraz przeciwpsychotycznych.
W zaawansowanych stanach chorobowych pacjenci kierowani są również na leczenie szpitalne na oddziałach zamkniętych całodobowych, jak i dziennych. Stosuje się również terapię światłem, czyli tzw. fototerapię (głównie w leczeniu depresji sezonowej).
Ponadto w leczeniu psychiatrycznym ogromne znaczenie ma regularna psychoterapia indywidualna, jak i grupowa. Ważną rolę odgrywa też psychoedukacja, która ma duże znaczenie profilaktyczne w przypadku wielu zaburzeń i chorób. Konsultacja psychiatryczna zawsze ma charakter neutralny, a lekarz psychiatra podczas wywiadu nie ocenia pacjenta, ani jego zachowań.