Położenie Rudy Śląskiej w centrum konurbacji górnośląskiej powoduje, że to wręcz idealne miejsce do podejmowania działalności inwestycyjnej. Czy ma to jednak przełożenie na lokalny rynek pracy?
W Rudzie Śląskiej dużo się dzieje?
W Rudzie Śląskiej dość dobrze funkcjonują małe i średnie przedsiębiorstwa, które są wspierane przez różne organizacje: Rudzką Agencję Rozwoju “Inwestor”, Rudzki Inkubator Przedsiębiorczości oraz Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości. Współpraca włodarzy miasta z zarządzającymi Świętochłowicami, czego wynikiem było powołanie Śląskiego Parku Przemysłowego, pobudziło życie gospodarcze w regionie, przyczyniając się do powstania nowych inwestycji na terenach poprzemysłowych.
Od 2004 prężnie działa Rudzki Inkubator Przedsiębiorczości, który oferuje różne formy wsparcia zawodowego: szkolenia, doradztwo oraz konsultacje dla przedsiębiorców, jacy zaczynają dopiero swoją przygodę z własną działalnością bądź rozwijają funkcjonujące już usługi. Na uwagę zasługuje również Górnośląski Inkubator Technologiczny, którego oferta skierowana jest do średnich i nowych firm, jak i tych o ugruntowanej pozycji rynkowej.
Gdzie szukać pracy w Rudzie Śląskiej?
W Rudzie Śląskiej, jak w wielu innych regionach Polski, bezrobocie sukcesywnie spada, i podobnie jak w innych przypadkach często brakuje pracowników bez specjalistycznych kwalifikacji. Poza tym aktywnie są poszukiwani szczególnie magazynierzy - operatorzy wózków widłowych, elektrycy, fryzjerzy, mechanicy samochodowi, sprzedawcy i pakowacze.
Co jednak równie ważne, poza ofertami pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Rudzie Śląskiej, swojego szczęścia można również szukać u prywatnych pośredników, bądź w internecie, za pośrednictwem takich stron jak jobsora.com. To stwarza ogromne możliwości, by znaleźć coś naprawdę atrakcyjnego, a co również ważne - jest bardzo łatwe, bo bez wychodzenia z domu, w zaciszu czterech ścian możemy zobaczyć, co takiego jest oferowane.
Co dodatkowo warto wiedzieć?
Spory problem ze znalezieniem zatrudnienia mają szczególnie kobiety, gdyż stanowią one ponad 60% wszystkich zarejestrowanych bezrobotnych. To zwłaszcza kobiety, które wchodzą dopiero na rynek pracy, czyli panie do 30 roku życia, jak i powyżej 50 roku życia, niektóre z nich długotrwale bezrobotne, co tym bardziej utrudnia znalezienie posady.
Tak wygląda rynek pracy w Rudzie Śląskiej - prezentuje się naprawdę solidnie, ale są pewne mankamenty, które należy poprawić w przyszłości.