Wiadomości z Rudy Śląskiej

W kalendarzu pojawi się nowe święto! W kwietniu uczcimy przyjęcie chrztu przez Polskę

 • Dodano: 2019-02-22 12:00, aktualizacja: 2019-02-22 13:15

W kalendarzu pojawi się nowe święto państwowe. 14 kwietnia ogłoszono Świętem Chrztu Polski. Sejm przyjął ustawę w tej sprawie podczas posiedzenia, które odbyło się wieczorem, w czwartek, 21 lutego.

W projekcie ustawy czytamy, że ustanowienie dnia 14 kwietnia świętem państwowym dokonane zostało:

W celu upamiętnienia chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, a jednocześnie znikomą
obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości (...).

Pomysłodawcy wskazują, że chrzest Polski stanowił kluczowe wydarzenie w dziejach naszego narodu i państwa.

Poza wymiarem religijnym miał również wymiar strategiczny i polityczny. Dzięki niemu nasza Ojczyzna dołączyła do rodziny narodów europejskich, do kręgu cywilizacji Zachodniej Europy. Bez tego wydarzenia trudno sobie wyobrazić naszą kulturę i tożsamość - czytamy w projekcie ustawy.

279 posłów głosowało za przyjęciem ustawy, 125 było przeciwnych tej inicjatywie, a 14 wstrzymało się od głosu.

Pomysłodawcami byli deputowani z klubów: Kukiz'15, Prawo i Sprawiedliwość, Republikanie, Wolni i Solidarni oraz poseł Paweł Pudłowski z Nowoczesne. Nie jest to jednak nowa koncepcja, ponieważ poselski projekt ustawy o ustanowieniu dnia 14 kwietnia - Świętem Państwowym - "Święto Chrztu Polski" trafił do Sejmu już 29 marca 2017 roku, natomiast 5 kwietnia 2017 roku skierowano go do pierwszego czytania w komisjach. A prace te rozpoczęto dopiero 18 lipca 2018 roku. Drugie czytanie na posiedzeniu w Sejmie odbyło się z kolei 12 września 2018. Podczas analizowania projektu przesunięto datę święta z 15 na 14 kwietnia.

Komentarze (7)    dodaj »

 • Wu

  Prawda jest taka, że jak nie ma dnia wolnego od pracy, to takie święto nikogo nie obchodzi. Dzień jak co dzień. Po co tam w tej Wawie poświęcają czas na takie dyrdymały?

 • DEWELOPER

  ŚWIĘTEM POWINIEN BYĆ DZIEŃ ZEJŚCIA NA ZIEMIĘ MIŁOŚCIWIE NAM PANUJĄCEGO JAROZBAWA ZBAWICIELA POLSKI.

 • hynio

  komu potrzebne takie idiotyczne święta. czy te barany w sejmie nie mają nic poważniejszego do roboty?

 • robol

  a bydzie wolne ???

 • QQ

  Chyba na puklu. A tak swoja drogą, czego to facet nie zrobi żeby zdobyć kobite :) Biedny Mieszko ochrzcił się tylko żeby pobaraszkować z Czeszka i się porobiło.

 • pracownik lutowy

  No niekoniecznie, podobno nie była zbyt urodziwa, ale musiał to zrobić żeby Niemcy ani inni nie mieli argumentów na atak na pogański kraj jakim była Polska. Choć jako pokazuje historia, pozbyliśmy się jednych zabobonów na rzecz kolejnych.

 • zigfrid

  A potem nas nawracali :) Najlepsze jest to, że największym zwycięstwem naszego niby katolickiego kraju jest posiekanie zakonników Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny w 1410 roku :D

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również