Wiadomości z Rudy Śląskiej

W kopalni Halemba uruchomiona została pilotażowa instalacja fotowoltaiczna

 • Dodano: 2019-11-29 12:00, aktualizacja: 2019-11-29 13:05

W Ruchu Halemba kopalni Ruda w Polskiej Grupie Górniczej w październiku uruchomiona została pilotażowa instalacja fotowoltaiczna o mocy 410 kWp (kilowatopików). To pierwsze z przedsięwzięć w dużym projekcie PGG na pozyskanie energii słonecznej.

Na dachach 9 budynków Halemby, od dyrekcji po lampownię, zabudowano łącznie 1109 paneli ogniw fotowoltaicznych, które wyprodukują prąd elektryczny. Moc instalowana elektrowni słonecznej wynosi 410 kW, dostarczy ona rocznie ok. 390 MWh elektryczności. Najwięcej będzie jej w długie dni od marca do września (80 proc. produkcji rocznej).

- Energia zostanie wykorzystana w całości na potrzeby własne PGG, co pozwoli na ograniczenie poboru energii z sieci, a w konsekwencji na większą niezależność energetyczną spółki. Przedsięwzięcie to stworzy też nowe miejsca pracy dla osób nadzorujących pracę instalacji – zapowiedział Tomasz Rogala, prezes PGG, latem tego roku po rozstrzygnięciu przetargu na montaż instalacji.

Specjaliści z Biura Strategii, Inwestycji i Rozwoju PGG zaznaczają, że elektryczność z paneli doskonale nadaje się do oświetlenia i zasilania budynków na powierzchni zakładu. Ilość wytwarzanego na niewielkiej powierzchni prądu wystarczyłaby dla aż 177 domów jednorodzinnych (4-osobowych gospodarstw). Mając własny prąd w Halembie PGG zaoszczędzi na rachunkach 136,5 tys. zł rocznie.

Panele w Halembie są wytrzymałe: 2-milimetrową warstwę krzemu zabezpiecza powłoka polimerowa i specjalnie utwardzone termicznie szkło, odporne na uderzenia kul gradowych wielkości do 2,5 cm (na testach bez szkód bombardowano ogniwa z prędkością 50 km/h).

Panele są lekkie, ważą tylko 23 kg, przytwierdza się je i zabezpiecza betonowym balastem. Dlatego dachy w Halembie musiały przejść przed montażem kompletny przegląd. Wykryto słabsze miejsca konstrukcji, uzupełniono gdzie trzeba pokrycie z papy, wzmocniono powierzchnię – to uboczna, dodatkowa korzyść z inwestycji fotowoltaicznej.

- Zakłady PGG mają już własne wewnętrzne sieci, oszczędziło nam to problemów z przyłączaniem instalacji. A dzięki rozwiniętej w regionie infrastrukturze elektroenergetycznej każda z kopalń, mając nadwyżkę prądu z fotowoltaiki, będzie mogła w każdej chwili przesłać ją do innego z zakładów, który akurat potrzebuje więcej energii – mówi Joanna Kołodziej z BSIiR PGG, dodając, że sporym atutem spółki górniczej pod kątem fotowoltaiki jest dysponowanie bardzo dużą powierzchnią gruntów.

W najbliższym czasie na montaż – tym razem paneli naziemnych – czekają hałdy kopalni Sośnica w Gliwicach wzdłuż autostrady A4 (łączna moc farmy wyniesie około 8 MWp). Podobne farmy na 8 wybranych hałdach i terenach pogórniczych w PGG będą miały potencjał mocy 40 MWp. Natomiast kolejne instalacje dachowe (na początek w Sośnicy, Rudzie Śl. i Rybniku) dadzą ok. 6-7 MWp mocy. PGG szacuje, że łącznie elektrownie fotowoltaiczne w spółce mogą osiągnąć ok. 95 MW mocy. Pilotaż w Halembie spółka sfinansowała z własnych środków. Koszt całego projektu energetyki słonecznej w PGG obliczany jest na ok. 300 mln zł. Nawet 80 proc. dofinansowania uzyskać będzie można z UE w programie NFOŚiGW w Warszawie na zmniejszenie emisyjności przemysłu.

Tzw. unikniętą emisję w związku z przejściem na zużycie czystej energii w całym projekcie PGG szacuje się na ok. 60 tys. t dwutlenku węgla w roku. Pilotaż w Halembie zapobiegnie wyrzuceniu w powietrze 317 t dwutlenku węgla (CO2), 297 t dwutlenku siarki (SO2), 302 t tlenków azotu (NOx) oraz 18 kg pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10.

Oprócz fotowoltaiki Polska Grupa Górnicza inwestuje w zagospodarowanie metanu z kopalń dla kogeneracyjnej produkcji prądu, ciepła i sprężonego powietrza. PGG przygotowuje tzw. green book – dokument z założeniami i nowymi kierunkami rozwoju w zakresie fotowoltaiki, zgazowania węgla i nowatorskich usług, korzystających z potencjału górnictwa.

Komentarze (8)    dodaj »

 • hahaha

  Pik to jest w kartach a tu pisze się peak.

 • Aga

  Ciągle tylko o kopalniach, a może ktoś w końcu zajmie się problem w hucie którą też chca zamknąć.Za niedługo wszystko zamkną

 • Lewy

  Ciekawe jak długo ZUS każe jeszcze nam odrabiać wojsko choć wyrok sądu apelacyjnego jest przeciwko odrabianiu wojska wyrok na stronie Sośnica sierpień 80

 • Hyt

  To znak że kopalnia do zamknięcia

 • Leśna pany

  Właśnie ze zamykają bielszowice. A Halemba zostanie sama. Jako pierwsza z trzech połączonych miała być zamknięta a jednak wszystko pociągnie. HALEMBA TO POTĘGA DO KOPANIA WEGLA

 • hahaha

  Pewnie oceniasz bo halemba jest młodsza. A wiesz że jadąc ul Kłodnicką widząc te dwa białe budynki są od długich lat nie używane w celach produkcyjnych bo tam nic nie ma. Tylko ludzie z przeróbki w jednym z nich taśmy kleją. Porównując oba zakłady przeróbcze bielszowice zostawia ich daleko w tyle. Wymieniając przesiewacze Halemba musi zamawiać żuraw samojezdny za kilkadziesiąt tys zł przez weekend a bielszowice takiego problemu nie ma.

 • cypisek

  Dziwne bo od jakiegoś czasu mówi się o likwidacji przeróbki na Halembie.

 • DK

  Plotki. Ja słyszałem że mają ultimatum następny rok na zero. Inna wersją, że JSW ma całość przejąć.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również