Nieszczęśliwe zdarzenie na rondzie w Rudzie Śląskiej. W niedzielę wieczorem na rondzie przy Centrum Handlowym Plaza w Wirku doszło do kolizji samochodu osobowego z jednośladem. Chwilę później potrącona została także kobieta, która chciała pomóc poszkodowanemu motorowerzyście. Sytuacja została zarejestrowana okiem kamery. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało.
Kolizja i potrącenie w Wirku
Rondo w Wirku to skrzyżowanie ulic 1 Maja, Głównej i Obrońców Westerplatte. Do zdarzenia doszło tam w niedzielę 30 sierpnia w godzinach wieczornych. Najpierw kierowca samochodu marki Renault wjeżdżając na rondo, uderzył w prawidłowo poruszający się jednoślad. Chwilę później z przejeżdżającego samochodu wysiadła kobieta, która chciała pomóc motorowerzyście. Niestety została ona potrącona przez inny pojazd.
- W tym przypadku mamy do czynienia z dwoma zdarzenia. W pierwszym przypadku doszło do kolizji samochodu osobowego z motorowerzystą. Kierowca auta został ukarany mandatem. W drugim przypadku kobieta próbująca udzielić pomocy motorowerzyście została potrącona przez pojazd marki opel meriva - mowił st. asp. Arkadiusz Ciozak.
Wszystko nagrały kamery monitoringu Business Control MONITORING:
Na miejscu zdarzenia szybko pojawili się funkcjonariusze policji oraz zespół pogotowia ratunkowego. Poszkodowana kobieta została przetransportowana do szpitala. Po dokładnych badaniach została zwolniona do domu. Teraz sprawa zostanie rozpatrzona przez referat do spraw wykroczeń. Poszkodowany motocyklista nie odniósł poważnych obrażeń, dlatego kierowca Renault został ukarany mandatem karnym. Wszyscy uczestnicy tego zdarzenia byli trzeźwi.
Ratując czyjeś życie, trzeba zadbać o swoje bezpieczeństwo
Policja przypomina, że ratując czyjeś życie, trzeba przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo. Jeśli osoba ratująca dozna urazu podczas udzielania pierwszej pomocy, to służby ratunkowe, które przybędą na miejsce wypadku, będą musiały ratować życie nie tylko osoby poszkodowanej, ale również osoby, która próbowała ją ratować. Może to zmniejszyć szansę przeżycia obu osób.
Znajdując się w miejscu zdarzenia, należy ocenić zagrożenie bezpieczeństwa własnego, innych ratowników i ofiar zdarzenia. Należy zwrócić uwagę na natężenie ruchu ulicznego, możliwe zagrożenia (wybuch, porażenie prądem, zatrucie wziewne).
W przypadku wypadku komunikacyjnego pierwszym elementem jest właściwe ustawienie naszego pojazdu. Miejsce to musi być bezpieczne i najlepiej, aby znajdowało się jak najbliżej miejsca wypadku, ale na tyle od niego oddalone, aby bezpiecznie dokonać oceny całego zdarzenia. Należy włączyć światła awaryjne i ustawić trójkąt bezpieczeństwa w odległości od 50 do 100 m w zależności od drogi, na której doszło do wypadku. Wszystko to po to, aby w widoczny sposób zaznaczyć teren wypadku.