Wiadomości z Rudy Śląskiej

W orkiestrach dętych tkwi ogromna siła - XIX Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych

  • Dodano: 2019-09-09 11:30

W orkiestrach dętych tkwi ogromna siła. Mogli się o tym przekonać wszyscy, którzy przyszli w niedzielę do parku im. A. Kozioła w Rudzie, by posłuchać uczestników XIX Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych.

W niedzielę (8 września) odbył się XIX Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych im. Augustyna Kozioła. Gwiazdą tegorocznego festiwalu była Grażyna Łobaszewska - wybitna wokalistka, kompozytorka i pedagog. Na scenie wystąpił również zespól "The Sound Pack” oraz rudzkie orkiestry górnicze: "Pokój", " Halemba" i " Bielszowice". Ta ostatnia zagrała koncert jubileuszowy z okazji 100-lecia swojej działalności artystycznej.


Jako pierwsza swój repertuar zaprezentowała orkiestra dęta  "Pokój" pod dyrekcją Jacka Kampy

Historia orkiestry jest swoistym odzwierciedleniem zmian zachodzących w rudzkich kopalniach. Powstała w 1922 roku, ale kiedy w 1968 roku połączono sąsiadujące ze sobą kopalnie "Wanda – Lech" i "Pokój" połączono również orkiestry obu zakładów. Z kolei w 1996 roku powstał jeden zespół złożony z orkiestr kopalni "Pokój" i "Walenty-Wawel". Grało w nim ówcześnie blisko 120 muzyków.  To właśnie orkiestrą kopalni"Walenty-Wawel" dyrygował Augustyn Kozioł, którego imię nosi festiwal.

Później odbył się wyjątkowy koncert orkiestry dętej " Bielszowice"

W tym roku nasz zespół obchodzi wyjątkowy jubileusz – podkreśla dyrygent Zygmunt Kliks. – Orkiestra powstała w 1919 roku, ma więc sto lat. Z tej okazji wystąpili z nami soliści Opery Śląskiej: Iwona Socha – sopran oraz Adam Sobierajski - tenor. Artyści zaśpiewali arie z operetek i musicali – dodał.

Przypomnijmy, że orkiestra na początku działalności liczyła 15 muzyków, a kapelmistrzem był Pantaleon Bronny. W 1936 roku batutę przejął syn Pantaleona – Fryderyk, a 27 lat później syn Fryderyka – Melchior. Kolejnymi kapelmistrzami byli: Emil Czyż, Henryk Hahn i Herbert Hahn. W 1976 roku orkiestra kopalni " Bielszowice" została połączona z orkiestrą kopalni "Zabrze", a kapelmistrzem połączonego zespołu został Alfred Skutela. Od 20 lat orkiestrę prowadzi Zygmunt Kliks.

Jesteśmy dumni, że kontynuujemy piękną, śląską tradycję wspólnego muzykowania – mówi Zygmunt Kliks. – Mam nadzieję, że orkiestra będzie grać i cieszyć publiczność przez kolejną "setkę" – dodaje.


Po jubilacie zagrała orkiestra dęta " Halemba"

Zespół powstał w roku 1960 z inicjatywy Ryszarda Banika, Kazimierza Ćwieląga, Gerarda Rzepki i Jerzego Kościelnego. Jego pierwszym dyrygentem był Herbert Hahn, ówczesny koncertmistrz Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach. Funkcję kapelmistrza pełnił przez 23 lata. W 1983 roku batutę przejął Jan Niesterok, a w 1986 roku Teodor Zając. Od 1991, przez 20 lat orkiestrą dyrygował Norbert Gemander, a od 2012 roku funkcję kapelmistrza pełni Piotr Szczygioł.


Przed godziną 6 swój występ rozpoczął zespół 'The Sound Pack"

Zespół tworzą doświadczeni i cenieni muzycy, absolwenci i wykładowcy Instytutów Jazzu Akademii Muzycznych w Katowicach i Poznaniu: Joanna Świniarska, Katarzyna Mirowska, Małgorzata Biniek oraz Marcin Wawrzynowicz. W swojej twórczości zespół nawiązuje do tradycji amerykańskich ulicznych zespołów wokalnych ery swingu, a także do współczesnych grup takich jak; "The Manhattan Transfer" czy "The New York Voices". Repertuar grupy obejmuje standardy jazzowe oraz utwory polskojęzyczne we własnych opracowaniach.


W finale Festiwalu swój talent i wokalny kunszt zaprezentowała Grażyna Łobaszewska

Artystka występuje od blisko 50 lat. Współpracowała z najwybitniejszymi muzykami polskiej sceny rozrywkowej. Była związana z grupą S-26, zespołem Ergo Band, Drash czy jazzowo-rockową grupą Cancer. Wielokrotnie występowała podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, na którym w 1991 zdobyła I nagrodę za piosenkę "Wszystko co złe omija mnie". Swój talent prezentowała również podczas Jazz Jamboree. Cały czas koncertuje, zarówno w kraju, jak i za granicą. Rudzka publiczność usłyszała największe przeboje artystki, m.in.: "Czas nas uczy pogody" czy "Piosenkę o ludziach z duszą".

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Koziołek

    kiedyś "międzynarodowy" oznaczał "międzynaordowy". Potem odpowiednikiem międzynarodowości były orkiestry z Rzeszowa i innych części Polski. Teraz międzynarodowy oznacza z Halemby i Bielszowic, za rok będzie oznaczał z jakiejś ulicy w Rudzie oddalonej od parku. Do tego Łobaszewska bez chociażby jednej blachy, choć tradycją festiwalu był występ gwiazdy z orkiestrą, i jazzowy zespół wokalny bez jednego dęciaka. Plus baby handlujące badziewiem z koca. Kozioł się w grobie przewraca. Rzeczywistości w ten sposób dłużej zaklinać się nie da. W orkiestrach siła tkwi, zgadza się, ale w nie w Rudzie. w Rudzie widać tylko słabość tego zjawiska.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.