RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Orkiestra Dęta KWK "Bielszowice" obchodzi w tym roku 100-lecie istnienia!

  • Dodano: 2019-10-18 19:00, aktualizacja: 2019-10-18 23:12

Orkiestra Dęta KWK " Bielszowice" obchodzi w tym roku 100-lecie istnienia. Z tej okazji w Domu Kultury w Bielszowicach odbył się uroczysty koncert jubileuszowy.

– To wyjątkowy jubileusz i powód do dumy, bo orkiestry górnicze to część naszej historii, kultury i tradycji – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. – Wszystkim muzykom serdecznie gratuluję i życzę kolejnych dziesięcioleci wypełnionych sukcesami – dodaje.

Orkiestra Dęta KWK " Bielszowice” powstała  w 1919 roku i liczyła wtedy 15 muzyków. Pierwszym  kapelmistrzem był Pantaleon Bronny. W 1936 roku  batutę kapelmistrza przejął syn Pantaleona – Fryderyk, a w 1963 roku syn Fryderyka – Melchior. Kolejnymi kapelmistrzami byli: Emil Czyż, Henryk Hahn i Herbert Hahn. W 1976 roku orkiestra kopalni " Bielszowice” została połączona z orkiestrą kopalni "Zabrze”. Od 1987 roku koordynatorem orkiestry ds. organizacyjnych jest Henryk Kempa.

Kapelmistrzem bielszowickiego zespołu od 20 lat jest Zygmunt Kliks, który jest także puzonistą Filharmonii Zabrzańskiej i nauczycielem w Państwowej Szkole Muzycznej w Zabrzu. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie, a z orkiestrami dętymi związany jest od czasów licealnych, gdy zaczynał naukę gry na puzonie.

– Cała późniejsza praca zawodowa jest kontynuacją mojej pasji dawania innym radości z muzykowania, czy to poprzez wykonywanie muzyki, czy jej słuchanie – mówi. – Cieszę się, że jako kapelmistrz mogę świętować z orkiestrą jej 100-lecie. To okazja do docenienia zaangażowania moich poprzedników i wszystkich członków zespołu, którzy na przestrzeni lat pielęgnowali tę piękną, śląską tradycję, jaką są górnicze orkiestry dęte – podkreśla.

Obecnie w zespole gra ok. 45 muzyków. Najstarszym jest 76-letni puzonista Krystian Wolsztyniak, który w orkiestrze gra od 60 lat. Na puzonie gra również najmłodszy muzyk, 12-letni Daniel Szablicki. Orkiestra spotyka się na próbach kilka razy w miesiącu w Domu Kultury w Bielszowicach, gdzie ma swoją siedzibę. Repertuar jest bardzo różnorodny, od utworów na orkiestrę dętą, poprzez opracowania  muzyki symfonicznej, operowej, filmowej i religijnej.

– Moim marzeniem jest, abyśmy mogli dalej działać, grać i spotykać się ze słuchaczami na kolejnych jubileuszach – zdradza  Zygmunt Kliks. – Życzę więc orkiestrze następnych dziesięcioleci pielęgnowania tych pięknych muzycznych tradycji górniczych, które przekazujemy kolejnym pokoleniom – mówi.

Warto dodać, że orkiestra została w tym roku uhonorowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, otrzymała również Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego oraz Międzynarodową  Nagrodę im. Stanisława Moniuszki pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupy.

Orkiestry będzie można posłuchać podczas zbliżających się uroczystości barbórkowych, a potem w okresie świąt Bożego Narodzenia.

–  Już teraz zapraszamy na nasz koncert karnawałowy, w czwartek 16 stycznia o godz. 18.00 w Domu Kultury w Bielszowicach – zapowiada Zygmunt Kliks, kapelmistrz zespołu.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.