Wiadomości z Rudy Śląskiej

W przyszłym tygodniu ruszają prace przy budowie pierwszego odcinka trasy N-S na północ

 • Dodano: 2023-10-13 12:45

W przyszłym tygodniu rozpoczną się prace przy budowie pierwszego odcinka trasy N-S na północ od węzła z Drogową Trasą Średnicową do ulicy Magazynowej. 

Rusza budowa pierwszego odcinka trasy N-S na północ

Umowa na budowę 600-metrowego odcinka trasy, a także budowę ronda turbinowego przy ul. Magazynowej oraz przebudowę tej ulicy podpisano 25 lipca. Wykonawca ma 20 miesięcy na zakończenie prac (od połowy grudnia do połowy marca wykonawca nie ma obowiązku ich prowadzenia).   

– Przedłużenie trasy uchroni mieszkańców północnych dzielnic miasta przed skutkami wzmożonego ruchu samochodowego. Umożliwi również udostępnienie atrakcyjnych terenów inwestycyjnych, podobnie jak to miało miejsce w przypadku zrealizowanych już odcinków – zaznacza wiceprezydent Jacek Morek, odpowiedzialny m.in. za sprawy drogowe.

Prace, które rozpoczną się w przyszłym tygodniu, obejmować będą wycinkę drzew oraz krzewów. Ma tym etapie nie będą też wpływać na organizację ruchu w rejonie objętym inwestycją.

Trasa N-S w kierunku północnym

Projekt trasy N-S od DTŚ do granicy z Bytomiem składa się z czterech odcinków:

 • od węzła DTŚ do ul. Magazynowej,
 • od ul. Magazynowej do ul. Orzegowskiej,
 • od ul. Orzegowskiej do ul. Piastowskiej
 • i od ul. Piastowskiej do ul. Karola Goduli.

Koszt robót budowlanych pierwszego odcinka wyniesie ok. 60,5 mln zł. Inwestycja jest możliwa dzięki pozyskaniu przez magistrat 57,4 mln zł z Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład (edycja druga). Czas realizacji określony został na 20 miesięcy od chwili podpisania umowy, z zastrzeżeniem, że w okresie zimowym, tj. od 15 grudnia do 15 marca, wykonawca nie ma obowiązku prowadzenia robót budowlanych.

Dofinansowanie z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych

Na początku października br. poznaliśmy wyniki VII edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, która przeznaczona jest na rozwój stref przemysłowych. Ruda Śląska otrzyma środki w wysokości 250 mln zł na budowę trasy N-S od ulicy Magazynowej do ul. Piastowskiej w Rudzie. 

W przyszłym tygodniu ruszają prace przy budowie pierwszego odcinka trasy N-S na północ

Komentarze (4)    dodaj »

 • Jorg

  Skończcie najpierw NS na południe. Najpierw połączyć trasę z A4, a później bawić się w rozbudowę na północ. Chyba że nikt nie wie jak przeprowadzić trasę do połączenia z A4

 • boluś

  MASAKRAyczno trzebież resztek Terenów Zielonych /STREFY OCHRONNEJ/ dla OSIEDLI ! Coby tylko niy zapomnieli nastawiać WYSEPEK 'ZWĘŻEŃ i INKSZYCH UDZIWNIEŃ tamujących ruch na Głównych Trasach RUDY !

 • Kpina + ironia / szydera

  Prace ruszają, czyli trzeba zabić wszystko, co się rusza, wyciąć wszystko, co rośnie. Ale to jest OK. Tylko nie piszcie w osobnym artykule, jakich to niepiwetowanych strat doznali miasto, bo dwóch facetów ścięło jedno drzewo... i budżet miasta się zawali. A nawet jeszcze nie wiadomo, na czyim to było terenie, ale już goście są traktowani jak złodzieje. Słabi wobec silnych - silni wobec słabych.

 • zefel

  Redakcjo poprosimy o mapkę z podziałem na poszczególne etapy. Sens całej ten inwestycji zostanie spełniony w momencie, kiedy wjadą na całą trasę samochody z drogi 925 od Bytomia przy wjeździe na ul Karola Goduli i w przeciwnym kierunku - odciążą drogi przez nasze miasto. Obecnie droga spełnia rolę wyłącznie pomocniczą. A że kapie to wszystko powoli po odcinku, kawałku to średnio ta droga obecnie jest pomocna.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również