Wiadomości z Rudy Śląskiej

W Rudzie Śląskiej odbył się XXI Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych

  • Dodano: 2022-09-19 07:00, aktualizacja: 2022-10-04 10:58

Orkiestry dęte już po raz 21.zagrały w Rudzie Śląskiej. Wczoraj w Parku im. Augustyna Kozioła odbył się Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych, podczas którego zaprezentowały się rudzkie orkiestry dęte: „Pokój”, „Halemba” oraz „Bielszowice”.

Wydarzenie uświetniły musztra paradna i koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza oraz pokaz mażoretek formacji „Efekt” i koncert Amatorskiego Teatru „Pierro”. Publiczność miała okazję posłuchać także zespołu „Tercja Pikardyjska” z Ukrainy. Wstęp na imprezę był bezpłatny.

Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych

Tegoroczne święto orkiestr dętych rozpoczął tradycyjnie hejnał o godz. 14.00. Zaraz potem uczestnicy imprezy mogli podziwiać musztrę paradną Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza, która prezentuje się na licznych krajowych oraz międzynarodowych festiwalach muzycznych. Orkiestra ta reprezentuje Straż Graniczną w czasie najważniejszych uroczystości państwowych, okolicznościowych i religijnych oraz bierze czynny udział w najważniejszych wydarzeniach artystycznych, prezentując muzykę operową, operetkową, musicalową i rozrywkową. Posiada w swoim repertuarze muzykę organowo-instrumentalną oraz formy symfoniczne i oratoryjno-religijne.

Orkiestra Dęta „Pokój”

Następnie dla publiczności zagrała pierwsza z rudzkich orkiestr - Orkiestra Dęta „Pokój” pod batutą Jacka Kampy.

- Rudzkie orkiestry dęte mogą pochwalić się nie tylko długą historią, ale również wieloma sukcesami. Grały dla publiczności różnych polskich miast, jak również za granicą. Zespoły są laureatami licznych konkursów, a ich repertuar został uwieczniony na płytach. Obecnie część rudzkich orkiestr działa na zasadzie stowarzyszeń, jednak tak jak przez dziesiątki lat nadal łączą pokolenia i ludzi o tej samej, muzycznej pasji – podkreśla Andrzej Trzciński, naczelnik Wydziału Kultury i Kultury Fizycznej Urzędu Miasta Ruda Śląska.

Orkiestra Dęta „Pokój” powstała w 1922 roku, ale kiedy w 1968 roku połączono sąsiadujące ze sobą kopalnie „Wanda – Lech” i „Pokój”, połączono również orkiestry obu zakładów. Z kolei w 1996 roku powstał jeden zespół złożony z orkiestr kopalni „Pokój” i „Walenty-Wawel”, a grało w nim ówcześnie blisko 120 muzyków. To właśnie orkiestrą kopalni „Walenty-Wawel” dyrygował Augustyn Kozioł, którego imieniem został nazwany niedzielny festiwal.

Z kolei o godz. 15:20 rozpoczął się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza. Później publiczność mogła podziwiać pokaz mażoretek formacji „Efekt” oraz koncert młodych artystów Amatorskiego Teatru „Pierro”, działającego przy II Liceum Ogólnokształcącym im. G. Morcinka w Rudzie Śląskiej, a zaraz po nim rozpoczął się koncert Orkiestry Dętej „Bielszowice” pod dyrekcją Zygmunta Kliksa.

Orkiestra Dęta „Bielszowice"

Warto przypomnieć, że w 2019 roku orkiestra ta obchodziła wyjątkowy jubileusz, czyli stulecie istnienia. Wspomniana orkiestra na początku swojej działalności liczyła 15 muzyków, a jej kapelmistrzem był Pantaleon Bronny, zaś w 1936 roku batutę przejął jego syn – Fryderyk, następnie 27 lat później syn Fryderyka – Melchior. Kolejnymi kapelmistrzami byli: Emil Czyż, Henryk Hahn i Herbert Hahn. W 1976 roku orkiestra kopalni „Bielszowice” została połączona z orkiestrą kopalni „Zabrze”, a kapelmistrzem połączonego zespołu został Alfred Skutela. Natomiast od przeszło 20 lat orkiestrę prowadzi Zygmunt Kliks.

Orkiestra Dęta „Halemba”

Z kolei o godz. 17:15 dla publiczności zagrała Orkiestra Dęta „Halemba pod dyrekcją Piotra Szczygioła. Zespół ten powstał 1960 roku z inicjatywy Ryszarda Banika, Kazimierza Ćwieląga, Gerarda Rzepki i Jerzego Kościelnego. Jego pierwszym dyrygentem był Herbert Hahn, ówczesny koncertmistrz Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach. Funkcję kapelmistrza pełnił on przez 23 lata. W 1983 roku batutę przejął Jan Niesterok, a w 1986 roku Teodor Zając. Od 1991, przez 20 lat, orkiestrą dyrygował Norbert Gemander, a od 2012 roku funkcję kapelmistrza pełni Piotr Szczygioł.

Ukraiński zespół „Tercja Pikardyjska”

O godz. 18:05 po raz kolejny można było usłyszeć hejnał festiwalu, a później w Parku im. A. Kozioła zaśpiewał ukraiński zespół „Tercja Pikardyjska”. To sześciu absolwentów wydziału Dyrygentury Konserwatorium we Lwowie. Swoją nazwę wzięli od rozpowszechnionego w szesnastowiecznej Pikardii zwyczaju wieńczenia utworu w tonacji molowej ozdobnym akordem durowym. Zespół ten powstał w 1992 r. we Lwowie jako kwartet, w którego skład wchodzili: Wołodymyr Jakymeć, Jarosław Nudyk, Andrij Kapral i Bohdan Bohacz. W 1993 r. „Tercja Pikardyjska” została wyróżniona na festiwalu Czerwona Ruta w Doniecku, rok później grupa nagrała debiutancki album, a na festiwalu w Czerniowcach zdobyła nagrody w aż trzech kategoriach: pieśni narodowej, piosenki popularnej i poezji śpiewanej.

Warto dodać, że imprezę w Parku Kozioła poprowadził znany śląski piosenkarz, satyryk, kabareciarz i konferansjer Grzegorz Poloczek. Podczas imprezy nie zabrakło także strefy zabaw dla dzieci oraz stoisk handlowych i gastronomicznych.

Sponsorami tegorocznego XXI Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr byli: Madej Wróbel Sp. z o.o. oraz Mercedes-Benz Inter Car Silesia, Inter Car Rybnik.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również