Wiadomości z Rudy Śląskiej

W Rudzie Śląskiej powstają łąki kwietne. W ten sposób miasto walczy z suszą

 • Dodano: 2020-05-18 07:45, aktualizacja: 2020-05-19 13:57

Przy ul. 1 Maja w Rudzie w pobliżu zjazdu z trasy N-S powstaje pierwsza w mieście łąka kwietna. W ten sposób Ruda Śląska dołączyła m.in. do Katowic i Krakowa - tam również władze miasta zdecydowały się na walkę z suszą poprzez utworzenie łąk kwietnych.

Jak pokazują doświadczenia innych miast, to jeden ze skutecznych sposobów ochrony naturalnych zasobów wody. Jest to bardzo ważne w kontekście ostatnich zagrożeń suszą. Łąki kwiatowe utworzyły już Kielce, Białystok, Radom, Rybnik i Sanok, w których w tym roku także mają powstać kwiatowe dywany.

W naszym mieście łąki kwiatowe powstaną przy ulicy 1 Maja w pobliżu zjazdu z trasy N-S w Rudzie, na hałdzie przy ul. Niedurnego w Nowym Bytomiu oraz na terenach zielonych w rejonie stacji paliw w Chebziu.

- Kolejne dwie łąki utworzone zostaną na hałdzie przy ul. Niedurnego w Nowym Bytomiu oraz na terenach zielonych w rejonie stacji paliw w Chebziu. Jeżeli ta forma zagospodarowania miejskiej zieleni się przyjmie, będziemy wyznaczać kolejne przestrzenie pod takie wysiewy - napisał wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Łąki pełne kwiatów to według ekologów najlepszy sposób na nękające miasta susze i upały. Łąki kwietne pomagają walczyć z niedoborem wody i obniżają temperaturę otoczenia, zapobiegając tworzeniu się tzw. wysp ciepła. Dzięki głęboko rozwiniętemu systemowi korzeniowemu dziko rosnące rośliny magazynują wodę. Nie trzeba ich więc podlewać. Zdolność do retencji wodnej przy okazji powoduje, że wokół łąk temperatura otoczenia jest niższa. Są też schronieniem dla pożytecznych owadów, małych ssaków i ptaków.

Co myślicie o takim rozwiązaniu?

Zobacz także

Komentarze (17)    dodaj komentarz »

 • RSA

  Fajny i ciekawy pomysł. Ale czy do tej pory "miasto" podlewało trawniki? Osobiście nigdy nie widziałem a mieszkam w RŚl 40 lat :-)

 • Aneta

  Nie było pieniędzy na walkę z wirusem ale jest kasa na walkę z suszą której tak naprawdę jeszcze nie ma. Władze robią z mieszkańców idiot.. gdzie są radni dlaczego nic z tym nie robią?????????

 • koannak

  Szkoda,że dziś przy Kauflandzie dziś kosili trawę.trzeba by było obrać jedną linię działania.Z tego co słyszałam nie ma być koszenia traw, bo w ten sposób zatrzymuje się woda i trawniki nie wysychają.

 • kilofek

  Łąka kwitowa to piękna rzecz, ale jest gorszy problem. Co się stanie z kleszczami w tych łakach kwiatowych?

 • panc

  Będą w łąkach kwiatowych... nie wchodź w łąkę nie będziesz mieć kleszczy. Ona nie służy rekreacji

 • Andrzej Rosa

  Super pomysł na zagospodarowanie terenów po nie zamknietych i nie zlikwidowanych KWK Pokój, Halemba, Bielszowice. Siać będą Pani senator i Panowie europoseł i poseł, a podlewać będą wyborcy PiS.

 • Iza

  Bez koszenia trawy zaleje nas fala kleszczy

 • panc

  Kleszcze zostają w łąkach, nie migrują do miasta ...

 • Rudzianka

  Świetny pomysł!Pszczółki będą zadowolone a i dla nas przyjemny widok.

 • Rudzianin

  A jakoś miasto się nie chwali jak w ramach walki z suszą dopuściło do zasypania stawu przy ul. Hallera.

 • Tylo

  Swietny pomysl,i wizualnie nacieszy oko.Ostatni raz łąkę z kwoatami widzialam zanim wybudowali szkole podstawowa nr.30 i nowe osiedle Magnolii.Tam byla swietna łąka i nawet pole kukurydzy.:)Ruda sie zmienia zbyt szybko i na niekorzyść.Dobudowywane sa nowe osiedla deweloperskie kosztem przyrody.Poza tym Ruda to tak serio,jedno z brzydszych miast Śląska.

 • Noworudzka

  Fajnie, ale może lepiej zainwestować w drzewa

 • n4u

  Łąka to bardzo dobry pomysł, poza tym powinni zrobić zakaz koszenia i wycinania czegokolwiek ;)

 • Ala

  Popieram. Takich łąk powinno być więcej. W ubiegłym roku w czasie suszy przy ul. Zielińskiego skoszono trawniki. Efekt był fatalny. Dbajmy o naszą przyrodę

 • jo

  nie znam się ale pomysł ciekawy i pewnie wizualnie będzie miło popatrzeć na kwiatki :)

 • tomek

  jo mom większa działka,niż te poletko... na pewno, zadzialo to przeciw suszy..hehe

 • Rudziol

  Juz nie mówiąc o tym ile na to kasy przeznaczą, mniej na podlewanie pewnie by poszło.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.