Wiadomości z Rudy Śląskiej

W Rudzie Śląskiej powstanie obywatelska sieć czujników badających jakość powietrza

  • Dodano: 2021-05-22 10:45

Obywatelska sieć czujników to proekologiczna inicjatywa, której autorem jest Łukasz Bek. Postanowił wcielić w życie swój pomysł i tak powstał projekt jakiluft.pl, którego celem jest utworzenie sieci czujników powietrza w mieście, opierającej się na wykorzystywaniu urządzeń Nettigo Air Monitor (NAM), zbudowanych w oparciu o laserowy czujnik NovaFitness SDS011. 


Obecnie dane zbierane są z kilku czujników rozlokowanych w 6 dzielnicach naszego miasta, a odczytywane z nich dane dostępne są na stronie internetowej www.jakiluft.pl i w aplikacji mobilnej Kanarek.

Czujniki znajdują się przy:

- Wraz z ludźmi dobrej woli pragniemy stworzyć w naszym mieście obywatelską, gęstą sieć czujników badających jakość powietrza, wilgotność, temperaturę oraz ciśnienie atmosferyczne – informuje Łukasz Bek.

Sieć będzie się sukcesywnie rozrastać. Jeszcze na początku maja realizatorzy przedsięwzięcia szukali lokalizacji do ulokowania pięciu czujników. Te jednak błyskawicznie udało się znaleźć. 

- Każdy chętny spełniający podstawowe kryteria może za darmo stać się posiadaczem takiego czujnika i badać jakość powietrza w swojej okolicy, a ponadto włączyć się do naszej sieci. Wystarczy, że użyczy nam miejsce, dostarczy prąd i WiFi z dostępem do sieci Internet – pisał wówczas Łukasz Bek.

Kiedy informacja pojawiła się w mediach społecznościowych, czujniki rozeszły się niczym świeże bułeczki. 

- W tej chwili mamy już zagospodarowane wszystkie dostępne czujniki. Prawdopodobnie w niedługim czasie kilka pojawi się w Kochłowicach. Weryfikujemy jeszcze lokalizacje. Ale projekt się rozwija i o ile znajdziemy fundusze, to będziemy zwiększali ilość urządzeń – podkreśla Łukasz Bek.

W przyszłości planowany jest rozwój sieci, więc kolejni chętni z pewnością będą poszukiwani.

Jakie kryteria należy spełnić?

  • Po pierwsze lokalizacja! Wymagane jest, aby czujnik zamontowany był na zewnątrz na wysokości nie mniejszej niż 1.5 metra i nie większej niż 4 metry. Dopuszcza się montaż na wysokości wyższej niż 4 metry jednak nie wyżej niż 8 metrów - jeśli zależy nam na badaniu szerszego obszaru.
  • Czujnik nie może być zamontowany w bezpośredniej bliskości kominów spalinowych czy skrzyżowań drogowych o dużym natężeniu ruchu. Nie ma sensu mierzenia jakości powietrza w miejscu, gdzie na czujnik pada dym z komina. Wyniki będą oczywiste, ale niestety nie dają prawdziwego obrazu jakości powietrza w okolicy.
  • Czujniki, które montujemy, posiadają grzałki, które osuszają powietrze zanim trafi ono do komory czujnika, zatem nie ma konieczności osłaniania urządzenia przed deszczem. Samo urządzenie, znajduje się w wodoszczelnej obudowie z otworami wentylacyjnymi od spodu i o ile woda nie będzie padała na czujnik od jego spodu - nie ma konieczności osłaniania go w żaden sposób.
  • Urządzenie mierzy oprócz stężenia pyłów PM2.5 i PM10 również temperaturę, wilgotność powietrza oraz ciśnienie atmosferyczne. Najlepiej dla czujnika jeśli znajduje się w zacienionym miejscu - temperatura nie będzie zawyżona przez bezpośrednie padanie promieni słonecznych na czujnik, jednak nie jest to kryterium wykluczające.

Bardzo istotne są także warunki techniczne. Czujnik zasilany jest napięciem 5V. 

- Posiadamy zasilacze z przewodem o długości około 7 metrów, dlatego czujnik montowany może być nie dalej niż tych 7 metrów od gniazdka elektrycznego – dodaje Łukasz Bek.

Wskazuje też, że czujnik komunikuje się z serwerami jakiluft.pl za pośrednictwem sieci WiFi 2.4GHz, dlatego w miejscu montażu czujnika musi być dostępna sieć WiFi 2.4GHz z dostępem do sieci Internet. Jako, że czujnik wyposażony jest w listwy montażowe, można go zamontować na maszcie czy balkonie za pomocą "trytytek" albo przykręcając do ściany za pomocą kołków rozporowych.

Osoby, które spełniają powyższe kryteria i są chętne do udziału w przedsięwzięciu, mogą się skontaktować z organizatorami akcji wysyłając wiadomość na adres mailowy jakiluft@gmail.com, podając lokalizację, w której czujnik miałby być zamontowany. Wskazane miejsce zostanie sprawdzone, a nadawca otrzyma stosowną odpowiedź. 

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie internetowej www.jakiluft.pl.

To nie pierwsze czujniki jakości powietrza, które zamontowano w Rudzie Śląskiej

Przypomnijmy, że w Rudzie Śląskiej jeszcze do niedawna działało 15 innych czujników smogu. Zamontowano je na początku 2018 roku. Odczyty publikowane były na stronie internetowej www.discovair.pl. Urządzenia dokonywały pomiaru pyłu zawieszonego PM 10 i PM 2,5 oraz emisji dwutlenku węgla i tlenków azotu. Odczyty z czujników można było śledzić w trybie rzeczywistym za pośrednictwem specjalnie dedykowanej strony internetowej. Miasto na ten cel przeznaczyło 18 tys. zł. 

Zamontowano je w następujących miejscach:

  • Ruda Śląska, ul. 1 Maja 21,
  • Ruda Śląska, ul. Wyzwolenia 11,
  • Ruda Śląska, ul. Kaczmarka 9,
  • Ruda Śląska, ul. Młyńska 100,
  • Ruda Śląska, ul. Barbary,
  • Ruda Śląska, ul. 11 Listopada 15,
  • Ruda Śląska, ul. Czarnoleśna,
  • Ruda Śląska, pl. Jana Pawła II 6,
  • Ruda Śląska, ul. Węglowa 8,
  • Ruda Śląska, ul. Lipa 2,
  • Ruda Śląska, ul. Bytomska,
  • Ruda Śląska, ul. Puszkina 7,
  • Ruda Śląska, ul. Janasa 13a.

Niestety, w lutym 2021 roku zostały wyłączone. Jak informował na początku roku Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej, firma, która je zainstalowała nie jest już zainteresowana ich reaktywacją.

- Osobom, które codziennie śledzą poziom zanieczyszczenia polecam na ten czas aplikację przygotowaną przez Urząd Marszałkowski w Katowicach - Śląskie SMOGSTOP – radził wówczas Krzysztof Mejer.

Komentarze (14)    dodaj »

  • beno

    Gdzie dofinansowanie na zakup nowych pieców? zeżarte i przepite od 11 lat UM nie daje żadnych pieniędzy na modernizację domów. Mowa o docieplaniu , wymianie okien czy inst. grzewczej. W innych miastach można ,tutaj nie, na co idą podatki ?, oszczędności z wyłączonych latarń, nieczynnego magistratu, oszczędności na wodzie prądzie kiedy pracuje się na pół gwizdka. Prywatny folwark, a Grażyna i Krzyś robią swoje czyli nas za .uja.

  • Kwoty

    Idą na premie dla urzędników i na tarczę w czasie pandemii.

  • boluś

    A kasa na wymiana starych pieców to skąd? We Katowicach do 100% dopłaty do wymiany pieca podobnie w sąsiednich miastach . Tylko na Rudzie 2'5 tysia! Kaj szmal na dofinansowania? Prze[...]jom ? Czy niy poradzom załatwić? Na głupawki jakoś im niy brakuje !

  • Bunia

    Rozumiesz różnicę między dofinansowaniem a sfinansowaniem? Zamiast się wymądrzać w każdej dziedzinie, proponuję najpierw się dokształcić.

  • Baśka

    Sama Bunia się dokształć to ty nic nie kumasz.

  • boluś

    Te odbijanie sie głową od sufitu ' po soku z GUMI'ja'GUT widać co ci niy służy! A manipulowanie sformułowaniami niy świadczy o rozumku. Kumosz różnica pomiyndzy 25 tysi wiela to orientacyjnie moge kosztować a 2,5 tysia pozorowanego dofinansowania MAŁPECZKO ?

  • Zonk

    Szczyt buractwa

  • boluś

    Zgodzom sie! wymuszanie wymiany z pozorowanym dofinansowaniym i jeszcze ciućmokowe txtY mało'ROZGARNIĘTYCH/ROZGRZEBANYCH/ZORIENTOWANYCH?

  • rado

    Po co te czujniki skoro i tak wiadomo, że od Października do Maja przy bezwietrznej pogodzie lepiej z domu nie wychodzić... .Swoją drogą maski które nosiliśmy w ostatnich miesiącach zawsze w jakimś stopniu pomogły nie wdychać takiej ilości dziadostwa w powietrzu.

  • Franek Dolas

    Pytanie do szanownej redakcji, co w momencie kiedy czujniki wskazuja, ze normy sa nagminie przekraczane?! Np. w Bielszowicach na ulicy Poligonowej, czy sasiedniej Husarskiej, kiedy to posiadacze piecow weglowych rozpalaja swoje kupciuch i nie widać nic na ulicy, bo taki jest smog! Pytam, co wtedy mogę/można zrobić?! Zaistalowac, czyjnik, tak?! Po co, skoro golym okiem widać, co halo. Po co skoro wiadomo, ze nic sie z tym nie robi. Pytam po co qr...wa, czujniki skoro wiedac, ze nic nie widac!!! Pozdrawiam pomysłodawcę.

  • XYZ

    Z informacji powyżej wynika, że czujniki nie mogą być instalowane w pobliżu głównych dróg i skrzyżowań drogowych. Z podanych lokalizacji czujników wynika, że taki czujnik zlokalizowany jest pod adresem 1 Maja 21 czyli przy drodze krajowej 925 i przy skrzyżowaniu z ul. Solidarności, ponadto na tym odcinku ciągle jest korek a więc i duże stężenie spalin i hałasu. Czy ktoś to zauważył?

  • Mieszkaniec

    Czekamy na czujnik przy Szyb Andrzeja. Tam zimą jest niezłe pato.

  • Kora

    Wszystko ładnie, pięknie... I co dalej? To że Ruda Śląska jest zakopcona, to wiemy. Co dalej z wynikami z tych czujników? Czujniki montowane w zielonych strefach, a tam gdzie smrodzą to niech dalej smrodzą.

  • Kora

    Wszystko ładnie, pięknie... I co dalej? To że Ruda Śląska jest zakopcona, to wiemy. Co dalej z wynikami z tych czujników? Czujniki montowane w zielonych strefach, a tam gdzie smrodzą to niech dalej smrodzą.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również