Wiadomości z Rudy Śląskiej

W Rudzie Śląskiej powstanie obywatelska sieć czujników badających jakość powietrza

 • Dodano: 2021-05-22 10:45

Obywatelska sieć czujników to proekologiczna inicjatywa, której autorem jest Łukasz Bek. Postanowił wcielić w życie swój pomysł i tak powstał projekt jakiluft.pl, którego celem jest utworzenie sieci czujników powietrza w mieście, opierającej się na wykorzystywaniu urządzeń Nettigo Air Monitor (NAM), zbudowanych w oparciu o laserowy czujnik NovaFitness SDS011. 


Obecnie dane zbierane są z kilku czujników rozlokowanych w 6 dzielnicach naszego miasta, a odczytywane z nich dane dostępne są na stronie internetowej www.jakiluft.pl i w aplikacji mobilnej Kanarek.

Czujniki znajdują się przy:

- Wraz z ludźmi dobrej woli pragniemy stworzyć w naszym mieście obywatelską, gęstą sieć czujników badających jakość powietrza, wilgotność, temperaturę oraz ciśnienie atmosferyczne – informuje Łukasz Bek.

Sieć będzie się sukcesywnie rozrastać. Jeszcze na początku maja realizatorzy przedsięwzięcia szukali lokalizacji do ulokowania pięciu czujników. Te jednak błyskawicznie udało się znaleźć. 

- Każdy chętny spełniający podstawowe kryteria może za darmo stać się posiadaczem takiego czujnika i badać jakość powietrza w swojej okolicy, a ponadto włączyć się do naszej sieci. Wystarczy, że użyczy nam miejsce, dostarczy prąd i WiFi z dostępem do sieci Internet – pisał wówczas Łukasz Bek.

Kiedy informacja pojawiła się w mediach społecznościowych, czujniki rozeszły się niczym świeże bułeczki. 

- W tej chwili mamy już zagospodarowane wszystkie dostępne czujniki. Prawdopodobnie w niedługim czasie kilka pojawi się w Kochłowicach. Weryfikujemy jeszcze lokalizacje. Ale projekt się rozwija i o ile znajdziemy fundusze, to będziemy zwiększali ilość urządzeń – podkreśla Łukasz Bek.

W przyszłości planowany jest rozwój sieci, więc kolejni chętni z pewnością będą poszukiwani.

Jakie kryteria należy spełnić?

 • Po pierwsze lokalizacja! Wymagane jest, aby czujnik zamontowany był na zewnątrz na wysokości nie mniejszej niż 1.5 metra i nie większej niż 4 metry. Dopuszcza się montaż na wysokości wyższej niż 4 metry jednak nie wyżej niż 8 metrów - jeśli zależy nam na badaniu szerszego obszaru.
 • Czujnik nie może być zamontowany w bezpośredniej bliskości kominów spalinowych czy skrzyżowań drogowych o dużym natężeniu ruchu. Nie ma sensu mierzenia jakości powietrza w miejscu, gdzie na czujnik pada dym z komina. Wyniki będą oczywiste, ale niestety nie dają prawdziwego obrazu jakości powietrza w okolicy.
 • Czujniki, które montujemy, posiadają grzałki, które osuszają powietrze zanim trafi ono do komory czujnika, zatem nie ma konieczności osłaniania urządzenia przed deszczem. Samo urządzenie, znajduje się w wodoszczelnej obudowie z otworami wentylacyjnymi od spodu i o ile woda nie będzie padała na czujnik od jego spodu - nie ma konieczności osłaniania go w żaden sposób.
 • Urządzenie mierzy oprócz stężenia pyłów PM2.5 i PM10 również temperaturę, wilgotność powietrza oraz ciśnienie atmosferyczne. Najlepiej dla czujnika jeśli znajduje się w zacienionym miejscu - temperatura nie będzie zawyżona przez bezpośrednie padanie promieni słonecznych na czujnik, jednak nie jest to kryterium wykluczające.

Bardzo istotne są także warunki techniczne. Czujnik zasilany jest napięciem 5V. 

- Posiadamy zasilacze z przewodem o długości około 7 metrów, dlatego czujnik montowany może być nie dalej niż tych 7 metrów od gniazdka elektrycznego – dodaje Łukasz Bek.

Wskazuje też, że czujnik komunikuje się z serwerami jakiluft.pl za pośrednictwem sieci WiFi 2.4GHz, dlatego w miejscu montażu czujnika musi być dostępna sieć WiFi 2.4GHz z dostępem do sieci Internet. Jako, że czujnik wyposażony jest w listwy montażowe, można go zamontować na maszcie czy balkonie za pomocą "trytytek" albo przykręcając do ściany za pomocą kołków rozporowych.

Osoby, które spełniają powyższe kryteria i są chętne do udziału w przedsięwzięciu, mogą się skontaktować z organizatorami akcji wysyłając wiadomość na adres mailowy jakiluft@gmail.com, podając lokalizację, w której czujnik miałby być zamontowany. Wskazane miejsce zostanie sprawdzone, a nadawca otrzyma stosowną odpowiedź. 

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie internetowej www.jakiluft.pl.

To nie pierwsze czujniki jakości powietrza, które zamontowano w Rudzie Śląskiej

Przypomnijmy, że w Rudzie Śląskiej jeszcze do niedawna działało 15 innych czujników smogu. Zamontowano je na początku 2018 roku. Odczyty publikowane były na stronie internetowej www.discovair.pl. Urządzenia dokonywały pomiaru pyłu zawieszonego PM 10 i PM 2,5 oraz emisji dwutlenku węgla i tlenków azotu. Odczyty z czujników można było śledzić w trybie rzeczywistym za pośrednictwem specjalnie dedykowanej strony internetowej. Miasto na ten cel przeznaczyło 18 tys. zł. 

Zamontowano je w następujących miejscach:

 • Ruda Śląska, ul. 1 Maja 21,
 • Ruda Śląska, ul. Wyzwolenia 11,
 • Ruda Śląska, ul. Kaczmarka 9,
 • Ruda Śląska, ul. Młyńska 100,
 • Ruda Śląska, ul. Barbary,
 • Ruda Śląska, ul. 11 Listopada 15,
 • Ruda Śląska, ul. Czarnoleśna,
 • Ruda Śląska, pl. Jana Pawła II 6,
 • Ruda Śląska, ul. Węglowa 8,
 • Ruda Śląska, ul. Lipa 2,
 • Ruda Śląska, ul. Bytomska,
 • Ruda Śląska, ul. Puszkina 7,
 • Ruda Śląska, ul. Janasa 13a.

Niestety, w lutym 2021 roku zostały wyłączone. Jak informował na początku roku Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej, firma, która je zainstalowała nie jest już zainteresowana ich reaktywacją.

- Osobom, które codziennie śledzą poziom zanieczyszczenia polecam na ten czas aplikację przygotowaną przez Urząd Marszałkowski w Katowicach - Śląskie SMOGSTOP – radził wówczas Krzysztof Mejer.

Zobacz także

Komentarze (14)    dodaj komentarz »

 • beno

  Gdzie dofinansowanie na zakup nowych pieców? zeżarte i przepite od 11 lat UM nie daje żadnych pieniędzy na modernizację domów. Mowa o docieplaniu , wymianie okien czy inst. grzewczej. W innych miastach można ,tutaj nie, na co idą podatki ?, oszczędności z wyłączonych latarń, nieczynnego magistratu, oszczędności na wodzie prądzie kiedy pracuje się na pół gwizdka. Prywatny folwark, a Grażyna i Krzyś robią swoje czyli nas za .uja.

 • Kwoty

  Idą na premie dla urzędników i na tarczę w czasie pandemii.

 • boluś

  A kasa na wymiana starych pieców to skąd? We Katowicach do 100% dopłaty do wymiany pieca podobnie w sąsiednich miastach . Tylko na Rudzie 2'5 tysia! Kaj szmal na dofinansowania? Prze[...]jom ? Czy niy poradzom załatwić? Na głupawki jakoś im niy brakuje !

 • Bunia

  Rozumiesz różnicę między dofinansowaniem a sfinansowaniem? Zamiast się wymądrzać w każdej dziedzinie, proponuję najpierw się dokształcić.

 • Baśka

  Sama Bunia się dokształć to ty nic nie kumasz.

 • boluś

  Te odbijanie sie głową od sufitu ' po soku z GUMI'ja'GUT widać co ci niy służy! A manipulowanie sformułowaniami niy świadczy o rozumku. Kumosz różnica pomiyndzy 25 tysi wiela to orientacyjnie moge kosztować a 2,5 tysia pozorowanego dofinansowania MAŁPECZKO ?

 • Zonk

  Szczyt buractwa

 • boluś

  Zgodzom sie! wymuszanie wymiany z pozorowanym dofinansowaniym i jeszcze ciućmokowe txtY mało'ROZGARNIĘTYCH/ROZGRZEBANYCH/ZORIENTOWANYCH?

 • rado

  Po co te czujniki skoro i tak wiadomo, że od Października do Maja przy bezwietrznej pogodzie lepiej z domu nie wychodzić... .Swoją drogą maski które nosiliśmy w ostatnich miesiącach zawsze w jakimś stopniu pomogły nie wdychać takiej ilości dziadostwa w powietrzu.

 • Franek Dolas

  Pytanie do szanownej redakcji, co w momencie kiedy czujniki wskazuja, ze normy sa nagminie przekraczane?! Np. w Bielszowicach na ulicy Poligonowej, czy sasiedniej Husarskiej, kiedy to posiadacze piecow weglowych rozpalaja swoje kupciuch i nie widać nic na ulicy, bo taki jest smog! Pytam, co wtedy mogę/można zrobić?! Zaistalowac, czyjnik, tak?! Po co, skoro golym okiem widać, co halo. Po co skoro wiadomo, ze nic sie z tym nie robi. Pytam po co qr...wa, czujniki skoro wiedac, ze nic nie widac!!! Pozdrawiam pomysłodawcę.

 • XYZ

  Z informacji powyżej wynika, że czujniki nie mogą być instalowane w pobliżu głównych dróg i skrzyżowań drogowych. Z podanych lokalizacji czujników wynika, że taki czujnik zlokalizowany jest pod adresem 1 Maja 21 czyli przy drodze krajowej 925 i przy skrzyżowaniu z ul. Solidarności, ponadto na tym odcinku ciągle jest korek a więc i duże stężenie spalin i hałasu. Czy ktoś to zauważył?

 • Mieszkaniec

  Czekamy na czujnik przy Szyb Andrzeja. Tam zimą jest niezłe pato.

 • Kora

  Wszystko ładnie, pięknie... I co dalej? To że Ruda Śląska jest zakopcona, to wiemy. Co dalej z wynikami z tych czujników? Czujniki montowane w zielonych strefach, a tam gdzie smrodzą to niech dalej smrodzą.

 • Kora

  Wszystko ładnie, pięknie... I co dalej? To że Ruda Śląska jest zakopcona, to wiemy. Co dalej z wynikami z tych czujników? Czujniki montowane w zielonych strefach, a tam gdzie smrodzą to niech dalej smrodzą.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.