Wiadomości z Rudy Śląskiej

W Rudzie Śląskiej powstanie punkt informacyjny w ramach Programu "Czyste Powietrze"

 • Dodano: 2021-07-12 12:15

Władze miasta podpisały dziś umowę na utworzenie punktu konsultacyjno-informacyjnego dla mieszkańców w ramach programu "Czyste Powietrze". Zostanie on uruchomiony w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej


W Rudzie Śląskiej powstanie punkt informacyjny w ramach Programu "Czyste Powietrze"

Dzisiaj w rudzkim magistracie odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele władz naszego miasta, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach - Tomasz Bednarek, dyrektor MOPS - Krystian Morys oraz poseł Marek Wesoły. Podczas spotkania podpisano umowę na utworzenie punktu konsultacyjno-informacyjnego dla mieszkańców w ramach programu "Czyste Powietrze".

- W Rudzie Śląskiej powstanie punkt konsultacyjno-informacyjny dla mieszkańców w ramach Programu „Czyste Powietrze”.  Dziś wraz z prezesem Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Tomaszem Bednarkiem podpisaliśmy porozumienie w tej sprawie - napisała prezydent Grażyna Dziedzic

Punkt powstanie w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej i odpowiedzialny będzie za: 

 • udzielanie informacji o programie wszystkim mieszkańcom zainteresowanym złożeniem wniosku o dofinansowanie, 
 • wsparcie w zakresie przygotowywania wniosków,
 • organizację spotkań informujących o zasadach programu 
 • oraz pomoc przy rozliczaniu przyznanego dofinansowania. 


Program "Czyste Powietrze"

Program "Czyste Powietrze" to kompleksowy program, którego celem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Program skupia się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych, aby efektywnie zarządzać energią.

Program przewiduje dofinansowania na: 

 • źródło ciepła – wymianę, zakup, montaż; 
 • instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej; 
 • wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła; mikroinstalację fotowoltaiczną; 
 • ocieplenie przegród budowlanych; 
 • stolarkę drzwiową i okienną; 
 • dokumentację (audyt energetyczny, dokumentacja projektowa).

Szczegółowe informacje na temat programu znajdują się na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Liczę na to, że "Czyste powietrze" będzie się cieszyło dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego miasta - napisała prezydent Grażyna Dziedzic

Komentarze (15)    dodaj »

 • Wjk

  Pani prezydent tylko podpisuje papierki a konkretów brak. Zima palą czym popadnie nikt tego nie kontroluje takie są fakty.pani prezydent. Trzeba wyciągać wnioski a nie podpisywać karteczki nic z tym nie robiąc

 • bez kopcenia

  Teraz SM zacznie lepić kary pieniężne. Oni karać potrafią skutecznie do tego jest stworzona straż miejska.

 • boluś

  Bez kilka łostatnich roków kiej Urzyndnicy wymieniali se źródła ogrzewania niy boło ograniczeń w wysokości tego rodzaju dopłat. Teraz Urząd umywo łapki od dopłat do wymiany ogrzewania i dopłaty bydom tylko dlo podopiecznych MOPSu ,wg.kryterium dochodowego. To jest ta równość wzglyndym prawa? Wesoły zdoł sie zawsze mało rozgarniynty ale terozki zdo sie gupszy łod Peppy' wkryncioła go na cacy ,kosztem mieszkańców Miasta.

 • gerard

  Czyste powietrze i Ruda Śląska to największy kontrast z jakim można zestawić nasze miasto. Zabrze - 2 dzielnice i 3 tys gospodarstw domowych w 2 lata do miasta.Ruda Śląska - 10 domów w 5 lat podłączone do miasta.Te dofinansowania to sobie mogą na premie wypłacić na koniec roku, a nie że ktoś pracujący ma płacić więcej żeby jakimś patologom za prawie darmo wszystko wymienić

 • boluś

  Skoro tyn Punkt powstanie pod Mopsem i maczją w tym łapki Peppa i Wesoły tzn.to wali to totalną lipą i pozoranctwem. To nie temat dla Mopsu! Skoro Urzyndy wymuszajom systemowo wymiana źródeł ogrzewania to powinny rzecz prowadzić Urzyndy a nie Pomoc Społeczna. Jaja se barany robiom z ludzi. Konkretne dopłaty do wymiany źródeł ogrzewania a niy jałmużna bez MOPS cymbały' niy wszyscy som podopiecznymi MOPSu i niy wszystkich stać na wymiana.

 • Pepa raus

  Toć, Boluś mo racja. Łoni zaczli ta niby ekologia łod żici strony. Nojpiyrw nych familokom i ny ino, tym co majom kopciochy podłączą rury cieplownicze, gazowe abo dadzom tak jak jest w innych miastach aby połowa dofinansowanio do nowego pieca. A tak piec, robocizna, wkład kominowy, kotłownia, zgoda kominiorza, wycyna itp. to koszt ok. 20 tyś i wiyncyj. A łoni dofinansowanio dają 2000zł. Fto do grudnia 2021 bydzie mioł stary piec tyn zpłaci kara.

 • Rudzianka

  W ramach promocji czystego powietrza wysypisko śmieci w Nowym Bytomiu, gdzie niemal każdego wieczoru wali smrodem palonej gumy, czy też opalanych kabli. Czarny, gryzący dym widać chyba na kilometr a nieopodal siedziba straży miejskiej i policji. Nikt nie reaguje. Oto ekologia w Rudzie Śląskiej. Brawa dla władz miasta.

 • :)

  Władze Miasta chcą budować spalarnię odpadów pooczyszczalnianych i zatruwać mieszkańców a mieszkańcy mają sobie teraz dbać o czyste powietrze - to mógł wymyślić tylko urzędnik.

 • Karminadel

  Obok powinien powstać punkt, dlaczego miasto w temacie czystości powietrza tak mało zrobiło od 2010r.!!! Pięknie to będzie kontrastować!

 • Eko

  Akurat tutaj nie masz racji...bo w tym temacie jest zrobione wiele, tylko wam jedynie węgiel w głowie bo talony, i palenie starych mebli, a i wyciąganie łapy po kasę do miasta, a od siebie zero...

 • Karminadel

  "Eko" no właśnie spoglądasz na świat swoimi oczami. To że Ty tak robisz nie znaczy, że każdy.Gdyby nie działanie wspólnot mieszkaniowych to miasto byłoby w czarnej ..... To wspólnoty mieszkaniowe wychodzą z inicjatywą zmiany sposobu ogrzewania, i tych zmian od 2010 r było całe mnóstwo. W tym czasie miasto przeprowadziło nieporównywalnie mniej inwestycji.A były już takie programy dla miast promujące likwidację piecu, choćby takie "ciepło systemowe" wszystkie miasta wokół w tym programie działają z wyjątkiem Rudy!

 • boluś

  Mało? Lokowanie kilku Spalarni,Kompostowni,Asfalciarni w centrum Miasta to mało? Masowa wycinka drzewostanu na terenie Miasta to mało? To już niy wiym co jeszcze mogom zrobić dlo poprawy jakości powietrza !

 • Ja, dbajom

  Smrody z Delisso i Madej Wróbel.

 • Łuk

  O likwidacji tramwaja zapomniałeś

 • boluś

  Mea Culpa 'dopsza' likwidacja niyECO 18tki i zajyncie torowiska pod "rwano" ściyżka rowerowo/bez możliwości połonczynia w całość/ i wprowadzenie na miejsce banki superECO szrotu autobusowego! Znojdzie sie jeszcze kupa inkszych ECO REALIZACJI.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również