W Rudzie Śląskiej wykryto ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków HPAI. Wojewoda śląski wprowadził obostrzenia również na terenie okolicznych miast.
Ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków w Rudzie Śląskiej
W związku z wykryciem w gospodarstwie na terenie Rudy Śląskiej ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków HPAI podtypu H5N1 wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek, w dniu 3 marca wydał rozporządzenie wprowadzające obostrzenia. Dotyczą one miast: Bytom, Chorzów, Gliwice, Katowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Tychy, Zabrze oraz powiatów gliwickiego, mikołowskiego i rybnickiego. Obostrzenia mają zapobiec ewentualnemu rozprzestrzenieniu się choroby między ptakami oraz przeniesieniu na człowieka. Wyznaczono trzy obszary: zapowietrzony, zagrożony wystąpieniem i zamknięty.
Najbardziej zagrożony jest obszar zapowietrzony, który obejmuje:
- Katowice - na zachód od ulicy Owsianej przechodzącej w ulicę Panewnicką w kierunku zachodnim w dzielnicy Ligota-Panewniki,
- Rudę Śląską - na południe od drogi wojewódzkiej nr 902,
- Mikołów - na północ od drogi krajowej nr 81 przebiegającej od wschodniej granicy miasta oraz do skrzyżowania z ulicą Wojska Polskiego oraz na północ od drogi wojewódzkiej nr 927 łączącej się z drogą wojewódzką nr 925 w kierunku zachodnio-południowym.
Obszar zagrożony wystąpieniem obejmuje:
- Chorzów,
- Świętochłowice,
- Gliwice - na wschód od autostrady A1,
- Katowice - na wschód od ulicy Owsianej przechodzącej w ulicę Pawnewnicką w kierunku zachodnim w dzielnicy Ligota-Panewniki,
- Rudę Śląską - na północ od drogi wojewódzkiej nr 902,
- Zabrze - na południe od drogi krajowej nr 88,
- powiat gliwicki - gmina Gierałtowice,
- Mikołów - na południe od drogi krajowej nr 81 przebiegającej od wschodniej granicy miasta oraz do skrzyżowania z ulicą Wojska Polskiego oraz na południe od drogi wojewódzkiej nr 927 łączącej się z drogą wojewódzką nr 925 w kierunku zachodnio południowym,
- powiat mikołowski - gmina Ornontowice, Orzesze, Wyry (na północ od linii kolejowej nr 169) i Łaziska Górne (na północ od linii kolejowej nr 169).
Obszar zamknięty obejmuje:
- Bytom,
- Piekary Śląskie,
- Siemianowice Śląskie,
- Tychy,
- Gliwice - na zachód od autostrady A1,
- Zabrze - na północ od drogi krajowej nr 88,
- powiat gliwicki - gminy Knurów i Pilchowice,
- powiat rybnicki - gmina Czerwionka-Leszczyny,
- powiat mikołowski - gminy Orzesze, Wyry (na południe od linii kolejowej nr 169) i miasto Łaziska Górne (na południe od linii kolejowej nr 169).
W każdym z trzech obszarów hodowcom nakazuje się utrzymywanie drobiu lub innych ptaków w odosobnieniu, aby uniemożliwić kontakt z drobiem, ptakami z innego gospodarstwa lub z dzikim ptactwem oraz odkażanie miejsc ich przechowywania. Szczegóły dotyczące wprowadzonych nakazów i zakazów znajdują się w rozporządzeniu wojewody – TUTAJ. Rozporządzenie obowiązuje do 24 marca br.
Ptasia grypa
Jak czytamy na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego, wysoce zjadliwe wirusy (HPAI) powodują grypę ptaków o ciężkim przebiegu, która jest ostrą chorobą ogólnoustrojową ze śmiertelnością dochodzącą do 100% u ptaków grzebiących. Choroba ta ma kilka podtypów, jednym z nich jest H5N1. Odnotowano sporadyczne przypadki zachorowań u ludzi z powodu zakażenia grypą ptaków H5N1, do których dochodziło najczęściej w wyniku bliskiego kontaktu ludzi z chorym i martwym drobiem, natomiast do tej pory nie odnotowano żadnego zachorowania w Europie.