Szacuje się, że prawie 80% osób powyżej 55 roku życia cierpi na wadę wzroku lub szeroko rozumianą “chorobę oczu”. Zaburzenia widzenia są niejako naturalnym następstwem procesu starzenia.
Wraz z upływem wieku wzrok pogarsza się, dochodzi do zaburzeń widzenia, zachodzą poważne zmiany w zakresie narządu wzrostu. Ponadto nieregularne badanie wzroku może doprowadzić do niewłaściwego leczenia wcześniej powstałej wady. To niedopatrzenie może doprowadzić do chorób takich jak jaskra, AMD czy zaćma.
Nasz czuły wzrok
Szacuje się, że ponad 70% Polaków cierpi na wadę wzroku. Na skutek tego mamy trudności z czytaniem, obsługą komputera, oglądaniem telewizji, obsługą telefonu i prowadzeniem samochodu. Wśród najczęściej pojawiających się schorzeń wymienia się tzw. krótkowzroczność, następnie dalekowzroczność i zaćmę, o której nieco więcej przeczytasz poniżej.
Problem starzenia się oczu jest nieco bardziej złożony niż moglibyśmy sądzić. Na największe i najdotkliwsze zmiany narażona jest okolica około oczodołowa, która powoduje zmniejszenie się gałek. Jednakże największym problemem jest utrata sprężystości skóry powiek i zanik tkanki, przez co oczy nie tylko są głębiej osadzone, ale także bardziej narażone na ewentualne schorzenia. Zmiany te są prowodyrem przewlekłych zapaleń spojówki i uszkodzeń rogówki. Wraz z tymi zmianami dochodzi też do zmniejszonej akomodacji i w ostateczności - do postępowania zmian chorobowych.
Trzy choroby, które mogą dotknąć nasz narząd wzroku
Wśród najczęściej spotykanych chorób po 55 roku życia wymienia się: jaskrę, zaćmę i AMD. Rozróżnienie tych trzech chorób jest kluczowe, głównie pod kątem leczenia i dalszej, ewentualnej diagnozy.
Jaskra, wbrew panującym przekonaniom, nie musi być chorobą wyłącznie dotykającą osoby starsze. Szacuje się, że pierwsze jej objawy mogą pojawić się już po 35 roku życia. Schorzenie to polega na postępującej degeneracji nerwu wzrokowego, które bez odpowiedniego leczenia może prowadzić do poważnego zaburzenia widzenia (w takim wypadku pomogą Ci https://www.pomocedlaseniora.pl/23-lupy-i-szkla-powiekszajace), a nawet do jego całkowitego zaniku. Najczęstszą przyczyną jaskry jest wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej, wynikający z niej ucisk, a w konsekwencji - degeneracja nerwu. Pierwszy etap choroby przebiega przeważnie bezobjawowo i bezboleśnie, dlaczego też bardzo trudno jest rozpoznać chorobę w początkowej fazie. Następnie pojawiają się mroczki, spadek ostrości obrazu, zawężone pole widzenia i wrażenie aureoli, pojawiającej się wokół źródła światła. Leczenie jaskry sprowadza się do farmakologii, której zadaniem jest obniżyć ciśnienie we krwi. Drugim rozwiązaniem jest operacja.
Zaćma dotyka około 5% osób po 55 roku życia. Jest to choroba degeneracyjna oczu, która prowadzi do tzw. zmętnienia soczewki. Zamglenie soczewki powoduje, że do naszego oka nie dociera wystarczająca ilość światła, przez co widziany obraz jest nieostry i nieregularny. Pogarszający się wzrok jest następstwem wielu, różnych objawów, a proces rozwoju trwa od kilku do kilkunastu miesięcy. Pierwszym krokiem jest stopniowa utrata ostrości widzenia, następnie w polu pojawiają się plamy, które z biegiem czasu stają się większe i bardziej wyraziste. Tak zaawansowaną i niebezpieczną chorobę można leczyć wyłącznie poprzez zabieg operacyjny.
Trzecia choroba, tzw. AMD (age related macular degeneration), związana jest z zwyrodnieniem plamki żółtej. Obszar ten wypełniony jest czopkami, przez co reaguje na światło i dostosowuje się do różnych warunków. AMD jest wiodącą przyczyną utraty wzroku u osób po 55. roku życia. Problem owego schorzenia polega na trudnym i nie zawsze skutecznym leczeniu. Dlatego też dużo efektywniejsze są działania prewencyjne - skupione na zdrowym trybie życia i higienie narządu wzroku. Chorzy powinni również odbyć rehabilitację, która pomaga im zaadaptować się do upośledzonego wzroku.
W przypadku pojawiających się objawów powyższych chorób warto postawić na zaufany sklep medyczny - Pomoce Dla Seniora - który oferuje lupy, szkła powiększające, gadżety (jak np https://www.pomocedlaseniora.pl/1267-chwytaki-do-podnoszenia) oraz inny, niezbędny i profesjonalny sprzęt.