Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wczoraj w ŚTI został wystawiony spektakl pt. "Historia pewnego przedmiotu"

  • Dodano: 2023-11-21 12:00, aktualizacja: 2023-11-22 09:09

Wczoraj w Śląskim Teatrze Impresaryjnym został wystawiony spektakl pt. "Historia pewnego przedmiotu". Przedstawienie było efektem kilkumiesięcznych warsztatów mających na celu pokazać uczestnikom, na czym polega pełny proces pracy teatralnej. 

"Teatr w Rudzie - kompleksowy program edukacji teatralnej" w ŚTI

20 listopada w Śląskim Teatrze Impresaryjnym został wystawiony spektakl "Historia pewnego przedmiotu". Jest to finałowy spektakl w ramach projektu "Teatr w Rudzie - kompleksowy program edukacji teatralnej".

Warsztaty, a potem wspólny spektakl finałowy, miały na celu pokazać uczestnikom, na czym polega pełny proces pracy teatralnej, począwszy od zgłębienia tematu artystycznej wypowiedzi, po konkretne techniczne warsztaty. 

- Grupy warsztatowe brały udział w blokach, które miały za zadanie odpowiednio przygotować i wyposażyć uczestników w narzędzia pracy na scenie oraz przygotować aktorów pod względem m.in. wokalnym, ruchu scenicznego, wymowy i interpretacji, pracując na konkretnym scenariuszu - informowali przedstawiciele ŚTI. 

"Historia pewnego przedmiotu"

Efektem końcowym warsztatów było przedstawienie pt. "Historia pewnego przedmiotu". Głównym bohaterem spektaklu jest COŚ, który nie wie, kim jest, skąd pochodzi, ani do czego służy. COŚ odbywa podróż po różnych miejscach w domu, trafiając m.in. do skrzynki z narzędziami taty, do torebki mamy czy też do kosza z zabawkami. Poznaje inne przedmioty i ich charaktery, poznaje przy tym siebie. Podróż ta jest próbą odnalezienia miejsce, w którym COŚ będzie czuł się dobrze i zostanie zaakceptowany przez innych.

- Przesłaniem tego spektaklu jest problem odnalezienia się w świecie, który chce wszystko nazwać i określić. Szukając swojego miejsca, warto jednak pozostać wiernym sobie. Każdy przecież jest cudownie inny - czytamy na stronie ŚTI. 

Na scenie wystąpiło 16 aktorów w przedziale wiekowym od 9 do 77 lat. 

Założeniem projektu była edukacja kulturalna poprzez doświadczanie teatru, przełamywanie barier w kontakcie ze sztuką, świadomy odbiór sztuki, kształtowanie preferencji artystycznych, formowanie gustów, umiejętności krytycznego formułowania opinii oraz budowanie kompetencji kulturowych odbiorców. Był to projekt realizowany w ramach programu Edukacja kulturalna, który dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również