Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Węglokoks utworzył konsorcjum z Hutą Pokój. Umowa ma zapewnić utrzymanie produkcji w hucie

 • Dodano: 2019-09-05 09:45, aktualizacja: 2019-09-06 08:49

Katowicki Węglokoks utworzył konsorcjum z Hutą Pokój w Rudzie Śląskiej. Umowa obu podmiotów ma zapewnić utrzymanie produkcji w hucie i sprzedaż jej wyrobów!

Kłopoty Huty Pokój

Pracownicy Huty Pokój w ostatnim czasie wielokrotnie demonstrowali swoje zaniepokojenie przyszłością zakładu. 30 lipca pod siedzibą Grupy Kapitałowej Węglokoks w Katowicach zawrzało. Pracownicy huty wyszli na ulicę, domagając się pilnego wprowadzenia planu naprawczego i przywrócenia dostawy wsadu do produkcji. Po tym wydarzeniu 8 sierpnia zarząd Węglokoksu zawarł pierwsze porozumienie ze związkowcami huty. Umowa ta miała na celu umożliwienie swobodnego odbierania wsadu hutniczego przez Hutę Pokój. Jednak, jak przyznał ostatnio prezes Węglokoksu, nie spełniło ono swojego zadania.

To była umowa o dosyć skomplikowanej konstrukcji, która nie zadziałała tak, jak chcieliśmy. W związku z tym powstała druga umowa, która była procedowana przez ostatni tydzień i została podpisana wczoraj wieczorem (3.09), a dzisiaj jest wdrażana - powiedział PAP Tomasz Heryszek w kuluarach 29. Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.

Umowa powołuje konsorcjum obu firm, którego zadaniem będzie nie tylko zapewnienie hucie wsadu do produkcji, ale także sprzedaż wyrobów spółki.


Zobacz także: Pracownicy Huty Pokój pikietowali pod siedzibą Węglokoksu w Katowicach!


Prezes Węglokoksu zapewnił, że spółka chce pomóc w odbudowie rynku hutniczego.

Huta Pokój to - oprócz problemów, w które wpadła, częściowo nie z własnej winy - to gigantyczny, bardzo dobry rynek produktów hutniczych i przede wszystkim bardzo uznana marka, mająca lojalnych klientów i kontrahentów na rynku krajowym i zagranicznym - podkreślił Tomasz Heryszek dla PAP.

Huta Pokój od 2012 r. jest w złej sytuacji finansowej

Zadłużenie zakładu w bankach przekracza 60 mln zł, a wobec samego Węglokoksu - ponad 170 mln zł. Huta od roku nie płaci Węglokoksowi za wsad, który kupowała za pośrednictwem katowickiej spółki. Spowodowane to było złą sytuacją rudzkiego przedsiębiorstwa.

Umowa tworząca konsorcjum huty i Węglokoksu ma być początkiem wdrażania programu, służącego zapewnieniu hucie dalszej działalności i potencjalnego rozwoju.

Równolegle Węglokoks pracuje nad planem ratunkowym dla spółki Huta Pokój Konstrukcje. Spółka planuje rekultywację terenów poprzemysłowych, czyli majątku nieprodukcyjnego, ponad 100 hektarów, które do tej pory obciążały hutę. Mają one zostać zagospodarowane, tworząc kolejne miejsca pracy w Rudzie Śląskiej. Jesienią ma być ogłoszony plan zagospodarowania tych terenów, położonych tuż przy Drogowej Trasie Średnicowej oraz skrzyżowaniu autostrad A1/A4.

Historia Huty Pokój sięga roku 1840

Obecnie zakład zajmuje się produkcją kształtowników formowanych na zimno, kształtowników walcowanych na gorąco, konstrukcji stalowych z możliwością wykonania projektu i montażu oraz kształtowników spawanych i prefabrykatów. Huta Pokój zatrudnia - wraz ze spółką Huta pokój Konstrukcje - ok. 800 pracowników, wiele innych osób pracuje w firmach kooperujących.

Zobacz także

Komentarze (13)    dodaj komentarz »

 • WPG

  Weglo koks ciągle żuca ochlapy hucie To1000 ton to 600 to wystarczy na 3 dni roboty potem znów cisza takie uwolnienie wsadu to jest śmiechu warte w taki sposób to nie pomogą

 • Życzliwy

  Co to za konsorcjum jak produkcja na profilach giętkich stoji wsad uwolniony ha ha ha. Przeciąganie do wyborów a potem pa pa!

 • Wpg

  Śmiechu warte nic a nic się nie dzieje a wszędzie piszą że jest już dobrze zakład stoi zero produkcji niech ktoś się tym wreszcie zajmnie.

 • Krzysztof

  Ciekawe kiedy to powstanie bo jak na dzień dzisiejszy to Huta nic nie produkuje a wsad dalej jest nietykalny pozdrawiam weglo koks.

 • Hutnik

  Po 25 latach 2300 na rękę ,za takie pieniądze tych fachowców co zostałi to już za nie długo nie będzie!

 • Andrzej

  Wybory wybory wybory

 • Obserwator

  Trup reanimuje trupa.

 • Ania

  Huta to trup ale... ten trup ma teren, ma maszyny, ma budynki, majątek czyli? można sprzedać i wyciągnąć ile się da z tego trupa. Załoga myśląc że ktoś robi coś dla niej będzie przyklaskiwać. Pracowałam na tym zakładzie wiele lat i wiem jakie tam były robione przekręty i nigdy nikt nie został ukarany.

 • O.F.

  Oczywiście poinformowałaś prokuraturę o wiadomych Ci przekrętach ? Pewnie dlatego nikogo nie ukarali.

 • Wątpiący

  Huta ma tereny w rejonie skrzyżowania autostrad A1/A4? Poważnie? To skrzyżowanie to jest węzeł Sośnica... A może...?

 • Henry

  Oby teraz wróciła normalność w tym zakładzie ,Huta ma ogromny potęciał i bardzo dobrych fachowców .

 • Nie taki

  Patrząc na ten komentarz można uświadomić sobie jakich tam maja fachowców a co za tym idzie jaki ten zakład ma potencjał.Co to jest normalność dla tego zakładu? od ilu lat tam nie ma zysku tylko straty? jak tylko pojawia się jakaś iskierka związkowcy zaraz protestują bo przecież nie trzeba nic zmieniać ma być tak jak jest czyli wygodnie a nie że trzeba będzie pracować.

 • Dobre ;)

  Co ma hutą... potęciał?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.