RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wernisaż wystawy malarstwa Niezależnej Formacji Artystów Trio Silesia

  • Dodano: 2021-09-23 08:45, aktualizacja: 2021-09-23 09:13

Niezależna Formacja Artystów „TrioSilesia” jest grupą twórców zarówno nieprofesjonalnych, jak i profesjonalnych z regionu Śląska (Zabrze, Ruda Śląska, Świętochłowice, Chorzów, Katowice). Jej siedziba mieści się w Rudzie Śląskiej. Członkowie formacji, to osoby o dużym doświadczeniu i dorobku artystycznym. Autorzy prac, które znaleźć można w wielu kolekcjach muzealnych oraz w zbiorach prywatnych. 

Członkowie grupy to laureaci wielu nagród krajowych i zagranicznych

Doświadczone osoby w zakresie organizacji wydarzeń wystawienniczych na całym świecie. Dorobek grupy obejmuje również międzynarodowe projekty wystawiennicze (w tym zaproszenie artystów z Indii do Polski i organizacja wystawy we współpracy z władzami pięciu miast regionu: Świętochłowice, Ruda Śląska, Zabrze, Katowice Dąbrowa Górnicza i Ogrodzieniec), konferencje oraz czynny udział w aukcjach dzieł sztuki w trakcie międzynarodowych konferencji. Niejednokrotnie też grupa obejmuje swoim patronatem wydarzenia kulturalne, konkursy, czy projekty artystyczne. Ostatnie wystawy międzynarodowe miały miejsce w listopadzie 2017 w Jaipur Indie oraz wrześniu 2018 w Kalkucie w Indiach. Członkowie Formacji mają doświadczenie we współpracy z innymi grupami artystów w regionie. W przygotowaniu kolejne wystawy międzynarodowe m.in. w Mali i  Indiach.

Iwona Wolańska - Stachurska - urodzona w Rudzie Śląskiej

Z wykształcenia prawnik prawa administracyjnego, tłumacz języka angielskiego i francuskiego, dziennikarz. W wolnych chwilach realizuje swoje pasje, bo poza jazdą konną w stylu western poświęca dużo czasu malowaniu obrazów o tematyce przemysłowej i śląskiej, a także wszystkiego, co podbija jej serce. Malując od ponad 28 lat, poprzez sztukę stara się zatrzymać odchodzące piękno i specyficzną aurę świata i otoczenia. Angażując własne emocje, wspomnienia i obserwacje, stara się uchwycić na płótnie to, co już niedługo może stać się historią. Uczestnik wielu wystaw i konkursów regionalnych, krajowych i międzynarodowych. Na swoim koncie ma wystawy zbiorowe i indywidualne. Reprodukcje jej prac zostały również wykorzystane w wielu publikacjach dotyczących Śląska w Polsce. Jest także współzałożycielką Niezależnej Formacji Artystów „Trio Silesia’, organizatorem wystaw zagranicznych (Indie, Afryka), koordynatorem projektów wystawienniczych międzynarodowych w kraju i za granicą oraz udziału artystów w eventach i konferencjach międzynarodowych.

Joanna Studnik ukończyła studia z tytułem doktora nauk fizycznych Uniwersytetu Śląskiego. Oprócz matematyki i fizyki jej pasją od zawsze było malarstwo. Ze względu na liczne obowiązki rodzinne i zawodowe, na malowanie zawsze brakowało czasu. Ciągle jednak tęskniła za tymi dziecięcymi chwilami, kiedy można było przenieść się w świat wyobraźni, w którym czas płynie lub nie, a przestrzeń rządzi prawami, które tylko czasami mają jakieś znaczenie. Świat, w którym wszystko jest spokojne, kolorowe, na właściwym miejscu i niekoniecznie określone. Joanna tworzy obrazy w różnych technikach, od suchych pasteli po malarstwo akrylowe, nieustannie poszukując techniki, która pozwoli jej jak najlepiej wyrazić emocje. Jej ulubionymi tematami są miejskie pejzaże. Najprawdopodobniej ma to związek z więzią, która łączy autorkę z aglomeracją śląską. Jednak można też znaleźć portrety, górskie pejzaże, motywy marynistyczne i dowcipy opisujące zastaną rzeczywistość.

Jerzy Pałac - systematyczną działalność plastyczną zaczął prowadzić podczas odbywania służby wojskowej w połowie lat 80. Po jej ukończeniu zaczął uczęszczać na zajęcia w pracowni plastycznej w przyzakładowym domu kultury kopalni Zabrze - Bielszowice. W latach 1990 - 2001 zajmował się pisaniem ikon prawosławnych.  Od roku 2001 aż do teraz zajmuje się technikami plastycznymi takimi jak olej, suchy pastel, rysunek węglem, sangwiną.  W jego pracach przeważają motywy takie jak krajobrazy morskie, górskie, leśne.  Inspiruje go proza fantasy, czyli tacy autorzy jak R.R. Tolkien czy U. Le Guin. Wiele miejsca w swojej twórczości poświęca tematyce śląskiej, górniczej. Pierwsza wystawa odbyła się w roku 1990 i  poświęcona była sztuce prawosławnej – ikonom.
Kolejne wystawy zbiorcze w latach 1990 - 2003 razem z grupą obsydian i wspólne plenery wyjazdowe pozwoliły mu powoli dopracowywać technikę i warsztat. 

Ze znaczących wystaw należy wymienić wystawę indywidualną w skansenie górnośląskim w 1997 roku, indywidualne wystawy na ternie miasta Zabrze w latach 1997 - 2004 w poszczególnych filiach biblioteki Zabrzańskiej, w 2004 wspólna wielka wystawa z okazji jubileuszu 60-lecia istnienia grupy Obsydian (dawny zespół plastyczny przy zakładowym domu kultury Kopalni Zabrze - Bielszowice),  2012 r. wystawa wspólna razem z córką Magdaleną na terenie filii biblioteki miejskiej w Biskupicach  Magdalena - fotografia (tereny Ukrainy i Rosji) - Jerzy prace wykonane w pastelu fantasy art., 2017 r. październik wystawa wspólna w Pałacu Kawalerów – Świerklaniec,  2017 r. listopad - grudzień wystawa wspólna Jaipur Indie - centrum wystawowe Jawahar Kala Kendra, 2018 r., wystawa wspólna Kalkuta Indie, udział w aukcjach w czasie międzynarodowych konferencji.

Grzegorz Haiski, mieszkaniec Rudy Śląskiej, długoletni pracownik PWiK w Rudzie Śląskiej

Maluje obrazy olejne, akrylowe oraz łączy akwarelę z rysunkiem. Swój warsztat plastyczny doskonalił na kilkunastu międzynarodowych plenerach w kraju i za granicą pod okiem wybitnych artystów. Od 1970 r. był wieloletnim członkiem grupy plastycznej „Bielszowice”, obecnie członek „Stowarzyszenia Plastyków Nieprofesjonalnych”, „Na pograniczu” i „Stowarzyszenia Barwy Śląska”, w którym pełnił funkcję wiceprezesa do 2012 r. 

Od 2012 r. członek „Grupy Janowskiej” i Dyskusyjnego Klubu Sztuki „Malatura” w Centrum Inicjatyw Społecznych  w Rudzie Śląskiej. W 2000 r. był współzałożycielem pracowni  i grupy plastycznej w Gimnazjum nr 6 w Rudzie Śląskiej.
Jego prace znajdują się w Muzeum Miejskim w Rudzie Śląskiej, Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Historii Miasta Katowice, Muzeum Miejskim w Zabrzu, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Bazylice w Licheniu oraz w zbiorach kolekcjonerów prywatnych. W 2010 r. Obchodził 40-lecie pracy twórczej połączone ze wspólną wystawą 
z Władysławem Lucińskim w galerii „Parku Technologiczno-Przemysłowym” w Rudzie Śląskiej. W ramach 70-lecia "Grupy Janowskiej" odbyły się jego 4 wystawy  indywidualne. Jubileuszowa 25 wystawa miała miejsce w Muzeum Miejskim im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej 2020 roku Grzegorz Haiski obchodził 50-lecie twórczości artystycznej i z tej okazji została zorganizowana jubileuszowa wystawa w Galerii Fryna.

Wernisaż wystawy malarstwa Niezależnej Formacji Artystów Trio Silesia

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.