Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wiata w Rudzie Śląskiej-Bykowinie jednak powstanie bez zrzutki

 • Dodano: 2021-02-08 10:45

Wiaty przystankowe w Rudzie Śląskiej są jednym z tematów poddawanych pod dyskusję w ciągu minionych kilku tygodni. O jedną z nich bój toczy radna Ewa Chmielewska już od kilku miesięcy. Kiedy zorganizowała zbiórkę na jej zakup, miasto poinformowało, że ta jednak zostanie kupiona z miejskiej kasy.Podczas, gdy radna Ewa Chmielewska organizowała publiczną zbiórkę pieniędzy na sfinansowanie zakupu wiaty, radni z dwóch klubów – Niezależni Rudzianie i Klubu Radnych Razem dla Rudy Śląskiej złożyli interpelację w sprawie nowych wiat. Odpowiedź magistratu była błyskawiczna. Okazuje się, że jeszcze w tym roku na trzech przystankach pojawią się nowe obiekty!


Jak czytamy w odpowiedzi na interpelację radnych:

(..) uprzejmie informuję, że Miasto w związku z licznymi interwencjami, planuje w bieżącym roku ustawienie w miejscu zlikwidowanych przez właściciela prywatnego wiatokiosków, nowych wiat przystankowych. (..).

Nowe wiaty zostaną postawione na przystankach:

 • Bykowina Górnośląska” kier. Nowy Bytom przy ul. Gwareckiej 
 • Wirek Ratusz” kier. Halemba przy ul. 1 Maja w rejonie skrzyżowania z ul. Strażacką 
 • Wirek Kościół” kier. Halemba przy ul. 1 Maja w rejonie skrzyżowania z ul. Kubiny

Wiaty na przystanku "Halemba Wawrzynek" nie będzie

Co więcej, magistrat poinformował też, że na przystanku komunikacji publicznej „Halemba Wawrzynek” kier. Halemba, zlokalizowanym przy ul. 1 Maja naprzeciw cmentarza komunalnego chodnik jest zbyt wąski, aby ustawić wiatę zgodnie z przepisami. Rozwiązaniem jest wybór wiaty o niestandardowych wymiarach, jednakże miasto nie zdecyduje się to, bowiem jej koszt jest znacznie wyższy. Ruda Śląska zaciska pasa, pilnując dyscypliny finansowej, więc takie dodatkowe wydatki nie wchodzą w grę. 

A co ze zbiórką na wiatę w Bykowinie?

Radni i mieszkańcy uzyskali potwierdzenie, że w tym roku wiata, która stała się kością niezgody powstanie. Co zatem ze zbiórką na budowę tejże? Po wielu miesiącach zabiegania o ustawienie wiaty tak szybka odpowiedź na interpelację radnych może pozytywnie zaskakiwać. Internetowa kwesta jednak trwa. Zebrano 340 złotych, czyli zaledwie 4 proc. potrzebnej kwoty. Jej inicjatorka, radna Ewa Chmielewska odniosła się w mediach społecznościowych do wieści płynących z Urzędu Miasta

Mały krok do przodu w sprawie wiaty przystankowej! Nagłośnienie naszej zrzutki w mediach przynosi pierwsze rezultaty. Jest odpowiedź na złożony na sesji wniosek radnych dwóch klubów o wykonanie większej ilości wiat w Rudzie Śląskiej m.in. dwóch wiat w Wirku, w Halembie i przy okazji naszej. Odpowiedź zaskakuje - jest błyskawiczna (a zwykle czeka się aż 14 dni na odpowiedź) i w miejsce proponowanej przez wnioskujących radnych wiaty w Halembie uwzględnia... naszą (!) wiatę na Gwareckiej! Mamy więc czarno na białym obietnicę, że wiata została wpisana do planu na 2021 r. – zaznacza radna Ewa Chmielewska.

Radna podkreśla też, że na celebrowanie zwycięstwa przyjdzie jeszcze czas.

Jak wiata NAPRAWDĘ zostanie postawiona to dopiero wtedy będzie czas na świętowanie – zaznaczyła.

Zobacz także

Komentarze (19)    dodaj komentarz »

 • Szkoda

  Wiata przystankowa powinna dobrze ochronić przed ulewą, śnieżycą, wiatrem, czy mocnym słońcem. Powinny być 3 ściany i duży dach. Fajnie, gdyby pod nią mogło usiąść 8-10 osób. Tymczasem te, obecnie montowane są bardzo skromne, są może na 3-4 osoby, z jedną tylną ścianą i wąskim dachem. Za te pieniądze wygląda to słabo i nie spełnia swojej funkcji.

 • parafianka

  Ta ekipa z ratusza, to tylko grunty umie sprzedawać i światło wyłączać, zróbmy im to samo na następnych wyborach albo szybciej.

 • #DziedzicRaus

  Ekipa ma mocne wsparcie w postaci emerytów, taki prezydent to wpadnie do kościoła, to na kawkę do koła emerytów, posłodzi, pogada tu się uśmiechnie tam zrobi selfie i już... Do tego należy doliczyć beneficjentów obecnej władzy, czyli wszyscy ci co mają się dobrze za tej władzy. Inna grupa z Mopsikowa, do tego wierna zwarta grupa górników (ona im nie pomoże, ale jest z nimi....). Powyższe minus niska frekwencja i tadam wybory wygrane, a pisać tu można co się chce jak przyjdzie co do czego ludzie zostają w domu zamiast pójść na wybory!

 • Kika

  Pani Ewa nagłośniła temat, a laury zbierze ktoś inny. Taka polityka.Jeśli władze wiedzą, że jest potrzeba wiaty i już ja chcą zrobić , to dlaczego nie przekażą tej informacji osobie, która o to walczyła?I dziwne to,ze akurat znów pojawia się znajome nazwisko radnego z kochłowic. Szybko idzie sobie przypisać zasługi innych.

 • jeb rsl

  szkoda stawiać w tym geeccie co kolwiek zaraz pobazgrane itd acz kolwiek te wiaty nie chronią ani od wiatru ani deszczu i zbyt ładne tez nie są miasto umiera widać to przyjeżdzająć od czasu do czasu do rodziny z katowic podlesia /urodzony n.bytom przez 20 lat mieszkaniec wieżowca obecnie od 2010 katowic podlesia rynek zniszczony (tzn fontanna płyt granitowych brak -zarosnieta mchem -płyty na rynku odchodzą od podłoża ....pod wieżowcem powoli sklepu zamykane T -mobile cukiernia ...jedynie co w rsl powstaje to centra logistyczne remont torowisk trwa już ponad rok ( 9 i 11)i coraz wiecej patologi -nozownicy cpuny itd jak zlikwidują kwk pokój i resztę to bendzie ...bytom bobrek vel Bronx

 • Rudzianin

  Wyprowadź się stąd proszę cię..

 • jeb rsl

  aleś ty głupi zawodowo ryl czy inny debil przy taśmie typu nikpol /madej wróbel czy automotive z ukraincami oraz innymi gadami ja w rsl nie mieszkam od 2010 roku patafianie

 • Rudzianin

  I tak trzymaj ,siedź tam gdzie siedzisz i Rudą Śląską się nie interesujJuż po treści twojego wpisu widać ,że patologią ci bliska.Takich tu nie potrzebujemy.

 • jeb rsl

  taka patologia rudzka jak ty ile zarabiasz 2 .3 .tys ? netto pędraku pewne komunikacją po[...]sz lub 10 letnim szrotem i mieszkasz obskurnej kamienicy ;))) a wczasy typu meksyk dubaj czy malediwy to jedynie widziałeś w tvpis cwoku

 • #DziedzicRaus

  O radnej Chmielewskiej można różnie mówić, ale trzeba przyznać, że w tej desperacji osiągnęła swój cel. Nie podoba mi się teraz to dyskredytowanie radnej. Dla mnie zwykłego rudzianina te dwa koła to jakieś nowym, nie mam fejsa i nie znam tych klubów. Widać niektórym łatwo wskoczyć na listę trudniej się w niej utrzymać. A co do PO to taka niby samorządowa a na rudzkim przykładzie widać że Warszawa trzęsie wszystkim!!!

 • Mieszkanka

  Tylko Nowy Bytom Dla Pani Prezydent jest ważny a reszta dzielnic dla tej PANI nie istnieją

 • Padre

  Hmm a sprawa dotyczy Bykowiny....

 • kwiatowe

  3 nowe wiaty w 140tys miescie wiadomoscia dnia. Wiata przystankowa jest tym samem szczytem mozliwosci tego miasta na rowni z wyplata 500+ i godzinami otwarcia MOPSu.

 • mojik

  Etam mops to sama szlachta majom pełno obsługa.

 • boluś

  Nyzależni I Razym dla Rudy' to ci co poparli Mejera w kwestii podwyżek podatków i opłat. WAFLE' cudownie NAWRÓCYNI? Niy to ci sami karierowicze i cwaniaki co nos RYPIOM !

 • Mieszkaniec

  Wiata stanie jeszcze w tym roku... Cudowna wiadomość, zważywszy na to, że mamy dopiero ósmy dzień drugiego miesiąca, czyli trzydziesty dziewiąty dzień roku. Wyliczać dalej?

 • Freiberg

  Taniej byłoby zlikwidować ten przystanek.

 • flinta

  Skontroluj jak tam luzy na deklu jakby puszczały.

 • leon

  Racja Freiberg, miasto by znów zaoszczędziło;)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.