Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wiata w Rudzie Śląskiej-Bykowinie jednak powstanie bez zrzutki

 • Dodano: 2021-02-08 10:45

Wiaty przystankowe w Rudzie Śląskiej są jednym z tematów poddawanych pod dyskusję w ciągu minionych kilku tygodni. O jedną z nich bój toczy radna Ewa Chmielewska już od kilku miesięcy. Kiedy zorganizowała zbiórkę na jej zakup, miasto poinformowało, że ta jednak zostanie kupiona z miejskiej kasy.Podczas, gdy radna Ewa Chmielewska organizowała publiczną zbiórkę pieniędzy na sfinansowanie zakupu wiaty, radni z dwóch klubów – Niezależni Rudzianie i Klubu Radnych Razem dla Rudy Śląskiej złożyli interpelację w sprawie nowych wiat. Odpowiedź magistratu była błyskawiczna. Okazuje się, że jeszcze w tym roku na trzech przystankach pojawią się nowe obiekty!


Jak czytamy w odpowiedzi na interpelację radnych:

(..) uprzejmie informuję, że Miasto w związku z licznymi interwencjami, planuje w bieżącym roku ustawienie w miejscu zlikwidowanych przez właściciela prywatnego wiatokiosków, nowych wiat przystankowych. (..).

Nowe wiaty zostaną postawione na przystankach:

 • Bykowina Górnośląska” kier. Nowy Bytom przy ul. Gwareckiej 
 • Wirek Ratusz” kier. Halemba przy ul. 1 Maja w rejonie skrzyżowania z ul. Strażacką 
 • Wirek Kościół” kier. Halemba przy ul. 1 Maja w rejonie skrzyżowania z ul. Kubiny

Wiaty na przystanku "Halemba Wawrzynek" nie będzie

Co więcej, magistrat poinformował też, że na przystanku komunikacji publicznej „Halemba Wawrzynek” kier. Halemba, zlokalizowanym przy ul. 1 Maja naprzeciw cmentarza komunalnego chodnik jest zbyt wąski, aby ustawić wiatę zgodnie z przepisami. Rozwiązaniem jest wybór wiaty o niestandardowych wymiarach, jednakże miasto nie zdecyduje się to, bowiem jej koszt jest znacznie wyższy. Ruda Śląska zaciska pasa, pilnując dyscypliny finansowej, więc takie dodatkowe wydatki nie wchodzą w grę. 

A co ze zbiórką na wiatę w Bykowinie?

Radni i mieszkańcy uzyskali potwierdzenie, że w tym roku wiata, która stała się kością niezgody powstanie. Co zatem ze zbiórką na budowę tejże? Po wielu miesiącach zabiegania o ustawienie wiaty tak szybka odpowiedź na interpelację radnych może pozytywnie zaskakiwać. Internetowa kwesta jednak trwa. Zebrano 340 złotych, czyli zaledwie 4 proc. potrzebnej kwoty. Jej inicjatorka, radna Ewa Chmielewska odniosła się w mediach społecznościowych do wieści płynących z Urzędu Miasta

Mały krok do przodu w sprawie wiaty przystankowej! Nagłośnienie naszej zrzutki w mediach przynosi pierwsze rezultaty. Jest odpowiedź na złożony na sesji wniosek radnych dwóch klubów o wykonanie większej ilości wiat w Rudzie Śląskiej m.in. dwóch wiat w Wirku, w Halembie i przy okazji naszej. Odpowiedź zaskakuje - jest błyskawiczna (a zwykle czeka się aż 14 dni na odpowiedź) i w miejsce proponowanej przez wnioskujących radnych wiaty w Halembie uwzględnia... naszą (!) wiatę na Gwareckiej! Mamy więc czarno na białym obietnicę, że wiata została wpisana do planu na 2021 r. – zaznacza radna Ewa Chmielewska.

Radna podkreśla też, że na celebrowanie zwycięstwa przyjdzie jeszcze czas.

Jak wiata NAPRAWDĘ zostanie postawiona to dopiero wtedy będzie czas na świętowanie – zaznaczyła.

Zobacz także

Komentarze (19)    dodaj komentarz »

 • Szkoda

  Wiata przystankowa powinna dobrze ochronić przed ulewą, śnieżycą, wiatrem, czy mocnym słońcem. Powinny być 3 ściany i duży dach. Fajnie, gdyby pod nią mogło usiąść 8-10 osób. Tymczasem te, obecnie montowane są bardzo skromne, są może na 3-4 osoby, z jedną tylną ścianą i wąskim dachem. Za te pieniądze wygląda to słabo i nie spełnia swojej funkcji.

 • parafianka

  Ta ekipa z ratusza, to tylko grunty umie sprzedawać i światło wyłączać, zróbmy im to samo na następnych wyborach albo szybciej.

 • #DziedzicRaus

  Ekipa ma mocne wsparcie w postaci emerytów, taki prezydent to wpadnie do kościoła, to na kawkę do koła emerytów, posłodzi, pogada tu się uśmiechnie tam zrobi selfie i już... Do tego należy doliczyć beneficjentów obecnej władzy, czyli wszyscy ci co mają się dobrze za tej władzy. Inna grupa z Mopsikowa, do tego wierna zwarta grupa górników (ona im nie pomoże, ale jest z nimi....). Powyższe minus niska frekwencja i tadam wybory wygrane, a pisać tu można co się chce jak przyjdzie co do czego ludzie zostają w domu zamiast pójść na wybory!

 • Kika

  Pani Ewa nagłośniła temat, a laury zbierze ktoś inny. Taka polityka.Jeśli władze wiedzą, że jest potrzeba wiaty i już ja chcą zrobić , to dlaczego nie przekażą tej informacji osobie, która o to walczyła?I dziwne to,ze akurat znów pojawia się znajome nazwisko radnego z kochłowic. Szybko idzie sobie przypisać zasługi innych.

 • jeb rsl

  szkoda stawiać w tym geeccie co kolwiek zaraz pobazgrane itd acz kolwiek te wiaty nie chronią ani od wiatru ani deszczu i zbyt ładne tez nie są miasto umiera widać to przyjeżdzająć od czasu do czasu do rodziny z katowic podlesia /urodzony n.bytom przez 20 lat mieszkaniec wieżowca obecnie od 2010 katowic podlesia rynek zniszczony (tzn fontanna płyt granitowych brak -zarosnieta mchem -płyty na rynku odchodzą od podłoża ....pod wieżowcem powoli sklepu zamykane T -mobile cukiernia ...jedynie co w rsl powstaje to centra logistyczne remont torowisk trwa już ponad rok ( 9 i 11)i coraz wiecej patologi -nozownicy cpuny itd jak zlikwidują kwk pokój i resztę to bendzie ...bytom bobrek vel Bronx

 • Rudzianin

  Wyprowadź się stąd proszę cię..

 • jeb rsl

  aleś ty głupi zawodowo ryl czy inny debil przy taśmie typu nikpol /madej wróbel czy automotive z ukraincami oraz innymi gadami ja w rsl nie mieszkam od 2010 roku patafianie

 • Rudzianin

  I tak trzymaj ,siedź tam gdzie siedzisz i Rudą Śląską się nie interesujJuż po treści twojego wpisu widać ,że patologią ci bliska.Takich tu nie potrzebujemy.

 • jeb rsl

  taka patologia rudzka jak ty ile zarabiasz 2 .3 .tys ? netto pędraku pewne komunikacją po[...]sz lub 10 letnim szrotem i mieszkasz obskurnej kamienicy ;))) a wczasy typu meksyk dubaj czy malediwy to jedynie widziałeś w tvpis cwoku

 • #DziedzicRaus

  O radnej Chmielewskiej można różnie mówić, ale trzeba przyznać, że w tej desperacji osiągnęła swój cel. Nie podoba mi się teraz to dyskredytowanie radnej. Dla mnie zwykłego rudzianina te dwa koła to jakieś nowym, nie mam fejsa i nie znam tych klubów. Widać niektórym łatwo wskoczyć na listę trudniej się w niej utrzymać. A co do PO to taka niby samorządowa a na rudzkim przykładzie widać że Warszawa trzęsie wszystkim!!!

 • Mieszkanka

  Tylko Nowy Bytom Dla Pani Prezydent jest ważny a reszta dzielnic dla tej PANI nie istnieją

 • Padre

  Hmm a sprawa dotyczy Bykowiny....

 • kwiatowe

  3 nowe wiaty w 140tys miescie wiadomoscia dnia. Wiata przystankowa jest tym samem szczytem mozliwosci tego miasta na rowni z wyplata 500+ i godzinami otwarcia MOPSu.

 • mojik

  Etam mops to sama szlachta majom pełno obsługa.

 • boluś

  Nyzależni I Razym dla Rudy' to ci co poparli Mejera w kwestii podwyżek podatków i opłat. WAFLE' cudownie NAWRÓCYNI? Niy to ci sami karierowicze i cwaniaki co nos RYPIOM !

 • Mieszkaniec

  Wiata stanie jeszcze w tym roku... Cudowna wiadomość, zważywszy na to, że mamy dopiero ósmy dzień drugiego miesiąca, czyli trzydziesty dziewiąty dzień roku. Wyliczać dalej?

 • Freiberg

  Taniej byłoby zlikwidować ten przystanek.

 • flinta

  Skontroluj jak tam luzy na deklu jakby puszczały.

 • leon

  Racja Freiberg, miasto by znów zaoszczędziło;)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.