Wiadomości z Rudy Śląskiej

Mieszkańcy Bykowiny zbierają pieniądze na wiatę przystankową. Co na to władze miasta?

 • Dodano: 2021-02-04 07:00, aktualizacja: 2021-02-05 09:35

Mieszkańcy Bykowiny wraz z radną Ewą Chmielewską postanowili założyć internetową zbiórkę pieniędzy. Cel zbiórki dla wielu może zdawać się bardzo zaskakujący, bowiem mieszkańcy dzielnicy za zebrane środki chcą zakupić... wiatę przystankową. Co na to władze miasta?


Spór o wiatę przystankową przy ulicy Gwareckiej w Rudzie Śląskiej

Wiatę przy ulicy Gwareckiej w Rudzie Śląskiej- Bykowinie usunięto latem 2019 roku. Przyczyną demontażu wiaty był jej zły stan techniczny. Od tego czasu mieszkańcy apelowali o zamontowanie nowej wiaty, ponieważ z przystanku tego korzysta wiele osób.

- Od 2019 r. prosimy się o wiatę przystankową, by ludziom na głowę nie kapało. Zaczęłam od złożenia interpelacji, ale dostałam negatywną odpowiedź, że miasto nie ma pieniędzy – mówi Ewa Chmielewska, radna z Rudy Śląskiej dla Fakt.pl. - Potem zaproponowałam, by stare wiaty z odzysku nam zamontowali. Jedną postawili wyżej na osiedlu, a na Gwareckiej już nie. Stwierdzono wówczas, że naprawa to duży koszt.

Radna Ewa Chmielewska kilkukrotnie zgłaszała interpelacje w sprawie montażu nowej wiaty. Ostatnie odpowiedzi od władz miasta radna otrzymała w listopadzie i grudniu ubiegłego roku.

- W odpowiedzi na złożoną przez Panią interpelację informuję, że w budżecie miasta na rok 2020 obecnie nie ma środków finansowych na budowę nowej wiaty przystankowej we wskazanej lokalizacji – czytamy w odpowiedzi na interpelację.

W dokumencie tym wskazano także, że pieniądze na podobne inwestycje zostały zabezpieczone w propozycjach budżetu na rok 2021. Jednakże z uwagi na ograniczone możliwości finansowe w projekcie planu budżetu na rok 2021, nie zostały one uwzględnione.

Mieszkańcy w ubiegłym roku złożyli nawet wniosek, by zadaszenie przystanku wykonano w ramach budżetu obywatelskiego. Projekt nie zdobył jednak wystarczającej ilości głosów. Na to zadanie zagłosowały jedynie 223 osoby.

Zbiórka internetowa na wiatę przystankową

Prawie dwa tygodnie temu radna poinformowała, za pośrednictwem mediów społecznościowych, że na prośbę mieszkańców Bykowiny, założyła zrzutkę w internecie. Znalazła producenta, który wykona za 7 tys. zł zadaszenie wiaty.

- Drodzy mieszkańcy, zgodnie z Waszymi sugestiami rozpoczynamy zrzutkę na wiatę przystankową. Parę informacji na ten temat: mamy aktualne oferty na wiaty, których cena waha się od ok. 7 tys. złotych do ok. 12 tys. złotych brutto w zależności od rodzaju i przede wszystkim długości wiaty (4,5 m-8,0 m). Wszystko potwierdzone u producenta, aktualne na 2021 rok. Po zakończeniu zbiórki, zebrana kwota zostanie przelana na konto Urzędu Miasta wskazane w odpowiedzi na moją interpelację. Działka, na której jest przystanek, należy do gminy, dlatego to miasto będzie realizowało zakup i montaż wiaty, a nie my, jako mieszkańcy - napisała radna Ewa Chmielewska. - Jest mi przykro, że musimy sami zbierać na wiatę przystankową. Ale w sytuacji, kiedy wiaty nie uwzględniono w planie wydatków miasta na 2021 rok, raczej nie mamy innego wyjścia, jeśli chcemy pomóc wszystkim oczekującym na autobus na tym przystanku. Zobaczymy, ile uda nam się uzbierać pieniędzy. Od tego będzie zależało czy i jaką wiatę będziemy mieli.

Zbiórka została założona prawie dwa tygodnie temu. Na chwilę obecną udało się zebrać jedynie 308 złotych. Akcja mieszkańców Bykowiny wywołała spore zamieszanie w mediach społecznościowych. Część internautów popiera pomysł radnej, inni wręcz przeciwnie. Niektórzy internauci zastanawiali się, dlaczego to mieszkańcy muszą organizować zbiórkę pieniędzy na wiatę przystankową, skoro płacą podatki do gminy i taką inwestycję powinno zafundować im miasto.

A co na to Urząd Miasta w Rudzie Śląskiej?

Wiceprezydent Krzysztof Mejer za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował, że miasto w tym roku ma w planach zamontowanie kilku nowych wiat autobusowych. Jedna ma stanąć właśnie na ulicy Gwareckiej.

- Oświadczam, że zbiórka pieniędzy na wiatę jest wyłącznym pomysłem i inicjatywą Pani radnej. Władze miasta nie mają z nią nic wspólnego. A co do brakujących środków na zakup nowych wiat, chcę podkreślić, że miasto zakupi w tym roku kilka nowych wiat przystankowych. Na pewno nie będą to wiaty, które zostały zaprezentowane na stronie zbiórki. Od jakiegoś czasu standaryzujemy wiaty w mieście - napisał wiceprezydent.

Krzysztof Mejer dodał także, że dokumenty, na które powołuje się radna, zostały wystawione w ubiegłym roku.

- Radna powołuje się na pisma z połowy listopada i z 16 grudnia ubiegłego roku, w którym wyraźnie napisałem, że w miarę posiadanych środków miasto sukcesywnie kupuje i instaluje wiaty. Od tamtego czasu minął ponad miesiąc, a co najważniejsze zaczął się rok. Budżet miasta zmienia się bardzo często, ponieważ wpływają do niego dodatkowe środki, które w ciągu roku przeznaczamy na konkretne zadania. Dlatego teraz mogę potwierdzić informację, że w 2021 roku w Rudzie Śląskiej pojawi się kilka nowych wiat autobusowych - napisał wiceprezydent.

Jak dodał rzecznik prasowy rudzkiego magistratu - Adam Nowak, od 2017 r. sukcesywnie, w miarę posiadanych środków finansowych w budżecie, miasto wymienia stare wiaty na nowe. Takie działania mają na celu ujednolicenie wyglądu wiat na terenie całego miasta.

- Rząd ograniczył nasze dochody, dlatego wszystkie samorządy mają trudności finansowe. Jednak w tym roku nowa wiata będzie ustawiona na Bykowinie przy ul. Gwareckiej. Środki, jeżeli takie będą, pochodzące ze zbiórki od mieszkańców, też będą włączone do finansowania wiaty przy tej ulicy - mówił Adam Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Ruda Śląska.

Jakie jest Wasze zdanie w tej sprawie? Kto ma rację? Radna Chmielewska czy może władze miasta? Piszcie w komentarzach! 

Zobacz także

Komentarze (27)    dodaj komentarz »

 • Findler

  Trzeba zlikwidować przystanek i nie będzie problemu z wiatą. Basen na frynie też chcą zlikwidować bo mają z nim problem

 • bodo

  paryzole se kupcie a nie wiata wam potrzebna

 • bzyk

  Śmiechu warte !!!

 • Padre

  Na zrzutce jest 340zł od 15osób. Teraz widać ilu osobom jest "potrzebna" wiata. Jeszcze chwila i całkowicie zlikwidują wam ten przystanek i nie będzie problemu.

 • mieszkaniec

  Dej pozor by sie zacibie nie zabrali,bo przystanek powinien byc elegancko ze BETONU odlany,są takiefirmy coby to zrobili,ftedy bedzie nie do ruszenia,jasne jak słnce ino chciec myslec ito wykonac.

 • wyborca

  To nie chodzi o to ile nazbierano.Sam nie wyłożę w życiu pieniędzy na taki cel bo to nie jest rola radnego żeby zbierał środki na tego rodzaju rzeczy.Tak szczerze ta inicjatywa radnej to większa siara niż to ,że miasto nie wyłożyło pieniędzy na tę wiatę.

 • Potas

  Grażyna Dziedzic doprowadziła Rude Śląska do takiej zapaści finansowej, że nawet na wiaty przystankowej w tym mieście brakuje pieniędzy. Nawet w Zabrzu czy Bytomiu takie numery nie występują.

 • szlips

  Podobno zdjencia robione gdzies majom zbezwiaty wysyłac.

 • Jorg

  Najgłupszy pomysł na jaki mogła wpaść szanowna radna. Co jeszcze? Na co mamy się dorzucić w tym mieście? Niech wywalczy wiatę z kasy miasta!!!!

 • Potas

  Grażyna Dziedzic doprowadziła Rude Śląska do takiej zapaści finansowej, że nawet na wiaty przystankowej w tym mieście brakuje pieniędzy. Nawet w Zabrzu czy Bytomiu takie numery nie występują.

 • rado

  Tak jest. Ruda Śląska rozpada się w oczach z roku na rok. Gdyby miała honor to by się podała do dymisji z całą świtą. Nie porównujmy Zabrza do Rudy bo to dwa różne światy obecnie pomimo podobnej wielkości miasta, tam jednak inwestycje są na porządku dziennym, a u nas... szkoda pisać nawet :/ .

 • Ruda

  Za Stanie za to inwestycja goniła inwestycję.

 • Wyborca

  Wielki wstyd to świadczy że władze miasta mają w żici mieszkańców.

 • fajerberga

  Rok 2021 w mieście Ruda Śląska ustanowiony rokiem Wiaty Przystankowej. Wydarzenie na miarę beatyfikacji... :-)

 • Pytek

  Kogo? Od Nas czy warszawki?

 • ksiundz

  A najsmutniejsze jest to że nawet jak mieszkańcy by kupili wiatę to za 2 dni będzie już tam nabazgrane HKS, Torcida i trzy szubienice a po pierwszym weekendzie szyby potrzaskane i ławki powyrywane. U nas same bezmózgi.

 • Dana

  myślą że jak kupią to ludzie im aureole dadzą. kupcie podgrzewaną z wi-fi, a na lato by klima była

 • Zenobiusz

  Radną średnio ogarnięta. Jej postawa to dużo krzyczeć, niekoniecznie sensownie.

 • bykowina

  Pomysł radnej choć w dobrej wierze , to nie powinien być wcielony w życie. Dbanie o Infrastrukturę w każdym mieście należy do Urzędu Miasta , a ściślej jego struktur odpowiedzialnych za inwestycje, Decyzja o tym gdzie i w jakiej formie ma stać przystanek nie może wypływać od osób prywatnych.Rola radnej skończyła się w momencie gdy wystosowała interpelację (jak najbardziej słuszną zresztą) w tym przypadku.Ewentualnie mogła jeszcze zebrać podpisy pod petycję w tej sprawie.Ingerowanie w zakres obowiązków Miasta jest takim nadgorliwym wychodzeniem przed szereg, niedopu[...]nym i nigdzie indziej nie praktykowanym.Fakt ,faktem jednak ,że tego rodzaju zachowanie radnej musiało jednak dać wiele do myślenia decydentom.Nie wnikam czy miało one jakiś wpływ na ostateczne postanowienia odnośnie tego przystanku , bo to już nie jest w ogóle istotne ,Ważne ,że wiata przystankowa będzie stała znów w tym miejscu.

 • Gina

  Gdyby chodziło o postawienie na tym miejscu kolejnej "Biedronki",to poszłoby z mety.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.