Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wielkie otwarcie nowego sezonu w Muzeum PRL-u już wkrótce!

  • Dodano: 2023-04-28 11:00

Muzeum PRL-u po raz kolejny otwiera dla zwiedzających swe podwoje. Trzynasty sezon działalności placówka rozpocznie 29 kwietnia. Na zwiedzających czeka wiele zmian i nowych atrakcji - w tym zmiana nazwy Muzeum. 

Wielkie otwarcie nowego sezonu już wkrótce

Od 29 kwietnia będzie można ponownie zwiedzać Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej. Rudzka placówka zainauguruje w tym dniu trzynasty sezon działalności. W tym roku na zwiedzających czekać będzie wiele nowych atrakcji m.in.: 

  • Galeria Malarstwa Socrealistycznego w nowo wyremontowanym budynku dawnej obory; 
  • Wystawa zabawek, czyli powrót do czasów dzieciństwa;
  • Wystawa tzw. świętych obrazów i kontrapunkt do niej wystawa jak władza ludowa walczyła z instytucją kościoła, wprowadzając laicyzację życia społecznego;
  • Kapsuła Czasu i powrót do lat 70. XX wieku - czyli nieśmiertelna meblościanka.

Jak zapowiada Monika Nizioł - prezes Fundacji Minionej Epoki, "nowy sezon to przede wszystkim okazja do spotkania się z odwiedzającymi".

- Wielu naszych Zwiedzających czeka na otwarcie sezonu, ponieważ wiedzą, że co roku wymieniamy ok. 70% ekspozycji. Inauguracja to po prostu spotkanie po wielu miesiącach przerwy. Nasi przewodnicy Dorota Dębosz i Kamil Warzecha będą do dyspozycji Gości przez całą majówkę. Startujemy 29 kwietnia o godzinie 10:00 - mówi Monika Nizioł - Prezes Zarządu Fundacji Minionej Epoki.

Galeria Malarstwa Socrealistycznego

Galeria Malarstwa Socrealistycznego będzie jedną z największych nowych atrakcji Muzeum. Zwiedzający będą mogli zobaczyć 30 kopii malarskich największych dzieł z kolekcji Galerii Socrealizmu w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Kopie zostały wykonane przez Tatianę Talipową pod okiem profesora Romualda Kołodzieja. 

- To jedyne w Polsce kopie malarskie tych obrazów. Oryginały mogą Państwo zobaczyć w Kozłówce, a kopie w Rudzie Śląskiej. 29 kwietnia inaugurację wystawy uświetni wizyta Tatiany Talipowej i profesora Kołodzieja. Mam również nadzieję, że naszym Gościom przypadnie do serca piękna sala, w której umieściliśmy naszą galerię - mówi Monika Nizioł.

Nowy sezon = wielkie zmiany 

Sezon 2023 w bielszowickiej placówce, to nie tylko nowe eksponaty i wystawy, ale także zmiana nazwy z Muzeum PRL-u na Muzeum Historii Polski Ludowej w Rudzie Śląskiej. Skąd ta zmiana?

- Zmiana nazwy wyniknęła z kilku powodów. Po pierwsze dla osób urodzonych w latach 90. ubiegłego wieku i później, skrót PRL niewiele już mówi, po drugie przez ostatnie kilka lat powstało w Polsce kilka muzeów z PRLem w nazwie, po trzecie PRL coraz częściej kojarzy się bardziej z filmami Barei, a przecież to jednak 45 lat historii naszego kraju. Było i śmiesznie, i tragicznie, ale było też dla milionów ludzi normalnie. Dla jednych dobrze dla drugich źle. Podobnie jak dzisiaj. Po czwarte przez 13 lat naszej działalności mocno się rozrośliśmy, Dzisiaj to już ponad 2 tyś mkw. powierzchni wystawienniczej pod dachem, w 4 budynkach XIX wiecznego Dworu Nowa Ruda. To również  kilka tysięcy powierzchni zewnętrznej z kilkoma wystawami (rolniczą, kioskiem ruchu, Parkiem Pomników Socrealistycznych, pojazdami). Jesteśmy najstarszym i największym w Polsce muzeum pokazującym życie społeczne w latach 1945 - 1989 więc i nazwę powinniśmy mieć poważną - mówi Monika Nizioł.

Muzeum PRL-u powstało w 2010 roku

Muzeum PRL-u powstało na miejscu folwarku Dwór Nowa Ruda, który stworzyła w 1890 roku rodzina von Ballestrem. Po wojnie majątek przeszedł na własność Skarbu Państwa i został zmieniony w Państwowe Gospodarstwo Rolne. Po zamknięciu PGR-ów folwark popadał w coraz większą ruinę, do momentu, gdy przeszedł w ręce prywatne. W ciągu kilku lat miejsce zostało odbudowane i przekształcone w Muzeum PRL-u, do którego trafiają różne przedmioty z okresu od 1944 do 1989 roku. Placówkę prowadzi Fundacja Minionej Epoki. 23 kwietnia br. fundacja została wyróżniona Złotą Odznaką Honorową za zasługi dla województwa śląskiego. 

Co można oglądać w muzeum? Przede wszystkim ekspozycje przedstawiające wnętrza mieszkań i sklepów w latach 1945-1989. Przygotowano także coś dla miłośników motoryzacji – jedna z wystaw prezentuje motoryzacyjne perełki z tego okresu.

Poza standardowym zwiedzaniem w placówce można organizować lekcje historii, a także np. sesje zdjęciowe czy imprezy okolicznościowe. Muzeum jest czynne sezonowo, od 29 kwietnia do 30 września, od środy do niedzieli w godz. 10.00 – 18.00. W tym roku bilet normalny kosztuje 19 złotych, a ulgowy 14 zł. Dzieci do 6. roku życia zwiedzają bezpłatnie.

Jak bardzo zmieniło się Muzeum PRL-u po przerwie zimowej? Przekonamy się już niebawem, podczas wielkiego otwarcia!

Komentarze (2)    dodaj »

  • Giftzwerg

    a kto prowadz to muzeum może jakiś były sekretarz KC PZPR bo tych tam było w 3 jupy

  • Iks

    Sekretarzy KC PZPR było w całej historii PRL tylko sześciu lub coś koło tego....

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również