Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wiosenne deszcze stanowią zagrożenie na drogach – policja apeluje o ostrożność!

  • Dodano: 2024-04-22 07:30, aktualizacja: 2024-04-22 08:05

Doświadczeni kierowcy wiedzą, że wraz ze zmianą pogodowej aury zmienia się również technika prowadzenia pojazdu. Policjanci przypominają wszystkim uczestnikom ruchu drogowego – wiosna, pomimo tego, że jest piękną porą roku, na drogach może być niebezpieczna. Mokra i śliska nawierzchnia nie sprzyja przyczepności opon, dlatego mundurowi apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o ostrożność.

Uwaga na drogach!

Każda pora roku wymaga od kierowcy odpowiedniego przygotowania swojego pojazdu do drogi oraz dostosowania stylu jazdy do warunków na niej panujących. Wiosną, gdy pogodowa aura bywa zmienna szczególnie powinniśmy być ostrożni. Bardzo często warunki drogowe zmieniają się w ciągu doby – od chłodnego poranka po słoneczne popołudnie, od suchej do mokrej i śliskiej nawierzchni. To też czas kiedy widoczność na drodze może być znacznie ograniczona z powodu intensywnych opadów deszczu, mgieł. Wielu kierowców zmieniło już opony na letnie, a zimne i mokre poranki mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo użytkowników dróg, dlatego policjanci przypominają, że należy zmniejszyć prędkość, zmienić technikę jazdy i utrzymywać bezpieczną odległość od poprzedzających samochodów. Pamiętać trzeba również o tym, że prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną – zawsze należy ją dostosować do sytuacji, jaka w danej chwili występuje na drodze.

Pamiętajmy o kilku zasadach, które pomogą nam zadbać o bezpieczeństwo na drodze:

  • upewnijmy się, że światła w pojeździe działają prawidłowo, dobrze jest też mieć w bagażniku zapasowe żarówki, aby w razie potrzeby móc je szybko wymienić;
  • z uwagi na występujące ostatnio niekorzystne warunki pogodowe powinniśmy jeździć wolniej, ostrożniej wchodzić w zakręty i zachować większą odległość od poprzedzającego pojazdu, tak aby mieć więcej czasu i miejsca na hamowanie;
  • ciemne ubrania, kaptury, parasole mogą źle wpłynąć na widoczność, a tym samym bezpieczeństwo pieszych i kierujących jednośladami dlatego warto pamiętać o elementach odblaskowych, nie tylko po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, gdzie są obowiązkowe, ale także w mieście.

Stosujcie zasadę ograniczonego zaufania i zachowajcie rozsądek na drogach!

Komentarze (2)    dodaj »

  • Kpina + ironia / szydera

    "Dobrze jest mieć w bagażniku zapasowe żarówki, aby w razie potrzeby móc je szybko wymienić;" - to mógł napisać tylko kompletny ignorant motoryzacyjny i lajkonik techniczny... Zapasowe żarówki w dobie aut, gdzie do wymiany żarówki często gęsto trzeba wyjąc reflektor, zdemontować zderzak lub nadkole... powodzenia na poboczu szczególnie, gdy na wyposażeniu bolidu jest koło zapasowe i klucz do kół (a i to nie zawsze).

  • Achim

    Ja zawsze mam zarowki i pol litra, jak by mi sie auto mialo zepsuc na dluzej

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również