Wiadomości z Rudy Śląskiej

Władze miasta sprzeciwiają się traktowaniu Rudy Śląskiej, jak "samotnej wyspy"

 • Dodano: 2020-08-09 10:45, aktualizacja: 2020-08-09 23:10

Prezydent Grażyna Dziedzic podkreśla, że po interwencjach jej oraz innych samorządowców do soboty częściowo zmniejszono zapowiadane pierwotnie ograniczenia dla "stref czerwonych", nieprzystające do miejscowych realiów. 

- Bo jaki jest sens zamykania siłowni w Rudzie Śląskiej i pozbawiania ich właścicieli dochodu, gdy rudzianin może iść do siłowni za miedzą? – pyta Grażyna Dziedzic. - Jeżeli wprowadza się jakieś restrykcje, to trzeba z nami porozmawiać: na pewno pomożemy i przekonamy mieszkańców, że warto niektóre działania podejmować – zapewniła Dziedzic przypominając, że Ruda Śląska np. inaczej, niż szereg innych samorządów, nie zdecydowała się na otwarcie letnich, otwartych basenów.

Warto przypomnieć, że od soboty 8 sierpnia w Rudzie Śląskiej obowiązują nowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Decyzją rządu Ruda Śląska wraz z 8 innymi powiatami, w których odnotowuje się w ostatnim czasie najwięcej zakażeń, została zakwalifikowana do strefy czerwonej.

Prezydent Rudy Śląskiej od czwartku protestowała przeciw traktowaniu położonego w centrum paromilionowej konurbacji miasta, jak "samotnej wyspy". Jako przykład wskazywała komunikację miejską, gdzie początkowo planowano, by w "strefach czerwonych" pojazdy mogły przewozić tylko liczbę pasażerów odpowiadającą połowie miejsc siedzących.

Ostatecznie ograniczenie liczby pasażerów (do 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących) wprowadzono w "strefach czerwonych" dla linii wewnątrzmiejskich – w przypadku Rudy Śląskiej to 4 linie autobusowe. Pozostałymi 35 liniami autobusowymi i tramwajowymi, które wjeżdżają lub wyjeżdżają z tego miasta, może podróżować, jak dotąd, liczba pasażerów równa 50 proc. miejsc siedzących i stojących, przy pozostawieniu połowy miejsc siedzących niezajętych.

"Zabrakło wcześniejszej dyskusji o planach rządu"

Rozczarowania decyzją rządu nie ukrywał też Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej. Ubolewa, że władze miasta o wprowadzeniu czerwonej strefy dowiedziały się z mediów. 

- Zdecydowanie zabrakło wcześniejszej dyskusji o planach rządu. Mielibyśmy pewnie szereg pytań w tej sprawie. Czy rząd zastanowił się w ogóle, czy da się odciąć miasto leżące w samym sercu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii? Jeszcze niedawno mieliśmy stałe wideokonferencje z wojewodą śląskim w sprawie sytuacji epidemiologicznej w naszych miastach. Można było zorganizować podobne spotkanie dotyczące "czerwonych stref". Zabrakło jednak dobrej woli przedstawicieli rządu. To pokazuje, że samorządy nie są dziś traktowane po partnersku, tylko jako instytucje do "wykonywania poleceń" - mówił Krzysztof Mejer dla Gazety Wyborczej.

Wiceprezydent dodał, że wiele osób w Rudzie Śląskiej boleśnie odczuje nowe obostrzenia. 

- Mam bardzo duże wątpliwości co do zasadności tej decyzji. Większość wykrytych przypadków koronawirusa w naszym mieście dotyczy przecież jednego zakładu pracy, kopalni Bielszowice. Osiągnięcie zakładanego przez rząd celu nie będzie łatwe, zważywszy, że rudzianie bez problemu mogą korzystać m.in.: z kin czy restauracji na terenie miast ościennych. Można tam dojechać w kilka, kilkanaście minut. To pokazuje absurd tej decyzji. Obawiam się, że wpłynie ona na jeszcze większą stygmatyzację mieszkańców Rudy Śląskiej. A przecież nie ponosimy winy za obecną sytuację - mówił Krzysztof Mejer dla Gazety Wyborczej.

Prezydent Dziedzic przypomniała, że kończy się właśnie kolejna tura badań przesiewowych w rudzkiej kopalni Bielszowice, będącej w ostatnim czasie jednym z głównych ognisk koronawirusa w woj. śląskim. W sobotę za chorych uznawano jeszcze 518 tamtejszych górników (w szczytowym momencie 532), jednak piątkowe testy dały 14 pozytywnych wyników na 262 próbki – co może świadczyć o stopniowym wygaszaniu ogniska.

- Tłumaczy nam się, że jest problem, aby górnicy pracowali w inny sposób i na pewno tak jest – dopóki nie ma specjalnej ustawy. Wyobrażałabym to sobie w ten sposób, że np. przebadana grupa górników z negatywnymi wynikami jest koszarowana, pracują, zmieniając się przez dwa tygodnie i potem zmienia ich kolejna przebadana grupa – mówiła prezydent Rudy Śląskiej dla PAP.

Strefa czerwona koronawirusa

Od soboty obowiązuje rządowe rozporządzenie ws. ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zakłada ono m.in. wyodrębnienie stref: "czerwonej" i "żółtej" – terenów z największym wzrostem zakażeń koronawirusem. Na ich obszarach obowiązują, poza ograniczeniami przewidzianymi dla całości terytorium Polski, dalej idące zakazy i nakazy oraz większe ograniczeniami, niż na pozostałym obszarze.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia podało, że wyznaczając strefy zagrożenia epidemiologicznego, kierowało się liczbą zachorowań w poszczególnych powiatach w ostatnich 14 dniach - tam, gdzie na 10 tys. mieszkańców zachorowań było więcej niż 12, obowiązuje „strefa czerwona", a tam, gdzie liczba nowych chorych na 10 tys. mieszkańców wyniosła między 6 a 12 - "żółta”.

W "strefie czerwonej" obowiązuje m.in. zakaz organizowania kongresów i targów oraz działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności. W kościołach dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit to 150 osób. Liczba osób biorących udział w uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne jest zakrywania nosa i ust. 

Zobacz także

Komentarze (34)    dodaj komentarz »

 • Mirkus

  Ludzie, czy wy tego nie widzicie, że to jest HUCPA szyta tak grubą nicią abyście już niedługo musieli pisać podanie w sprawie puszczenia przysłowiowego bąka.

 • woda sodowa

  Nasza miejska władza straciła wiarygodność po tym jak zapałała miłością do Rafała Trzaskowskiego .Myślicie ,że ktoś jeszcze uwierzy w to co kierujecie do mieszkańców Rudy Śląskiej .Wasza strategia jest jasna , krytykować i potępiać wszystko co trafia do was od rządu.Zgadzam się jedynie że jesteśmy jako miasto samotną wyspą ,jeżeli chodzi o patologię ...i tym się zajmijcie a nie podważaniem rozporządzeń odgórnych .Nie jesteście od tego .

 • Michał

  Jest tyle "zarażonych" bo robi się 10razy więcej testów

 • witamina

  "mówił Krzysztof Mejer dla Gazety Wyborczej." i wszystko jasne...

 • Lukas

  Powiem tak ministrze Szumowski i reszta pajacow [...]nijcie się w głowę tak bardzo mocno żeby wam te po[...] pomysły z tych pustych łbow wyleciały

 • ocheksperci

  Podział na strefy w tym czerwoną był już we Włoszech stosowany kilka miesięcy temu.Jeszcze nie dawno lamentowaliście ,że teraz jest dwa razy więcej przypadków zarażeń niż wcześniej kiedy noszono w całej Polsce maski ,a ludzie mogli się poruszać bez nich Teraz gdy drastycznie nastąpi przyrost zarażeń nie pasuje wam ,że przedsięwzięto kroki by jakoś przyhamować ten wzrost. Posłużono się wskaźnikami największych liczb zarażeń w kraju , bo niby jakie inne kryteria mieli przyjąć .Wyszło ,że nasze miasto jest w ścisłej czołówce, więc oznaczono nas jako czerwoną strefę .TO nie ma co wnikać ,że większość zarażonych jest z kopalni Bielszowice ,że jej pracownicy wywodzą się z innych miejscowości.,że podróżujemy z miasta do miasta ,nie ma sensu pytać dlaczego Ruda Śląska jest czerwona , a sąsiednie miasta nie.Gdyby też je oznaczono na czerwono z pewnością by się oburzali jeszcze bardziej niż my .Te ograniczenia mają w jakiś sposób przystopować ostatni znaczny wzrost zarażeń .Nie doszukujmy się w nich logiki bo nikt inny nic mądrzejszego nie wymyśli.Dziwi mnie też postawa naszych prezydentów choć nie powinna po tym jak przerżnął wybory ich faworyt .Odnoszą się do tego wszystkiego jakby to na nich nic nie spoczywało , krytykują od samego zresztą początku koronawirusa wszystko co wychodzi od rządu Czasem wydaje się ,że podważają prawdziwość wyników czy nawet obecność samego koronawirusa Po co więc za każdym razem z ich strony płyną takie pełne żalu kondolencje dla rodzin osób zmarłych na covid w naszym mieście.Po za tym rząd wydaje rozporządzenia i władza miejska powinna się do nich stosować nie dyskutując na swoich profilach z mieszkańcami .Jak są wątpliwości dopytywać się w Warszawie , w końcu tam też mamy przedstawicieli naszego miasta .

 • Mieszkaniec

  W pełni popieram i pytam gdzie mieszkańcy Rudy Śląskiej noszą maseczki. Dalej duża część ludzi ma gdzieś o ostrzenia, jakoś pani prezydent słabo działa. Gdzie mandaty i pouczenia. Czemu idąc z żoną w ciąży na zakupy mam ryzykować jej i moim zdrowiem. Pani prezydent do roboty a nie biadoli pani jak to źle traktują Rude. A traktują tak jak pani tym miastem zarządza, czyli słabo.

 • Mala

  W czasie epidemii nie powinniście po prostu z żoną łazic po sklepach.

 • boluś

  Te niywłonczanie oświetlenia ulicznego na Karmańskim i Porymbie/ niy wiym jak je w inkszych rejonach R ŚL. To Oszczyndności? Kara? Czy zwijanie interesu bez Za/Niy/rząd Miasta? Nom niy potrza Coronoświrusa my już mamy zaraza co nos wykońcy.

 • haszpel

  Podobno to to to ze gruby wyłazi,ciekawe co dalej bedzie.

 • zelka

  coś miasto musi z tego mieć myśle ze chodzi o kasę i nie tylko głównym celem jest górnictwo tak jak szpitale im więcej pacjentów z covid-19 tym więcej kasy wiec 70-90 latkom to przypisują plus choroby współistniejące

 • boluś

  Ale wyłonczajom świata uliczne coby sie ludziska niy szwendały po ćmie Tu oburzenie na restrykcje? Tu straszynie ludzi komunikatami i wyłonczanie oświetlenia. Zalecom wiyzyta u psychiatry lub psicholologa ew.weteryniorza celem uśpienia.

 • Jo

  Tym baranom w tych maskach jakby kozoł szumowski to by na czworakach łazili po placu

 • leber wuszt

  Problem w tym, że Policja i Straż Miejska kieruje wnioski do sanepidu. Działają na podstawie widzimisię posłów. To, że nakaz noszenia maseczek i zakaz zgromadzeń jest niezgodny z prawem to wiadomo od marca. Niestety politycy, policja i sądy trzymają się pod ręce a szary obywatel nie ma nic do gadania i jest na straconej pozycji.

 • xyz

  lyber wuszt mosz 100% racji!!!! Sądy są pisowskie i po to jest ta reforma sądownictwa. A ci którzy mówią (mie te sondy niy interesujom , jo po sondach niy łaża , nie mom z nimi nic do czyniynio ) za chwilę mogą się znaleźć na sali sądowej za brak maseczki chodząc po ulicach Rudy Śl.Niestety mieszkańcu Rudy Śl w wyborach do sejmu kierowali się zyskiem z 500+ oddając w zamian swobody obywatelskie

 • Dia

  A u ciebie w rodzine zodyn niy biere 500+, hahaha hipokryta zasrany

 • Xyz

  Nie dia u mnie w najbliższej rodzinie nikt nie pobiera 500+.Wychowaliśmy z żoną troje dzieci (jednocześnie pracując na ich utrzymanie) które jeszcze nie mają własnego potomstwa. Na ten moment wszyscy pracujemy i płacimy podatki z których utrzymywani są beneficjenci MOPSu. W dalszej rodzinie mam dużo emerytów którzy również nie dali się kupić 13-emeryturą!!! Nie wiem dlaczego nazywasz mnie hypokrytą. My po prostu cenimy sobie wolność i swobody obywatelskie a ta władza ogranicza nas (społeczeństwo) coraz bardziej.

 • White

  A branie podatków ps tych co nie są za rządem i nie biorą 500+ bo np. nie mają dzieci to nie jest hipokryzja?

 • herc

  Noo i jeszcze reszta hutników i górników przekupiona klapszitami przez Dudę. Górnicy oddali kopalnie za klapsznity :-)

 • boluś

  Tradycyjnie władzunie piskajom,piskajom i psińco robiom!Tylko robiom dużo hałasu medialnego coby sie niosło CO CUŚ ROBIOM!

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.