RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Władze Rudy Śląskiej chcą pozyskać 110 mln zł rządowego dofinansowania

 • Dodano: 2022-02-11 15:00

Władze Rudy Śląskiej chcą pozyskać 110 mln zł z kolejnej odsłony rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Z pieniędzy tych miałaby zostać sfinansowana dalsza budowa trasy N-S w kierunku północnym, modernizacja kilku sal gimnastycznych i hal sportowych, wykonanie instalacji fotowoltaicznych w placówkach oświatowych, modernizacja Młodzieżowego Domu Kultury oraz przebudowa ul. Żeleńskiego. Wszystkie te projekty zostały już zgłoszone w trwających jeszcze naborach wniosków. Ostateczną decyzję o przyznaniu dofinansowania podejmować będzie Prezes Rady Ministrów.

- Kluczową dla miasta inwestycją jest oczywiście budowa trasy N-S. Jej przedłużenie w kierunku północnym otrzymało niedawno wsparcie w wysokości 100 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Cały czas jednak musimy znaleźć ponad 220 mln zł wkładu własnego, dlatego ze złożonym wnioskiem, który dotyczy wsparcia tej inwestycji w kwocie 65 mln zł, wiążemy największe nadzieje – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Władze Rudy Śląskiej chcą pozyskać 110 mln zł dofinansowania

Rudzcy samorządowcy w najnowszych naborach Programu Inwestycji Strategicznych złożyli łącznie 5 wniosków. Do pierwszego naboru w ramach drugiej edycji programu można było zgłosić maksymalnie 3 wnioski, dla których określona została górna granica dofinansowania. Było to odpowiednio 5, 30 i 65 mln zł. Dodatkowo regulamin naboru przewidywał, że aby złożyć wniosek na maksymalną kwotę 65 mln zł, obligatoryjnie należało zgłosić „mały” projekt z dofinansowaniem do kwoty 5 mln zł.

Budowa trasy N-S

Zgłoszone przez miasto zadanie z maksymalnym poziomem dofinansowania – do 65 mln zł - dotyczy budowy trasy N-S od Drogowej Trasy Średnicowej do ul. Magazynowej. Projekt ten przewiduje także przebudowę fragmentu ul. Magazynowej oraz budowę ronda w tej ulicy.

- Kolejnych 65 mln zł staramy się pozyskać z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych na budowę części odcinka trasy N-S w kierunku północnym. Wnioskowana kwota dotyczy etapu od DTŚ do ul. Magazynowej (w tym również przebudowy samej ul. Magazynowej oraz budowy nowego ronda). Pewnie Państwo pamiętają, że na całe przedłużenie N-S-ki w kierunku północnym mamy otrzymać 100 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. To niewątpliwie duży „zastrzyk finansowy” dla naszego miasta, ale kwota ta nie zabezpiecza całościowego kosztu wykonania tej inwestycji, której kosztorysowa wartość to 320 mln zł. Dlatego też szukamy kolejnych możliwości finansowania zewnętrznego tego przedsięwzięcia, zwłaszcza że budowę całego północnego odcinka trasy N-S powinniśmy zakończyć do 2028 roku, co jest olbrzymim wyzwaniem budżetowym - napisał wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Modernizacja kilku sal gimnastycznych i hal sportowych

Zgłoszony wniosek na wsparcie do kwoty 30 mln zł dotyczy modernizacji infrastruktury sportowej i rekreacyjnej i obejmuje w szczegółach modernizację sal gimnastycznych miejskich szkół: SP 2, SP 3, SP 8, SP 17, SP 23, SP 24, I LO; modernizację basenu krytego przy SP 30; modernizację hal sportowych w Halembie i Nowym Bytomiu oraz modernizację sali zapaśniczej przy ul. Markowej w Nowym Bytomiu.

Wykonanie instalacji fotowoltaicznych w placówkach oświatowych

Jeśli chodzi o wniosek z najmniejszym limitem dofinansowania, to władze Rudy Śląskiej zgłosiły tu zestaw przedsięwzięć związanych z budową instalacji OZE na budynkach użyteczności publicznej. Budowa instalacji fotowoltaicznych oraz remont dachów objąłby szkoły podstawowe nr 3, 6, 16, 40 oraz miejskie przedszkola nr 4, 8, 37, 42, 44. Sama instalacja fotowoltaiczna miałaby z kolei powstać na budynku Szkoły Muzycznej.

- Zbiorowe zgłoszenia przedsięwzięć w formie jednego wniosku to rozwiązanie, które stosowały już z powodzeniem inne samorządy podczas pierwszej edycji Programu Inwestycji Strategicznych. Zgrupowanie zadań o tym samym charakterze pozwala uzyskać efekt skali w ubieganiu się o dofinansowanie, a w przypadku jego uzyskania umożliwia kompleksową realizację tych inwestycji – wskazuje wiceprezydent Michał Pierończyk.

Modernizacja Młodzieżowego Domu Kultury oraz przebudowa ul. Żeleńskiego

Kolejne dwa wnioski przedstawiciele Rudy Śląskiej złożyli w naborze w ramach trzeciej edycji programu, dedykowanej dla samorządów, na obszarze których funkcjonowały zlikwidowane Państwowe Przedsiębiorstwa Gospodarki Rolnej. Pierwszy z nich, przewidziany dla inwestycji z określonym limitem do 8 mln zł, dotyczy daleko idącej modernizacji budynku Młodzieżowego Domu Kultury w Rudzie. Drugi zgłoszony projekt dotyczy natomiast rozbudowy ul. Żeleńskiego w dzielnicy Ruda. Inwestycja wpisuje się w zadania z górnym limitem dofinansowania w kwocie 2 mln zł. Władze miasta w tym przypadku wnioskują o kwotę niespełna 1,4 mln zł.

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych

Jednym z najważniejszych założeń Programu Inwestycji Strategicznych, szczególnie istotnych z punktu widzenia samorządów, jest wysoki stopień dofinansowania zgłaszanych inwestycji. W przypadku naboru głównego wsparcie stanowi od 80 do 95% wartości inwestycji, w zależności od ich charakteru. Natomiast w przypadku naboru kierowanego dla gmin popegeerowskich maksymalne dofinansowanie wynosi aż 98% wartości inwestycji.

- Co również istotne, jednym z warunków stawianych samorządom startującym w ogłaszanych naborach jest zagwarantowanie rozpoczęcia postępowania związanego z realizacją inwestycji w ciągu 6 miesięcy od przyznania promesy. Dlatego do programu zgłosiliśmy te inwestycje, z których realizacją możemy ruszyć praktycznie „od zaraz” – tłumaczy Michał Pierończyk.

Termin zgłaszania wniosków do dwóch naborów Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład upływa 28 lutego br. Decyzję o przyznaniu dofinansowania podejmować będzie Prezes Rady Ministrów po rekomendacji komisji do spraw wsparcia programu.

Przypomnijmy, że w pierwszym naborze Programu Inwestycji Strategicznych, który realizowany był jeszcze w ubiegłym roku, Ruda Śląska otrzymała blisko 20 mln zł dofinansowania na dwa zadania: modernizację ul. Bałtyckiej w Kochłowicach oraz rewitalizację Placu Niepodległości w Goduli. Obie inwestycje miasto będzie realizować w tym roku.

Zobacz także

Komentarze (16)    dodaj »

 • ewa

  Czy to nie wstyd prosić Taki rząd o pieniądze. Panie Mejer proszę prosić o wsparcie niemiecką firmę, która na siłę chce postawić w Rudzie spalarnię śmieci i które to ciężarówki będą rozjeżdzały drogi, 60 ciężarówek na godzinę.

 • boluś

  Oj "to nabudujom Placów Zabaw i Siłowni"oj NABUDUJOM !

 • popatrujoncy

  Wszystkie te interesy poskreslac,ito pieronem,azaczonc budowac tanie mieszkania,ale prawdziwie tanie anie po500tysiaków,młodziludzie potrzebujom tanich mieszkan aby mogli zakladac rodziny imiec ze dziecmi gdzie mieszkac,TOJEST SPRAWA PIERSZOPLANOWA ,czy sie to rozumie czy nie,ludziom młodym trzeba pomagac ito szybko.

 • Halymbiorz

  Ciekawe co władze myślą o udrożnieniu ulicy w Halembe. Z każdej strony są problemy z przejazdem. Jeden most w ciągu 1go mają ma wystarczyć?? Żadnej obwodnicy?? Drugiego mostu też nikt nie planuje. Zatem za lat 5 wszystko stanie.

 • mieszkaniec

  na dzień dzisiejszy należy wprowadzić darmową komunikację miejską, która do wybudowania obwodnicy zmniejszyłaby korki w dzielnicy

 • ihy

  "Darmową"? Czyli pierwszego filantropa już mamy, ktoś jeszcze z autobusem na boku będzie pracował za darmo?

 • lasvegas

  Jak to chcą pieniędzy od rządu ? przecież niedawno Mejer jeździł na protesty antyrządowe a teraz chce od tego złego PISu kasę ?nie kompromituj się Krzysiu.

 • lasvegas parano

  To nie pieniądze PIS tylko nasze, zabrane z PIT itd

 • Tom

  A prawda jest taka ,że miasto otrzymało w ostatnim czasie więcej pieniędzy od rządu niż za cały okres rządów nieudacznika Tuska

 • Truda

  Rząd nie ma swoich pieniędzy. Można w kółko powtarzać a odporni na wiedzę, dzieci wiatru i kurzu i tak wiedzą lepiej.

 • Jorg

  Wszystko pięknie i ładnie, a przez Halembe dalej nie idzie normalnie przejechać

 • startowy

  Jorg wetej Halembie mieszkajom bogaci ludzie we fajnych prywatnych obejsciach,to mogom sobie małelotnisko zbudowac,bydom wtedy pewno zadowoleni,ibedom mogli jechac po swojemu.

 • Nowobytomianin

  Ruda Śląska ma zapłacić blisko 1,3 mln zł kary, a o tym nie napiszecie

 • n4u

  nie bym się czepiał, ale mogliście też napisać ile kasy z podatków dla miasta wziął polski ład - tak dla porównania ...

 • Truda

  Minusują cię, bo nawet tego policzyć nie umieją.

 • kwiatowe

  30mln na rok, polski wał w praktyce

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.