Wiadomości z Rudy Śląskiej

Teren po kopalni Polska-Wirek obszarem inwestycji. Podpisano porozumienie w tej sprawie

  • Dodano: 2021-08-26 12:30

Ruda Śląska szykuje się do transformacji. Dawne tereny poprzemysłowe mają zostać przekształcone w tereny inwestycyjne. Promocji tego przedsięwzięcia ma służyć porozumienie podpisane w czwartek, 26 sierpnia, przez miasto Ruda Śląska, Spółkę Restrukturyzacji Kopalń oraz Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną.

Do zagospodarowania jest 97 hektarów

Ruda Śląska, miasto słynące niegdyś z kopalni węgla kamiennego, od lat zmienia swoje oblicze. Obecnie w mieście działa jedna kopalnia, czyli należąca do Polskiej Grupy Górniczej KWK „Ruda” z ruchami „Halemba”, „Bielszowice” i „Pokój”. Miejscowość przechodząc fazę restrukturyzacji przemysłu, zmienia się także miejski krajobraz. Tej metamorfozie służyć ma także podpisane dziś, 26 sierpnia, porozumienie zawarte przez miasto Ruda Śląska, Spółkę Restrukturyzacji Kopalń oraz Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Na jego mocy sygnatariusze będą wspólnie promować tereny pogórnicze w dzielnicy Kochłowice.

Celem wspomnianego porozumienia ma być aktywizacja gospodarcza nieruchomości inwestycyjnych po kopalni „Polska-Wirek”, w pobliżu autostrady A4 i stworzenie warunków do powstawania nowych miejsc pracy. Tym sposobem przedsięwzięcie to ma mieć udział w niwelowaniu negatywnych skutków społecznych i gospodarczych wynikających z przemian zachodzących w branży energetycznej.

- Restrukturyzacja górnictwa to dla naszego miasta wielkie wyzwanie. Trzeba nie tylko wypełnić lukę po ubywających miejscach pracy, ale również zagospodarować pokaźne pokopalniane tereny. Realizacja zadania o takiej skali wymaga szerokiej współpracy. Dziś nasze miasto podpisało porozumienie ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń oraz Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną w sprawie zagospodarowania nieruchomości między ulicami ks. Tunkla i Bałtycką. Razem chcemy dać temu miejscu gospodarcze "nowe życie" i wykreować nowoczesne miejsca pracy – podkreśla Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej.

Wspomniany teren leży między ul. Ks. L. Tunkla a ul. Bałtycką w Rudzie Śląskiej

Jak wskazuje rudzki magistrat, łączny obszar objętego porozumieniem terenu w rejonie między ul. Ks. L. Tunkla a ul. Bałtycką to 97,41 ha, na które składa się 121 działek. Większość z nich jest własnością Skarbu Państwa i pozostaje w użytkowaniu wieczystym Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A., użytkowaniu wieczystym miasta lub władaniu miasta, a jedna z nich w użytkowaniu wieczystym Kompanii Węglowej. Pozostałe są własnością miasta lub SRK. Wydobycie w tym rejonie prowadził do 2009 r. Ruch „ Wirek” KWK „ Halemba- Wirek” (w latach 1995–2007 jako KWK „Polska- Wirek”, a w latach 1954-1995 jako KWK „Nowy Wirek”).

- Jednym z celów strategicznych Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. jest zagospodarowanie majątku likwidowanych kopalń. Działania te są prowadzone w sposób mający za zadanie łagodzenia społecznych skutków restrukturyzacji górnictwa oraz promowania i wspierania przedsiębiorczości. Biorąc pod uwagę, iż Ruda Śląska została szczególnie dotknięta negatywnymi skutkami przekształceń, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. wraz z miastem Ruda Śląska i Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A. postanowiły podjąć współpracę celem aktywizacji terenu położonego w rejonie ulicy Tunkla, posiadającego szczególny potencjał inwestycyjny – mówi Janusz Gałkowski, prezes zarządu SRK S.A.

Miasto stoi przed dużym wyzwaniem. Tereny pokopalniane w najbliższej przyszłości muszą zostać przekształcone w tereny inwestycyjne.

- Dziś w imieniu prezydent Grażyna Dziedzic podpisałem z prezesami SRK i KSSE porozumienie w sprawie wspólnej promocji terenów inwestycyjnych po dawnej kopalni Polska- Wirek. Chodzi o obszar obejmujący 97 hektarów na którym znajduje się 116 działek należących do miasta, skarbu państwa i SRK – poinformował Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

To będzie gra zespołowa

Wiceprezydent dodał, że to ważny moment, ponieważ miasto działając w pojedynkę nie byłoby w stanie zagospodarować tych terenów. Jak podkreśla Krzysztof Mejer związane jest to z kwestią prawa własności.

- Liczymy na to, że zaangażowanie w promocję tych terenów Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej pozwoli zainteresować nimi dużych inwestorów. Negocjowanie tej umowy trochę trwało. Ale dzięki zaangażowaniu prezesa strefy Janusz Michałek i Ewa Stachura Pordzik udało się nam osiągnąć porozumienie – podkreślił Krzysztof Mejer.

Istnieją obawy o wzmożone natężenie ruchu

Radny Rafał Wypior wskazał z kolei, że żywi ambiwalentne uczucia związane z podpisaną dziś umową. Jak zaznaczył, cieszy się z podjętych działań, ale nie kryje, że posiada też pewne obawy. Związane są z natężeniem ruchu.

- Każda inwestycja jest miastu potrzebna, ale prawie za każdą inwestycją kryje się zwiększenie ruchu drogowego. Rynek w Kochłowicach już dziś ledwo "wyrabia" z potężnym ruchem i zwiększającą się ilością samochodów ciężarowych. W tej sprawie niebawem składam interpelację związaną z ograniczeniem ruchu ciężarówek w obrębie kochłowickiego rynku. Oczywiście powrócę z tematem obwodnicy – podkreśla radny Rafał Wypior.

Dodał też, że jeżeli ruch zostanie ograniczony, to w pewnym stopniu uda się zatrzymać degradację zabytkowych budynków w tym np. Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w Rudzie Śląskiej- Kochłowicach, czy kościoła Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach, a ten jak pamiętamy, niedawno przeszedł remont wymuszony oderwaniem się kamiennych bloków od elewacji.


Wspomniane porozumienie to nie wszystko. W magistracie podpisano także dwustronną umowę z KSSE. Zgodnie z jej postanowieniami podmioty te podejmą współpracę w kwestii poszukiwania inwestorów zainteresowanych działkami. Planowane jest również podpisanie podobnej umowy między SRK i KSSE.

– Zaproponowaliśmy gminie Ruda Śląska oraz Spółce Restrukturyzacji Kopalń, jako właścicielom tych terenów, żeby przy doświadczeniu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej połączyć siły i przygotować prawie 100 ha terenów inwestycyjnych w pobliżu autostrady A4 – mówi dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

Teren po kopalni Polska-Wirek obszarem inwestycji. Podpisano porozumienie w tej sprawie

Komentarze (20)    dodaj »

  • Załamana

    A co z ludźmi, którzy od wielu lat mają tam ogródki działkowe? Mają się wynieść bo miasto chce to wszystko zabetonować. Żenada

  • mario

    Teren po bylej Kopalni Nowy Wirek,ja tu widze osrodek wypoczynkowy a nie hale magazynowe.

  • Tola

    Którą ze stron porozumienia reprezentuje p. Wesoły?

  • Ziga

    Zas Gorol podpisol . Takiego co wszystko szkryflo vo mu daja juz znomy

  • Jan

    Ciekawe kiedy wezmą się za ogródki działkowe Ziemia Bytomska i Szarotka na Nowym Bytomiu ?! Bo to niezły teren inwestycyjny

  • obywatel PL

    zaorać wszystko w stolice trzeba inwestować, Kraków, Gdańsk a nie takie coś u

  • Testosteron

    Nie oszukujmy się dziedzic wyprzedają Rudę Śląską jak tylko idzie bogatym korporacja prawie za grosze.Dlaczego cześć z tych działek nie pójdzie dla zwykłego ludu na działki budowlane ,nie buduje mieszkań, robi przekręty na inwestycjach z koleżanką z dro sabu ją powinno sie zająć CBŚ

  • fress

    I następne tiry pojadą oświęcimską i radoszowską do A4 przez miasto? to ma byc ta wasza inwestycja? Zróbcie coś dla ludzi a nie dla biznesu. Wiecie ile na tamtym terenie mieszka zwierząt? Lisy, zające, sarny. Ludzie jeżdzą na rowerach i chodzą na spacer a wy wszystko zabetonujecie i pokryjecie blachą. Kpina.

  • Hanys

    Może zaś Panattoni

  • Mieszkaniec

    Bedzie kolejny generator hałasu

  • boluś

    SUPER 'ZAŚ BLASZOKI NA PODNAJEM ! I kupa toniyj siły roboczej dlo badżiewnych firemek.

  • miastem rządzi m

    Może kolejne hale panattoni Panie Mejer?

  • Grześ

    i pyk kolejne magazyny.

  • Padre

    Czyli miejscówa pod Palantoni IV

  • n4u

    Program magazyn+ wkracza w nowy rozdział.

  • ucieszony wiadomosciom dobrom

    Tak ma byc,cos zacos,jedno padło,drugie zabudowywac irozbudowywac,inaczej ludzie zwiejom za robotom,no to budowac zakładyanie pytac sie takich co sie nieznajom,przykład tam dochodzi transport kolejowy,ino jechac ze tymi iwestycjami,kolej jest EKOLOGICZNA.

    • ucieszony wiadomosciom dobrom
      2021-08-26 13:24
    • odpowiedz
  • cap kazimierz

    Poproszę po Polsku z przekazem.. nic z tego nie rozumiem. Mogesz tyż po ślonsku, ale co to bydzie miało sens, pacza na to coś, coś naszkryfloł jak szpok w pi...

  • oplerek

    Zapamientaj raz na zawsze ze tu jest śląsk,ibedzie na wieki ament jasne,no to basta.

  • mietlorz

    tory już downo rozebrane ciućmoku :)

  • brecha

    Kolej da radę wszystkich nielegalnych budujacych domy na byłym torowisku, do likwidacji,bo to kolejowe.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również