Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wojewoda śląski z apelem o zaprzestanie hejtu wobec górników i ich rodzin

 • Dodano: 2020-05-14 09:45

O zaprzestanie hejtu wobec górników i ich rodzin zaapelował w środę wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Woj. śląskie jest w ostatnich dniach regionem z największą liczbą zakażeń koronawirusem, a ich ogniska to kopalnie.

- Wszystkim górnikom przesyłam słowa otuchy oraz podziękowania za ich niezwykle ciężką i odpowiedzialną pracę. Jednocześnie pragnę wyrazić swój stanowczy sprzeciw wobec fali hejtu, z jakim od kilku dni spotykają się pracownicy branży górniczej i ich rodziny - branży stanowiącej tak ważny trzon gospodarki energetycznej nie tylko województwa śląskiego, ale i całego kraju - napisał wojewoda Wieczorek w opublikowanym w środę wieczorem oświadczeniu.

Przypomniał, że praca w kopalni wyróżnia się swoją specyfiką i trzeba mieć na uwadze, że chcąc zachować funkcjonowanie zakładu wydobywczego, nie sposób całkowicie wykluczyć bezpośredniego kontaktu pomiędzy górnikami, którzy nawet przy zachowaniu najwyższych środków bezpieczeństwa, aby wykonywać swoje obowiązki, nadal są narażeni na ryzyko zakażenia.

- Za wykonywaną w pocie czoła pracę należy się górnikom uznanie, nie zaś piętnujące i pełne nienawiści słowa - zaznaczył.

Według rzeczniczki wojewody Aliny Kucharzewskiej, w związku z dużą liczbą zakażeń w branży górnicy i ich rodziny spotykają się z ostracyzmem w swoich środowiskach i krytyką w internecie; na problem zwracały też uwagę wojewody działające w górnictwie związki zawodowe.

Jarosław Wieczorek zapewnił, że polski rząd robi wszystko, aby zapewnić bezpieczeństwo nie tylko pracownikom kopalni, ale wszystkim mieszkańcom województwa śląskiego.

- Pozostajemy w stałym kontakcie z inspektorami sanitarnymi i władzami spółek górniczych - wspólnie staramy się wypracowywać najbardziej optymalne rozwiązania mające zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa w regionie. Dlatego też, kiedy tylko wzrosła liczba zakażeń na terenie pięciu kopalń, podjęliśmy decyzję o przebadaniu wszystkich górników w nich zatrudnionych. Była to decyzja bezprecedensowa na skalę nie tylko kraju, a przeprowadzane badania mają na celu jak najszybsze zidentyfikowanie i odizolowanie osób zakażonych, po to, aby COVID-19 nie był transmitowany wśród kolejnych mieszkańców województwa - przypomniał.

- Apeluję o zaprzestanie hejtu wobec górników i ich rodzin! Tylko dzięki solidarnym działaniom nie tylko środowiska górniczego, ale i wszystkich mieszkańców naszego województwa w zakresie przestrzegania rygorów sanitarnych, będzie szansa, aby zapobiec dalszym zakażeniom - podsumował wojewoda śląski.

Według ostatnich danych, w woj. śląskim potwierdzono dotąd w sumie 4 tys. 399 przypadków zakażenia koronawirusem. 158 chorych zmarło, a 995 wyzdrowiało. W szpitalach przebywa obecnie 397 osób.

Łączna liczba górników, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem, przekroczyła w środę 1,2 tys. - wynika z informacji służb sanitarnych i spółek węglowych. Najwięcej zakażonych - 829 osób - to zatrudnieni w Polskiej Grupie Górniczej (PGG), gdzie pracuje ponad 41 tys. ludzi. Wiodącym ogniskiem zakażeń jest rybnicka kopalnia Jankowice (część kopalni ROW), gdzie potwierdzono 450 zakażeń. Zarażonych Sars-CoV-2 jest też 216 górników z gliwickiej kopalni Sośnica oraz 149 z katowickiej kopalni Murcki-Staszic. W kwarantannie jest niespełna 1,8 tys. pracowników z PGG. Do badań pobrano dotąd ponad 7,6 tys. wymazów; w środę testy przesiewowe nadal trwały.

Zobacz także

Komentarze (47)    dodaj »

 • Ken

  Przebadajcie takie zakłady jak NGK Ceramiks, Opel itd to przypadków pewnie będzie więcej.

 • kot

  Opel nie pracuje, jakbyś nie wiedział. Do połowy czerwca co najmniej.

 • hot dog

  to nie znaczy że przypadków tam nie ma

 • kot

  Jak nie pracuje, to nie ma na zakładzie.

 • Zbyszek

  Górniki maja jednak nawalone pod kaskami. Dla nich hanys to górnik a każdy inny to gorol. Górnik to zawód jak każdy inny. Tak samo hanysem może być lekarz, kierowca, informatyk czy monter. Wam się w d..pach pomieszało. Śląsk nie jest wasz. To nasza wspólna ojczyzna i my już nie chcemy mieć brudu, smrodu i zacofania tylko dlatego żeby mieć górników jak wrzód na tyłku.

 • AAAA

  Jakbyś nie wiedział kiedyś ludzie ciągnęli na Śląsk za pracą w dużej mierze na kopalnię bo w swoim regionie nie było albo kiepsko płatna. Najpierw się dowiedz a później obrażaj bo pokazałeś że jesteś zwykłym chamem i prostakiem któremu słoma z butów wystaje. Przypomnę Warszawa po 2 wojnie odbudowana za pieniądze ślązaków.

 • Zbyszek

  Słowo klucz- "kiedyś". Kiedyś to ludzie [...]i przez okno i mieszkali w jaskiniach. W ekonomii liczy się tu i teraz a nie "kiedyś". Trzeba się zmieniać i dostosowywać do rynku. Polskie kopalnie nie chcą bo im wygodnie. na 1000 górników przypada 500 pasożytów. To jest ekonomiczny zabytek i muzeum. W jakim zakładzie jest tyle związków i przywilejów ? W żadnym. W taki sposób to górnictwo zamiast być bogactwem, stało się obciążeniem. Ale tego nie zmienicie bo wam tak wygodnie jak jest bałagan i chaos.

 • igrek

  człowiek który o górnictwie słyszał z tvn nie powinien się wypowiadać

 • Paq

  Nie oni jedni mają problemy. Tak się zachowują jakby im zawsze wszystko się należało.

 • Albert

  Uważam, że gdyby przeprowadzono masowe badania przesiewowe w każdym innym województwie efekt byłby taki sam. Masowy przyrost +. Wszędzie badają tylko ludzi z ewidentnymi objawami, tylko na Śląsku są prowadzone badania ludzi bezobjawowych. Też i wykrywalność jest większa. Ludzie, myślcie troche

 • Żona Górnika

  Dokładnie tak Kiedy najwięcej zachorowań było z początku pandemii w woj.mazowieckim to jakoś nikt ze Śląska nie obrażał nikogo No cóż człowiek ze wsi wyjdzie ale wieś z człowieka już nie:-/

 • as

  Sami sobie na to zapracowali chamska i roszczeniowa postawa. Dobrze wiedza ze kopalnie sa nierentowne i przy kazdej probie zreformowania robia awantury i udaja biedakow. Teraz wirus spotegowal ten hejt.

 • Fajno Frelka

  Wy [...]e gdyby nie Śląsk to w życiu nie wiedzielibyscie jak smakuje prawdziwa Śląska kuchnia oraz jak wygląda czarny węgiel w dodatku dlaczego nie wykonywano wcześniej testow u górników?!Wcale nie ma sie co dziwić że tak to się rozniosło Wirus grypy zawsze był i zawsze będzie Powyższy tekst dotyczy tepych goroli Pozdrawiam.

 • Ernest

  PIsz po ślonsku jak sie zaliczosz do ślonzokow.

 • Fajno Frelka

  Gorol po śląsku nie kumo więc dlatego tak Aby se jezora nie polomali:-D

 • Hanys

  Wynocha goroli ze slonska slonsk tylko dla hanysow i gornikow z krwi i kosci gorole na wies do cepow

 • Hans

  A dyrektor Twoi gruby to hanys, czy gorol? Z resztom jak wszystkich innych grub. To wypieprzcie tych goroli tyż i zarzondzejcie jakeście tacy mondrzy. Gorolow wszyndzie widzicie ino niy na grubie boroki.

 • ślązak

  Jak mam się identyfikować z takim hanysem jak ty , w taki sposób się wypowiadającym to wstyd mi za Śląsk.Potem się dziwić ,że nas postrzegają przez pryzmat takich jak ten , czy inne berciki.

 • markfranc67

  Prawdziwy Ślązok to mo w cztyrech literach ta gorolsko godka i tyla w tymacie !!!!!!

 • martin

  Nie utożsamiaj Śląska z górnikami. Ilu was jest? 70-80 tysięcy? A ludzi na Śląsku mieszka około 4,5 mln. Przez was niestety tak nas reszta postrzega - jak tępych, słabo wykształconych roboli nadających się jedynie do łopaty.

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.