W poniedziałek, 18 listopada, tuż przed godziną 8:00 rano w kopalni „Bielszowice” doszło do wstrząsu o sile dwa razy dziesięć do siódmej dżula.
Wstrząs w KWK Ruda
Jak przekazuje rzeczniczka prasowa PGG, Ewa Grudniok, do wstrząsu, który był odczuwalny dla większości mieszkańców Rudy Śląskiej, doszło dziś rano, 18 listopada, o 7:46 w należącej do PGG Kopalni „Ruda” ruch "Bielszowice".
- Doszło do wstrząsu o sile 2x107 dżula. Załoga została wycofana, kopalnia funkcjonuje i funkcjonowała normalnie, nic się nikomu nie stało – przekazuje Ewa Grudniok, rzeczniczka Polskiej Grupy Górniczej.
Poczuliście dzisiejszy poranny wstrząs? Dajcie znać w komentarzach!
Skąd biorą się wstrząsy górnicze?
Wstrząsy górnicze są efektem działalności wydobywczej, która zakłóca naturalną równowagę w skorupie ziemskiej. W wyniku wydobywania węgla kamiennego powstają pustki pod powierzchnią ziemi, co prowadzi do przemieszczania się mas skalnych. Nagłe uwolnienie nagromadzonej energii powoduje drgania gruntu, odczuwane na powierzchni jako wstrząsy. Ich intensywność zależy od głębokości i skali prowadzonego wydobycia, a także od właściwości terenu. Wstrząsy te stanowią charakterystyczne zjawisko dla regionów o intensywnej działalności górniczej.