Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wszystkich Świętych 2021: Zmiany w organizacji ruchu w rejonie rudzkich cmentarzy

 • Dodano: 2021-10-31 11:30

1 listopada kierowcy w Rudzie Śląskiej muszą liczyć się ze zmianami w organizacji ruchu drogowego w rejonie cmentarzy. Osoby, które w tym dniu zdecydują się podróżować komunikacją miejską, będą mogły  skorzystać z bezpłatnych przejazdów i dodatkowej linii autobusowej C 9, uruchomionej już od 31 października.

Wszystkich Świętych w Rudzie Śląskiej

1 listopada o godz. 7:00 nastąpi zmiana w organizacji ruchu w rejonie rudzkich cmentarzy. Będzie ona obowiązywać do późnych godzin wieczornych tego dnia. Przed cmentarzami zostaną wyznaczone specjalnie oznaczone miejsca dla pojazdów osób niepełnosprawnych. W bezpiecznym dotarciu do rudzkich nekropolii pomogą mundurowi regulujący w tym dniu płynność ruchu drogowego. Tegoroczna policyjna „Akcja Znicz” prowadzona będzie już od piątku, 29 października  i potrwa do 2 listopada br. Podczas niej funkcjonariusze Policji we wzmożony sposób sprawdzać będą prędkość, z jaką jadą kierowcy, ich trzeźwość oraz stan techniczny aut. Rudzka Straż Miejska jak zwykle zwiększa częstotliwość patroli w okolicach cmentarzy z myślą o bezpieczeństwie osób porządkujących nagrobki i zapobieganiu ewentualnym kradzieżom kwiatów, czy niszczeniu miejsc pochówku.

Również od piątku 29 października obowiązywać będą zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Udogodnieniem w poruszaniu się między nekropoliami będą dodatkowe linie „cmentarne”. 31 października oraz 1 listopada po Rudzie Śląskiej będzie kursowała linia o numerze C9. Pasażerowie już po raz kolejny 1 listopada będą podróżowali liniami Zarządu Transportu Metropolitalnego za darmo.

UM Ruda Śląska przypomina, że w pojazdach komunikacji miejskiej obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa wyłącznie za pomocą maseczki. Szczegółowe zmiany w rozkładzie jazdy dostępne są na stronie ZTM

Dzień Wszystkich Świętych to okazja do ratowania zabytków cmentarnych

– Co roku przed dniem Wszystkich Świętych organizujemy sprzątanie zabytkowego cmentarza parafialnego w Orzegowie. Prosimy okolicznych mieszkańców o pomoc w tej ważnej dla nas inicjatywie – zachęca do zaangażowania się w akcję Jerzy Kasperek, wiceprezes Towarzystwa Miłośników Orzegowa.

Stowarzyszenie co roku prowadzi też kwestę na rzecz ratowania zabytków starej nekropolii w Orzegowie.

- Tak będzie i w tym roku, chcemy, żeby tradycja się zachowała. Na starym i nowym cmentarzu w niedzielę i poniedziałek (31.10 i 01.11) będzie można spotkać wolontariuszy z puszkami, do których można wrzucać datki na ratowanie naszej zabytkowej nekropolii – dodaje Jerzy Kasperek.

Rudzki magistrat przypomina, że cmentarze komunalne w Rudzie Śląskiej mają specjalną stronę internetową, dzięki której można szybko znaleźć lokalizację grobów. Strona dostępna jest tutaj.

Zmiany w ruchu drogowym, obowiązujące 1 listopada od godziny 7:00 do późnych godzin wieczornych,  poszczególnych dzielnicach Rudy Śląskiej:

Dzielnica Ruda:

Cmentarz przy ul. Porębskiej
Od ul. Wolności wjazd możliwy jednokierunkowymi ulicami: Brańskiego i Kościelną, natomiast wyjazd jednokierunkowymi ulicami: Staszica oraz Porębską w kierunku ul. Zabrzańskiej. Parkowanie wyznaczone będzie wzdłuż ul. Brańskiego po lewej stronie oraz na odcinku jednokierunkowym ul. Kościelnej. Na odcinku ul. Porębskiej wzdłuż cmentarza będzie obowiązywał zakaz ruchu, który nie dotyczy dojazdu osób niepełnosprawnych do parkingu.

Dzielnica Godula:

Cmentarz przy ul. K. Goduli
Odcinek ul. Przedszkolnej oraz ul. Fabrycznej będzie jednokierunkowy. Będzie można zaparkować pojazd na parkingach pomiędzy placówkami handlowymi oraz na ulicach Przedszkolnej i Fabrycznej po lewej stronie.

Dzielnica Orzegów:

Cmentarz przy ul. Kard. Hlonda
Parkowanie dozwolone na ulicach Hlonda i Bytomskiej po lewej stronie, ulice te będą jednokierunkowe.

Dzielnica Bykowina:

Cmentarz  przy ul. 11 Listopada
Na jednokierunkowej ul. 11 Listopada parkowanie będzie możliwe jednostronnie. Parkować można będzie na odcinku ul. Potyki, gdzie zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy.

Dzielnica Halemba:

Cmentarz przy ul. 1 Maja (cmentarz komunalny)
Na ul. 1 Maja parkowanie będzie dozwolone na wydzielonych pasach postojowych pomiędzy cmentarzem a skrzyżowaniem z ul. Nowy Świat oraz na ulicach Chłopskiej i Strzelców Bytomskich, które w tym dniu będą ulicami jednokierunkowymi. Ponadto będzie możliwość parkowania na skrajnym pasie w kierunku Halemby.

Cmentarz przy ul. 1 Maja, Brodzińskiego
Parkowanie będzie możliwe na ul. Brodzińskiego, a osoby niepełnosprawne będą mogły pozostawić pojazd na wyznaczonym miejscu na ul. 1 Maja.

Cmentarz przy ul. Traugutta
Ruch jednokierunkowy zostanie wprowadzony na odcinku ulicy Kaczmarka od ulicy Burszki do ulicy Traugutta oraz na ulicy Traugutta od ulicy Kaczmarka do ulicy Kochłowickiej. Parkowanie będzie dozwolone po lewej stronie przedmiotowych dróg.

Dzielnica Wirek:

Cmentarz przy ul. Magdziorza i Brata Alberta
Powyższe ulice będą jednokierunkowe, parkować będzie można po lewej stronie ulicy. Osoby niepełnosprawne będą miały wydzielony parking na ul. Brata Alberta.

Cmentarz przy ul. Nowary, Ściegiennego
Ulice Ściegiennego, Czajkowskiego, Zdziebkowskiej będą jednokierunkowe. Parkowanie po lewej stronie tych ulic.

Cmentarz przy ul. 1 Maja
Ulica Polna będzie jednokierunkowa, parkowanie po jej lewej stronie.

Dzielnica Nowy Bytom:

Cmentarz przy ul. Chorzowskiej
Ul. Ratowników będzie jednokierunkowa od wyjazdu z parkingu do ul. Pokoju. Parkowanie możliwe będzie na parkingu przy ul. Chorzowskiej (wjazd od ul. Ratowników) i przy ul. Ratowników po jej lewej stronie za wjazdem na parking.

Cmentarz przy ul. 1 Maja, Hallera
Od skrzyżowania powyższych ulic w kierunku dzielnicy Ruda oraz w kierunku dzielnicy Wirek na ul. 1 Maja zostaną wydzielone pasy postoju.

Dzielnica Kochłowice:

Cmentarz przy ul. Wyzwolenia, Oświęcimskiej
Miejsca postojowe zostaną wyznaczone na ulicach Oświęcimskiej i Krakowskiej. Na ul. Wyzwolenia dopuszczony będzie postój tylko dla osób niepełnosprawnych w zatoce parkingowej.

Cmentarz przy Alei Dworcowej
Aleja Dworcowa będzie jednokierunkowa, postój po jej lewej stronie. Wyjazd ulicą Do Dworca.

Dzielnica Bielszowice:

Cmentarz przy ul. Kokota
Osoby niepełnosprawne będą miały wyznaczone stanowiska przed bramą cmentarza. W celu zmniejszenia utrudnień zalecany jest postój na ulicach Powstańców Śląskich, Bielszowickiej i Równoległej.


Źródło: UM Ruda Śląska

Zobacz także

Komentarze (12)    dodaj komentarz »

 • Kochlo

  Dlaczego nie ma Parku Pamięci?

 • Porębska

  Pamiętajcie, że na cmentarzu lepiej mieć maseczkę. Paranoja! Wiem, widziałem wczoraj jak wypisywano kary tym co nie mieli.

 • Kpina + ironia / szydera

  Skoro dali sobie wcisnąć ciemnotę, to ich sprawa :-)

  • Kpina + ironia / szydera
   2021-11-01 21:13
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Kpina + ironia / szydera

  Brańskiego jednokierunkowa - i co z tego? - powiedział dzisiaj ok. 9:30 ciućmok w audi... przecież zawsze była dwukierunkowa. Dobrze, że kamerka nagrała tego patafiana melepetę drogowego :-)

  • Kpina + ironia / szydera
   2021-10-31 19:15
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Przerażony Zaszczepiony

  Pamiętajcie o tym żeby zdezynfekować znicze i groby bo inaczej to szaleństwo nigdy sie nie skończy.A najlepiej to zostańcie w domu.

  • Przerażony Zaszczepiony
   2021-10-31 14:22
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Renia

  o zmarłych trzeba pamietać cały rok a nie tylko w ten jeden dzień, cały rok groby brudne, bez zniczy, bez kwiatów a kilka dni przed pielgrzymki przybywają by posprzatać, by pokazać sąsiadom ze pamietają.Powinno sie zlikwidowac takie świeta

 • olo

  A co mają kwiatki i znicze do pamięci o zmarłym ? To raczej kwestia tego, co ludzie powiedzą.

 • Kochlowianka

  Zmiana organizacji ruchu w okolicy cmentarzy powinna nastąpić już od 30 października. Jak zwykle nasze służby miejskie nie zdają sobie sprawy jak podjęta przez nich decyzja utrudni życie w tych dniach mieszkańcom. Zacznijcie w końcu myśleć z wyprzedzeniem. Żenada !!!!

 • Endriu

  Droga pani od wczoraj zostały wprowadzone zmiany od godzin wieczornych ,dziś wszyscy jeżdżą jak chcą pod zakaz pod prąd bo nie ma policji .Nic na naszych tępych kierowców nie robi różnicy .

 • Kpina + ironia / szydera

  Ciućmoki i tak będą jeździły na pamięć i parkowały byle gdzie, byle bliżej cmentarza...

  • Kpina + ironia / szydera
   2021-10-28 16:44
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Mahmed Abi Kazabi

  dobrze ze jestem muzumaninem i tego nie opchodze

 • kwiatowe

  Jak co roku, pytam sie dlaczego nie od 31.10 to organizacja? W Rudzie na Branskiego i Koscielnej jest masakra przy takim ruchu dwukierunkowym i parkowaniu byle gdzie.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.