Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wszystko staram się robić na 100 procent - Aleksandra Kusiak, Młodzieżowa Rada Miasta

  • Dodano: 2014-06-25 10:00, aktualizacja: 2015-10-01 14:03

Rozmawiamy z Aleksandrą Kusiak, przewodniczącą Młodzieżowej Rady Miasta.


Od kiedy jesteś przewodniczącą Młodzieżowej Rady Miasta? Jak się czujesz w tej roli?
Naszą kadencję zaczęliśmy w październiku ubiegłego roku, wtedy też, na pierwszej sesji zostałam wybrana na przewodniczącą. Oczywiście, początki były trudne: z wszystkim należało się zapoznać, wszystkiego nauczyć i pokonywać swoje słabości, ale na szczęście dość szybko udało mi się odnaleźć w nowej roli i teraz jako przewodnicząca czuje się już dość pewnie.


Czy ktoś namawiał Cię do kandydowania? Czy była to Twoja decyzja?
Tak, zachęcali mnie nauczyciele z mojej szkoły, jak równie znajomi z klasy, jednak oczywiście decyzję podjęłam samodzielnie. Mogłam liczyć na ich wsparcie, szczególnie podczas kampanii wyborczej - to było bardzo miłe (uśmiech).


Opowiedz krótko czym zajmuje się MRM. Może to zachęci młodych ludzi do kandydowania w kolejnych wyborach.
Młodzieżowa Rada Miasta jest organem apolitycznym, którego celem jest reprezentowanie młodzieży miasta, odpowiadanie na ich potrzeby, organizacja wydarzeń kulturalnych, społecznych i sportowych. Tworzą ja radni, po jednym z każdej szkoły ponadpodstawowej z naszego miasta, wybrani w swoich szkołach. Kadencja MRM trwa 2 lata. Mniej więcej raz w miesiącu spotykamy się na sesjach, na których omawiamy najważniejsze sprawy, bieżące wydarzenia, przyjmujemy dokumenty, spotykamy się z zaproszonymi gośćmi. Jednak większość decyzji podejmowanych jest na mniej formalnych spotkaniach. Każdy radny ma prawo wnieść swoja inicjatywę. Należy jednak mieć świadomość, że MRM to nie tylko prestiż i "zabawa" w sesje. To przede wszystkim obowiązki, ale także świadomość, że reprezentuje się swoją szkołę.


Co według Ciebie jest problemem rudzkiej młodzieży.
Sądzę, że największym problemem są podziały i brak jedności, ale także uśpienie świadomości obywatelskiej. Oczywiście, są osoby, które biorą czynny udział i angażują się w działalność społeczną, jednak większość młodych ludzi z naszego miasta woli się nie wychylać i mieć święty spokój. Moim zdaniem to duży błąd, a każda inicjatywa powinna być doceniana i spotykać się z otwartością. Niestety często tak nie jest i w młodych ludziach gasi się zapał i chęci. 
 

Jaka atmosfera panuje między młodymi radnymi?
Jest wspaniale! Bardzo cieszę się, że znalazłam się radzie, bo to naprawdę okazja do poznania nowych osób, które w dodatku mają głowy pełne nowych pomysłów, są pełni chęci do działania, a to jest inspirujące. Kiedy już robi się beznadziejnie i wszystko zaczyna się walić, myśl, że jesteśmy razem, jesteśmy radą i w dodatku reprezentujemy naszych znajomych, bardzo pomaga i dodaje skrzydeł.
 

Z czym wiążą się te obowiązki przewodniczącej? Czy nie przeszkadzają w roli uczennicy?
Jako przewodnicząca reprezentuję nie tylko pozostałych radnych, ale też ogół młodzieży naszego miasta, co staram się traktować bardzo poważnie. W teorii moim obowiązkiem jest tylko prowadzenie sesji, ale to oczywiście tylko wisienka na torcie. Spotkania robocze, debaty, organizacje konkursów, wydarzeń, informowanie, pisanie dokumentów. Oczywiście pozostali radni pomagają mi, jak mogą. Obowiązki te są, przyznaję, dość praco- i czasochłonne, ale przynajmniej robię, to co lubię i daje mi to dużą satysfakcję.
 
 
Jakie inicjatywy podejmuje MRM?
Organizujemy wydarzenia skierowane do młodzieży naszego miasta: debaty, spotkania, konkursy, włączamy się w akcje charytatywne, ostatnio zainicjowaliśmy Święto Flagi, które, mam nadzieję na stale wpisze się w kalendarz rudzkich imprez. Domeną MRM od dawna są debaty oksfordzkie, które staramy się kontynuować. Nasza VI Kadencja zorganizowała już: "Nieświęte Święta?", "Podręczniki - to już przeżytek" oraz ostatnio "Komuno, wróć". W ostatnim konkursie wyłoniliśmy też zwycięskie logo MRM. 
 

Co nowego macie w planach?
Na wrzesień zaplanowaliśmy kontynuacje konkursu "Ruda" dla młodzieży gimnazjalnej. Był on organizowany przez poprzednie kadencje i cieszył się dość dużym powodzeniem, dlatego chcemy kontynuować tę inicjatywę. Jest to dość spore przedsięwzięcie, dlatego mam nadzieję, że wszystko uda nam się zorganizować na czas. Jesienią planujemy również debatę oksfordzką, ale teza jest wciąż do ustalenia, dlatego liczymy na propozycje.
 

Jakie korzyści daje Ci zaangażowanie w działalność społeczną i kulturalną?
Przede wszystkim nauczyło mnie pracy w grupie, co od zawsze było dla mnie problemem, wolałam wszystko robić samodzielnie i według zasady: umiesz liczyć, licz na siebie. Tymczasem MRM nauczyło mnie zaufania do innych ludzi, rozdzielania obowiązków, dobrej organizacji i planowania czasu.

 
Czym zajmujesz się prywatnie, co jest Twoją pasją?
Jeśli chodzi o szkołę, to bardzo interesuje mnie matematyka oraz języki obce i staram się rozwijać w tym kierunku. Jestem również wolontariuszką w Świetlicy Socjoterapeutycznej przy Parafii Św. Wawrzyńca. A bardziej prywatnie, kiedy mam wolny czas grywam w tenisa, nadrabiam książkowe zaległości i spotykam się z przyjaciółmi.
 
 
Czy swoje plany na przyszłość wiążesz z samorządem miejskim, polityką?
Aktualnie ciężko jest mi  stwierdzić, ponieważ od zawsze wiązałam swoją przyszłość z przedmiotami ścisłymi, szczególnie matematyką, ale od kiedy jestem w MRM, bardzo spodobała mi się szeroko pojęta działalność społeczna i obecnie wciąż się zastanawiam i rozważam wszystkie opcje. Myślę, że nawet jeśli mój przyszły zawód nie będzie związany z polityką, chciałbym jednak zaangażować się społecznie.

 
Czy masz swoje motto życiowe?
Motto życiowe to może za dużo powiedziane, ale... staram się wszystko, do czego się zabieram, robić na 100%, a jeśli wymagam od innych, muszę najpierw wymagać od siebie. 
 
 
Dziękuję za rozmowę. 
 

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • Amka

    Dawno już nie spotkałem tak mądrej i dojrzałej młodej osoby, w dodatku bardzo skromnej,przy tak dużych już osiągnięciach w nauce, o których nawet nie wspomina.Gratuluję i życzę powodzenia i dalszych sukcesów.

  • też Ola:)

    Jesteś Olu super dziewczyną:)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.