Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wyciek gazu w Kochłowicach. Jak długo trwała awaria? [WIDEO]

 • Dodano: 2023-02-08 11:00

Pod koniec stycznia w Kochłowicach ujawniono wyciek gazu. Pojawiły się głosy, że awaria mogła trwać już od dwóch lat. O szczegóły sprawy zapytaliśmy Polską Spółkę Gazownictwa.

Ruda Śląska. Awaria gazociągu przy ul. Porannej

W piątek 27 stycznia przy ul. Porannej w Kochłowicach ujawniono wyciek gazu. O zdarzeniu poinformował mieszkaniec Rudy Śląskiej, który zwrócił uwagę na gaz wydobywający się z... kałuży. Na miejscu interweniowało Pogotowie Gazowe, które zabezpieczyło miejsce wycieku do czasu naprawienia awarii przez brygadę monterską. Na miejsce udali się również rudzcy strażacy, którzy ostatecznie nie podjęli żadnych działań. 

– Zgłoszenie o nieszczelności przyjęto w dniu 27.01.2023 r. i dotyczyło ono wycieku gazu z dala od budynków mieszkalnych. Miejsce uchodzenia zlokalizowane jest w terenie zawodnionym i w obszarze bezpośredniego oddziaływania eksploatacji górniczej, gdzie znajdują się kompensatory (urządzenia do ochrony sieci gazowej przed negatywnym wpływem prowadzonej eksploatacji górniczej) zamontowane na stalowym gazociągu. Miejsce to było kontrolowane przez służby Polskiej Spółki Gazownictwa i nie stwarzało bezpośredniego zagrożenia wybuchem – poinformował Departament Komunikacji Polskiej Spółki Gazownictwa.

W dniu 28 stycznia w tym samym miejscu ujawniono... następny wyciek gazu. Awarię zlokalizowano na kolejnym kompensatorze, który został zabezpieczony do czasu rozpoczętych w dniu 30 stycznia prac polegających na trwałym usunięciu usterki poprzez doszczelnienie kompensatora. Prace zakończono następnego dnia.

Jak długo trwał wyciek gazu w Rudzie Śląskiej?

Według relacji jednego z mieszkańców Rudy Śląskiej awaria gazociągu przy ul. Porannej mogła trwać już od dwóch lat! Zgłoszenie na temat wycieku gazu miało zostać przekazane służbom w styczniu 2021 roku, jednak nie potwierdziła tego Polska Spółka Gazownictwa.

– Nie możemy potwierdzić informacji jakoby zgłoszenia wycieku w omawianym rejonie miały miejsce w styczniu 2021 r. W wewnętrznych rejestrach nie odnotowano zgłoszeń o uchodzeniu przy ul. Porannej w styczniu 2021 r. W okresie 2021-2023 r. Polska Spółka Gazownictwa prowadziła kilkukrotnie prace polegające na doszczelnianiu kompensatorów w opisywanym rejonie jednak nie wynikały one z przyjmowanych zgłoszeń – informuje Polska Spółka Gazownictwa.

Co więcej, według zapewnień PSG, sieć gazowa w Rudzie Śląskiej podlega ciągłym kontrolom, które odbywają się zgodnie z procedurami i ustalonym harmonogramem. Cała sieć gazowa podzielona jest na odcinki, na których częstotliwość kontroli zależy od wieku, materiału z jakiego są wykonane, odległości od budynków i potencjalnego wpływu prowadzonej eksploatacji górniczej na sieć. Kontrole przeprowadzane są kilkukrotnie w miesiącu, kwartalnie lub dwa razy do roku. 

– Kontrole są prowadzone przez naszych pracowników z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu do detekcji gazu umożliwiających kontrolę miejscową, dywanową i zdalną (wykrywaczem laserowym). Dodatkowo raz w roku sieć jest sprawdzana specjalnym samochodem do kontroli dywanowej – zapewnia PSG.

W przypadku Rudy Śląskiej podstawowym analizowanym aspektem jest wpływ prowadzonej eksploatacji górniczej na sieć gazową.

Wymiana sieci gazowej

W związku z coraz większym wpływem eksploatacji górniczej na gazociąg PSG planuje w Rudzie Śląskiej wymianę sieci gazowej na wykonaną z materiału PE. Prace będą prowadzone na odcinku ok. 250 metrów. Z uwagi na formalności i warunki pogodowe wymiana ma nastąpić do końca II kwartału 2023 roku.

Komentarze (7)    dodaj »

 • Pp

  Ale odkrycie rok temu tam próbowali usunąć awarie ale im się nie udało i tak to zostało a teraz twierdzą że nie mieli nic odnotowane. Polska !?

 • Bernadeta

  Ciekawe kto tam na Porannej eksploatuje albo ci z biedaszybów albo zlikwidowana KWK"Nowy Wirek". Najlepiej zwalić na szkody górnicze. A Ci z obchodów linii gazowej poszli na piwo a nie na obchody po polu.

 • edzia

  o tej sytuacji już pisał na swoim profilu jeden z radnych wypior i dalej nic z tym nie robią aż dojdzie do tragedii nie mówiąc o zanieczyszczeniu terenu jak i wód gruntowych słabe

 • nowobytomianin

  W związku z coraz większym wpływem eksploatacji górniczej na gazociąg PSG planuje w Rudzie Śląskiej wymianę sieci gazowej na wykonaną z materiału PE. Prace będą prowadzone na odcinku ok. 250 metrówRzeczywiście dużo wymienią

 • Pola

  Odbiorcy zapłacą za wyciek, a co tam, kto molochowi zabroni

 • xyz

  nie się znacie...PSG wie lepiej

 • znam się na PSG

  W PSG gra Nejmar i Mess oraz Kiljan!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również