RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wyruszyła 42. Halembska Pielgrzymka na Jasną Górę!

  • Dodano: 2021-08-16 12:15, aktualizacja: 2021-08-16 15:01

Pielgrzymi z halembskich parafii po raz 42 wyruszyli na Jasną Górę, aby złożyć swoje intencje przed Cudownym Obrazem. Zwieńczeniem pielgrzymowania będzie Dzień Halembski, który odbędzie się w czwartek, 19 sierpnia. Tegorocznym hasłem pielgrzymki są słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego „Matka Jego ciała i krwi”.

Już wyruszyli

W poniedziałek, 16 sierpnia, z kościoła pw. Bożego Narodzenia w Halembie wyruszyła już 42. Halembska Pielgrzymka na Jasną Górę. W tym roku na Jasną Górę powędrowało około 130 osób. Organizatorzy zapewniają, że tegoroczna pielgrzymka odbywa się zgodnie z wytycznymi Głównego Instytutu Sanitarnego, aby uniknąć ryzyka zarażenia się COVID-19. Uczestnikom podczas marszu stale będą towarzyszyć służby medyczne. Przed wytrwałymi wędrowcami długa droga – trasa w obie strony to blisko 160 kilometrów. Zwieńczeniem pielgrzymki jest coroczny Dzień Halembski na Jasnej Górze, który odbędzie się w czwartek 19 sierpnia. Ze względu na sytuację epidemiczną, jego obchody, nie licząc mszy w kaplicy cudownego obrazu, odbędą się na świeżym powietrzu. 

Radośni i gotowi

Mimo wczesnej pory, zarówno uczestnicy pielgrzymki, jak i ich rodziny, byli bardzo podekscytowani. Przed kościołem najbardziej tłoczno zrobiło się około godziny 8:00, tuż przed wyruszeniem pielgrzymki. 

-To moja 4 pielgrzymka i cieszę się, że po raz kolejny odwiedzę Jasną Górę. To wspaniała przygoda. – mówi jedna z uczestniczek pielgrzymki.

-Pokonanie takiej trasy wymaga od nas 3 rzeczy – dobrego plecaka, wygodnych butów i wiary. – mówi wieloletni uczestnik pielgrzymek.

Pielgrzymi powrócą na Halembę 21 sierpnia. Ich oficjalne powitanie nastąpi około godziny 19:30 w kościele pw. Matki Boskiej Różańcowej na Halembie. 

Historia halembskiej pielgrzymki

Pierwsza halembska pielgrzymka wyruszyła w roku 1979 z parafii pw. Matki Boskiej Różańcowej w Rudzie Śląskiej Halembie. Od tego czasu stała się coroczną tradycją dla trzech halembskich parafii – Bożego Narodzenia, Matki Boskiej Różańcowej oraz Podwyższenia Krzyża Świętego. Z roku na rok pielgrzymka cieszy się coraz większą popularnością, a udział w niej biorą zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Nie straszny im upał ani ilość kilometrów do przebycia – liczy się wiara oraz atmosfera, która sprzyja nawiązywaniu nowych znajomości i przyjaźni. 

Zobacz także

Komentarze (3)    dodaj »

  • Jorguś

    Co to jest...? Długie, śpiewa, sЯa po krzakach? - pielgrzymka do Częstochowy

  • ewald

    nie lepiej by było zrobić coś pożytecznego zamiast łażenia i blokowania dróg?

  • Zonk

    8 rano to taka wczesna pora?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.